Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետ
Faculty of Informatics and Applied Mathematics
:
>
Հակոբ Ավագի Հակոբյան

Պրոֆեսոր | Թվային անալիզի և մաթեմատիկական մոդելավորման ամբիոն
Կրթություն
1979 - 1982 թթ. Ասպիրանտ, Երևանի պետական համալսարան, Երևան, Հայաստան
1979 - 1981 թթ. Ասպիրանտական կուրսեր, Գդանսկի համալսարան, Լեհաստան
1973 - 1978 թթ. Ուսանող, Մեխանիկա-մաթեմատիկական ֆակուլտետ, Երևանի պետական համալսարան

Գիտական աստիճան
Ֆիզ.մաթ.գիտ.դոկտոր, 1996 թ.
Լեհաստանի ԳԱ Մաթեմատիկայի Ինստիտուտ, Վարշավա, Լեհաստան Ատենախոսության վերնագիրը. Բազմաչափ բազմանդամային միջարկում,
Ֆիզ.մաթ.գիտ.թեկնածու, 1984 թ.
ՍՍՀՄ ԳԱ Ստեկլովի անվ. Ինստիտուտ, Մոսկվա Գիտ.ղեկավար. Պրոֆեսոր Զբիգնև Չիսելսկի
Ատենախոսության վերնագիրը. Սպլայն ֆունկցիաներ, բաժանված տարբերություններ և բազմանդամային միջարկումներ $R^k-ում,
Մասնագիտությունը. 01.01.01, Մաթեմատիկական անալիզ

Աշխատանքային փորձ
2011 թ-ից Պրոֆեսոր, Երևանի պետական համալսարան, Երևան, Հայաստան
2005 - 2011 թթ. Դոցենտ, Երևանի պետական համալսարան, Երևան
1999 - 2005 թթ. Պրոֆեսոր, Արքա Սաուդի համալսարան, Ռիադ, Սաուդյան Արաբիա
1997 - 1999 թթ. Պրոֆեսոր, Գդանսկի համալսարան, Լեհաստան
1990 - 1996 թթ. Դոցենտ, Երևանի պետական համալսարան, Երևան
1982 - 1990 թթ. Ասիստենտ, Երևանի պետական համալսարան, Երևան
1978 - 1979 թթ. Գիտաշխատող, Հայաստանի ԳԱ Մաթեմատիկայի ինստիտուտ

Կարդացվող դասընթացներ
Մաթեմատիկական անալիզ
Ֆունկցիոնալ անալիզ
Իրական անալիզ
Չափի տեսություն
Թվային անալիզ
Սպլայնների տեսություն
Խորանարդման բանաձևեր
Բազմաչափ բազմանդամային միջարկում

Գիտական հետաքրքրությունների շրջանակը
Մոտարկումների տեսություն
Թվային անալիզ
Բազմաչափ բազմանդամային միջարկում Spline Theory
Սովորական և մասնական ածանցյալներով հավասարումներ
Իդեալների տեսություն
Հանրահաշվական երկրաչափություն

Մասնակցությունը դրամաշնորհների
1994 - 1995 թթ. Երկարաժամկետ դրամաշնորհ, Գլխավոր հետըազոտող, Միջազգային գիտական ֆոնդ.
2008 թ-ից մինչ օրս, Հայաստանի Գիտության պետական կոմիտեի դրամաշնորհ

Լեզուներ
Հայերեն - մայրենի, Անգլերեն, Լեհերեն, Ռուսերեն - վարժ

Մասնագիտական անդամակցություն
1994 թ-ից մինչ օրս, East Journal on Approximations ամսագրի խմբագրական կազմի անդամ

Պլենար զեկուցումներ միջազգային գիտաժողովներում
International Conference on Constructive Function Theory, Sozopol, 2010, Bulgaria.
International Conference on Multivariate Approximation}, Bommerholz,
2008, Germany.
International Conference “Harmonic Analysis and Approximations III”, Tsahkadzor, 2005, Armenia.
International Conference on Constructive Function Theory, Varna, 2002, Bulgaria.
Function Spaces V, Poznan, 1998, Poland.
International Conference on Multivariate Approximation, Bommerholz, 1996, Germany.
Europroj Annual Conference on Algebraic Geometry, Liverpool, 1996, UK.
International Workshop on Multivariate Approximation and Interpolation, Montecatini, 1995, Italy.
International Workshop on Multivariate Approximation and Interpolation, Duisburg, 1989, Germany.
International Conference on Constructive Function Theory, Varna, 1987, Bulgaria.

hakop@ysu.am

Հ. Ա. Հակոբյան , Հ. Մ. Քլոյան
On the dimension of spaces of algebraic curves passing through n-independent nodes (n-անկախ հանգույցներով անցնող հանրահաշվական կորերի տարածությունների չափողականության վերաբերյալ)
2019 | Հոդված/Article
ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր, Ֆիզիկա և մաթեմատիկա, 2019, հ. 53, #2, էջ 91-100
|
H. Hakopian , V. Vardanyan
On the usage of lines in GCn-sets
2018 | Թեզիս/Thesis
Emil Artin International Conference. 2018, p. 35
|
H. Hakopian , V. Vardanyan
On a property of GCn sets
2018 | Հոդված/Article
International Conference Dedicated to 90th Anniversary of SERGEY MERGELYAN. 2018, 37-38 pp.
|
Hakop Hakopian , Vahagn Vardanyan
On a correction of a property of GC n sets
2018 | Հոդված/Article
Advances in Computational Mathematics. 2018, 1-15 pp.
Hakop Hakopian , Hayk Avdalyan
On Characterization of Poised Nodes for a Space of Bivariate Functions
2016 | Հոդված/Article
Advances in Linear Algebra & Matrix Theory, 2016, 6, pp. 89-103
|
Hakopian Hakop , Toroyan Sofik
On the uniqueness of algebraic curves passing through n-independent nodes
2016 | Հոդված/Article
New York Journal of Mathematics, 2016, 22, 441-452 pp.
|
H. Hakopian , G. Mushyan
On multivariate segmental interpolation problem
2015 | Թեզիս/Thesis
Harmonic Analysis and Approximations, VI. 2015, p. 37
Haakop Hakopian , Levon Rafayelyan
On a generalization of the Gasca-Maeztu conjecture
2015 | Հոդված/Article
New York Journal of Mathematics. 2015, 21, pp. 351-367
|
Hakop Hakopian , Gevorg Mushyan
On multivariate segmental interpolation problem
2015 | Հոդված/Article
Journal of computer science and applied mathematics. 2015, 1, p. 19-29
|
Hakopian H. , Bayramyan V., Toroyan S.
A simple proof of the Gasca-Maeztu conjecture for n=4
2015 | Հոդված/Article
Jaen Journal on Approximation. 2015, 7, p. 137-147
Հ. Ա. Հակոբյան , Ս. Զ. Թորոյան
On the minimal number of nodes uniquely determining algebraic curves (Հանրահաշվական կորերը միակորեն որոշող հանգույցների փոքրագույն քանակի վերաբերյալ )
2015 | Հոդված/Article
ԵՊՀ գիտական տեղեկագիր, Ֆիզիկա և մաթեմատիկա, 2015, #3, էջ 17-22
|
Վ. Հ. Բայրամյան, Հ. Ա. Հակոբյան , Ս. Զ. Թորոյան
On the uniqueness of algebraic curves ( Հանրահաշվական կորերի միակության վերաբերյալ)
2015 | Հոդված/Article
ԵՊՀ գիտական տեղեկագիր, Ֆիզիկա և մաթեմատիկա, 2015, #1, էջ 3-7
|
Հ. Ա. Հակոբյան , Ա. Ռ. Մալինյան
On n-independent sets located on quartics (Քվարտիկի վրա գտնվող n-անկախ բազմությունների վերաբերյալ)
2013 | Հոդված/Article
ԵՊՀ գիտական տեղեկագիր, Ֆիզիկա և մաթեմատիկա, 2013, #1, էջ 6–12
|
H. Hakopian , A. Malinyan
Characterization of n-independent sets with no more 3n points
2012 | Հոդված/Article
Jaen J. Approx. 4(2) (2012) pp.121-136
H. Hakopian , G. Nikolov, R. Uluchev
On recent progress in Gasca-Maeztu conjecture
2011 | Հոդված/Article
Constructive theory of functions, Sozopol 2010, In memory of Borislav Bojanov,(G. Nikolov and R. Uluchev, Eds.) pp. 1-14, Prof. M. Drinov Academic Publishing House, Sofia, 2011
Selected topics in bivariate interpolation
2009 | Հոդված/Article
Mathematics in Higher School, V(1) (2009), 20-29
H. Hakopian , K. Jetter , G. Zimmermann
Vandermonde matrices for intersection points of curves
2009 | Հոդված/Article
Jaen J. Approx. 1(1) (2009), 67-81
H. Hakopian , K. Jetter , G. Zimmermann
A new proof of the Gasca-Maeztu conjecture for $n=4$
2009 | Հոդված/Article
J. Approx. Theory 159(2009) pp. 224-242
Polynomial interpolation and partial fractions
2006 | Հոդված/Article
Integral 9 (2006) 6 pp. 30-43
H. Hakopian , M. Khalaf
On the poisedness of Bojanov-Xu interpolation
2005 | Հոդված/Article
J. Approx. Theory 115 (2005), pp. 11-28
H. Hakopian , M. Khalaf
On the poisedness of Bojanov-Xu interpolation
2005 | Հոդված/Article
II, East J. Approx. 11 (2005), pp. 187-220
H. Hakopian , M. Tonoyan
Partial differential analogs of ordinary differential equations and systems
2004 | Գիրք/Book
New York J. Math. 10 (2004), pp. 89-116, http://nyjm.albany.edu:8000/j/2004/10-6.html
The multivariate fundamental theorem of algebra
2004 | Հոդված/Article
Bezout's theorem and Nullstellensatz, «Approximation Theory: A Volume Dedicated to Borislav Bojanov» (D. Dimitrov, G. Nikolov, and R. Uluchev, Ed.), pp. 73-97, Marin Drinov Acadmic Publishing House, Sofia, 2004
A multivariate analog of fundamental theorem of algebra and Hermite interpolation
2003 | Հոդված/Article
Constructive Theory of Functions (B.Bojanov, ed.), Proceedings of the international conference, Varna, 2002, Darba, Sofia, 2003, pp. 1-18, Zbl 1021.41004
H. Hakopian , S. Ismail
On Bojanov-Xu interpolation on conic sections
2003 | Գիրք/Book
East J. Approx. 9 (2003), pp. 251-267
S. Ismail
On a multivariate theory
2002 | Հոդված/Article
"Approximation Theory: A Volume Dedicated to Blagovest Sendov'' (B. Bojanov, Ed.), pp. 212-230, Darba, Sofia, 2002
H. Hakopian , M. Tonoyan
Polynomial interpolation and a multivariate analog of the fundamental theorem of algebra
2002 | Հոդված/Article
East J. Approx. {bf 8} (2002), no. 3, pp. 355-379
H. Hakopian , S. Ismail
On bivariate interpolation problem
2002 | Գիրք/Book
J. Approx. Theory 116 (2002), pp. 76-99
Extrema of multivariate polynomials, their gradients and directional derivatives
2001 | Հոդված/Article
Constructive Approximation, 17 (2001), pp. 515-533
On a class of Hermite interpolation problems
2000 | Հոդված/Article
Advances in Comp. Math. 12 (2000), pp. 303-309
On the regularity of Hermite multivariate interpolation
2000 | Հոդված/Article
J. Approx. Theory f 105 (2000), pp. 1-18
Regularity of Hermite multivariate interpolation
1997 | Հոդված/Article
Multivariate approximation: Recent trends and results, ed. W. Haussman, K. Jetter, M. Reimer, Akademie Verlag GmbH, Berlin, 1997, pp. 113-121
H. Hakopian , H. Gevorgian, A. Sahakian
Numerical curves and their applications to algebraic curves
1996 | Հոդված/Article
Studia Math. 121 (1996), pp. 249-275
H. Hakopian , H. Gevorgian, A. Sahakian
Numerical curves and their applications to algebraic curves
1996 | Գիրք/Book
Advanced Topics in Multivariate Approximation, ed. F. Fontanella, K. Jetter and P.-J. Laurent, World Scientific Publishing Co., 1996, pp. 1-14
H. Hakopian , H. Gevorgian, A. Sahakian
Bivariate Hermite interpolation and numerical curves
1996 | Հոդված/Article
J. Approx. Theory bf 85 (1996), pp. 297-317
H. Hakopian , H. Gevorgian, A. Sahakian
On the bivariate Hermite interpolation problem
1995 | Հոդված/Article
Constructive Approximation, 11 (1995), pp. 23-35
H. Hakopian , H. Gevorgian, A. Sahakian
Multivariate Hermite interpolation
1995 | Հոդված/Article
East Journal on Approximations 3 (1995), pp. 357-371
H. Hakopian , A. Sahakian
Multivariate polynomial interpolation to traces on linear manifolds
1995 | Հոդված/Article
J. Approx. Theory, 80 (1995), pp. 50-75
On a theorem on bivariate homogeneous polynomials
1994 | Հոդված/Article
Bull. Acad. Polon. Sci., Ser. Math., 42 (1994), pp. 129-132
Spline Functions and Multivariate Interpolations
1993 | Գիրք/Book
"Kluwer Academic Publishers", 1993, 278 pages
H. Hakopian , H. Gevorgian, A. Sahakian
Bivariate Hermite interpolation and numerical curves
1993 | Հոդված/Article
Proceedings, Open Problems in Approximation Theory, ed. B. Bojanov, SCT Publishing, Singapore, 1993, pp. 85-89
A theorem on the bivariate homogeneous polynomials
1993 | Հոդված/Article
Proceedings, Open Problems in Approximation Theory, ed. B. Bojanov, SCT Publishing, Singapore, 1993, pp. 90-91
H. Hakopian , A. Sahakian
Multivariate splines and polynomial interpolation
1993 | Հոդված/Article
Uspekhi Math. Nauk, 48 (1993), 5(293), pp. 1-76 (in Russian)
H. Hakopian , H. Gevorgian, A. Sahakian
On bivariate polynomial interpolation
1993 | Հոդված/Article
Mat. Sbornik, 183 (1992), pp. 111-126, (in Russian).English transl. in Russian Acad. Sci. Sb. Math. 76 (1993), pp. 211-223
H. Hakopian , H. Gevorgian, A. Sahakian
English transl. in Russian Acad
1993 | Գիրք/Book
Sci. Sb. Math. 76 (1993), pp. 211-223
H. Hakopian , H. Gevorgian, A. Sahakian
On the bivariate Hermite interpolation problem
1992 | Հոդված/Article
Arbeitspapiere der GMD, 692 (1992), pp. 1-14
H. Hakopian , H. Gevorgian, A. Sahakian
On bivariate Hermite interpolation
1990 | Հոդված/Article
Mat. Zametki, 48 (1990), pp. 137-139, (in Russian)
H. Hakopian , B. Bojanov
Theory of spline functions
1990 | Գիրք/Book
Monograph, Nauka i Izkustvo, (in Bulgarian) Sofia 1990, 186 pages
H. Hakopian , A. Sahakian
On a class of systems of partial differential equations
1989 | Հոդված/Article
Izv. Acad. Nauk Arm. SSR, 24 (1989), pp. 93-98, (in Russian)
H. Hakopian , A. Sahakian
On a system of differential equations connected with the polynomial class of a Box spline
1988 | Հոդված/Article
Mat. Zametki 44 (1988), pp. 705-724,(in Russian). English transl. in {sl USSR Acad. Sci. Notes Math.}
Interpolations by polynomials and natural splines on normal lattices
1985 | Հոդված/Article
Multivariate Approximation Theory III, ed. W. Schemp, K. Zeller, ISNM 75, Birkhauser Verlag, 1985, pp. 218-220
Multivariate interpolation II of Lagrange and Hermite type
1984 | Հոդված/Article
Studia Math. 80 (1984), pp. 77-88
Multivariate spline functions
1984 | Հոդված/Article
B-spline basis and polynomial interpolation II, Studia Math. 79 (1984), pp. 91-102
On fundamental polynomials of multivariate interpolation of Lagrange and Hermite type
1983 | Հոդված/Article
Bull. Acad. Polon. Sci., Ser. Math. 31 (1983), pp. 137-141
Integral remainder formula of the tensor product nterpolation
1983 | Հոդված/Article
Bull. Acad. Polon. Sci., Ser. Math. 31 1983), pp. 267-272
Duality of multivariate polynomial interpolations
1983 | Հոդված/Article
Proc. of International Conference on Approx. Theory, Kiev 1983, pp. 8-10, (in Russian)
Multivariate divided differences and multivariate interpolation of Lagrange and Hermite type
1982 | Հոդված/Article
J. Approx. Theory 34 (1982), pp. 286-305
Multivariate spline functions, B-spline basis and polynomial interpolation
1982 | Հոդված/Article
SIAM J. Numer. Anal. 19 (1982), pp. 510-517
Les differences divisees de plusieurs variables et les interpolation multidimensionnelles de types lagrangian et hermitien
1981 | Հոդված/Article
C.R. Acad. Sci. Paris, Ser. I 291 (1981), pp. 453-456