Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետ
Faculty of Mathematics and Mechanics
Մաթեմատիկոս մասնագետների պատրաստումը ԵՊՀ-ում սկսվել է 1924 թ. հասարակագիտական ֆակուլտետի ֆիզիկամաթեմատիկական ենթաբաժնում:
>
Գուրգեն Սահակի Հակոբյան

Դոցենտ | Դիֆերենցիալ հավասարումների ամբիոն
Կրթություն
1967-1972, ԵՊՀ, Մեխ.-մաթ. ֆակուլտետ

Գիտական աստիճան
Ֆիզ.-մաթ. գիտ. թեկնածու,
ՀՀ ԳԱԱ, Մաթեմատիկայի ինստիտուտ, 1987

Աշխատանքային փորձ
1980 - 1983, ԵՊՀ, Մեխ.-մաթ. ֆակ., դիֆերենցիալ հավասարումների ամբիոն
1983 -2011, ԵՊՀ, Մաթ.-մեխ. ֆակ., օպտիմալ կառավարման տեսության և մոտավոր մեթոդների ամբիոն

Կարդացվող դասընթացներ
Հաշվման մեթոդներ, Տարբերակային մեթոդներ, Դիֆերենցիալ հավասարումների
լուծման վարիացիոն մեթոդներ, Մասնակի ածանցյալներով ոչ գծային դիֆերենցիալ հավասարումներ

Գիտական հետաքրքրությունների շրջանակը
Դիֆերենցիալ հավասարումների լուծման վարիացիոն մեթոդներ, Մասնակի ածանցյալներով ոչ գծային դիֆերենցիալ հավասարումներ

Լեզուներ
Հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն

gurgenh@ysu.am

Գ. Ս. Հակոբյան , Սիավաշ Գորբանիան
Initial-boundary value problem for second order degenerate pseudohyperbolic equations (Սկզբնկանան-եզրային խնդիր երկրորդ կարգի վերասերումով պսևդոհիպերբոլական հավասարումների համար)
2012 | Հոդված/Article
ԵՊՀ գիտական տեղեկագիր, Ֆիզիկա և մաթեմատիկա, 2012, #2, էջ 10-13
|
Գ. Ս. Հակոբյան , Ռ. Լոթֆիկար
Initial boundary value problem for some class of non-linear degenerate pseudoparabolic equations (Սկզբնական-եզրային խնդիր վերասերվող ոչ գծային պսևդոպարաբոլային հավասարումների մի դասի համար)
2009 | Հոդված/Article
ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր, Ֆիզիկա և մաթեմատիկա, 2009, #2, էջ 16–20
|
Г.С.Акопян , А.А.Петросян, С.Курбаниан - Газафруди
Решение одной задачи со свободной границей псевдопараболического типа методами вариационных неравенств
2009 | Հոդված/Article
Ученые записки РГСУ, № 13, Москва, 2009, с. 240-249
Խորանարդեցման բանաձևեր (դասախոսություններ)
2009 | Գիրք/Book
ԵՊՀ հրատարակչություն, Երևան, 2009թ., 54 էջ
Г.С.Акопян , А.А.Петросян
Об одном обобщении нелинейных псевдопараболических вариационных неравенств
2008 | Հոդված/Article
Известия НАН Армении,Математика, т. 43, № 2, 2008
Г.С.Акопян , А.А.Петросян
Об одном обобщении вариационных неравенств дляоператоров псевдопараболического типа
2008 | Հոդված/Article
Труды 16 мат. Чтений РГСУ, Москва, 28-31 января, 2008, с.4-11
Г.С.Акопян , А.А.Петросян
Об одном обобщении вариационных неравенств для операторов псевдопараболического типа (2007)
2007 | Գիրք/Book
Математическое моделирование социальных процессов и современные образовательные технологии, VII международный социальный конгресс, Москва, 2007, с.77-80
Hakobyan G.S. , Mamikonyan H.A.
Cauchy Problem for Nonlinear Equations of Sobolev Type
2005 | Հոդված/Article
International Conference “Nonlinear Partial Differential Equations”, Alushta, Ukraine,
September, 2005, p.41
On Boundary Value Problem for the Nonlinear Degenarate Differential Equation of Higher Order
2004 | Հոդված/Article
Izvestya Natsionalnoi Akademii Nauk Armenii, Matematika, vol. 39, no. 2, 2004, pp. 5-12
Uniqueness of generalized solution for a non linear differential equation with degeneration
2000 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis, vol. 35, no. 3, 2000, pp. 74-79
Uniqueness of Generalized Solution for a Nonlinear Differential Equation with Degeneration
2000 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis, vol. 35, no. 3, 2000, pp. 74-79
Boundary problems of the nonlinear equations degenerating on the part of border
1998 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis, Vol. 33, № 5, 1998
Г.С.Акопян , Р.Л.Шахбахян
Смешанная задача для квазилинейных вырождающихся эволюционных уравнений высокого порядка
1996 | Հոդված/Article
Известия НАН Армении, Математика, т.31, № 3, 1996, с. 5-29
Г.С.Акопян , Р.Л.Шахбахян
Смешанная задача для нелинейных вырождающихсясистем типа Соболева
1995 | Հոդված/Article
Известия НАН Армении, Математика, т.30, 1995, с. 17-32
Attractors of evolution system of Sobolev type
1994 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Мathematical Analysis , Vol. 29, № 5, 1994
Mixed problem for degenerate quasi linear system type of Sobolev
1993 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis, Vol. 28, № 3, 1993
Construction of Attractors for one model high order non linear parabolic equations
1992 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis, Vol. 27, № 4, 1992
Lyapunov function of Semi groups Generated by high-order nonlinear parabolic equations
1991 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis, Vol. 26, № 3,1991
Construction of Attractors for high order nonlinear parabolic equations
1990 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis , Vol. 25, № 6, 1990
About the completeness of the eigen vector- polynomials of the linear bunch differential operators in the elliptic domains
1988 | Հոդված/Article
“DAN ARM. SSR”, part 86, 1988, p.4
Construction of eigen functions for the linear bunch of differential operators in thevector function space
1988 | Հոդված/Article
In the book “Functional and numerical methods of mathematical physik”, Kiev, 1988
О некоторых спектральных свойствах нормальных операторов в банаховом пространстве (Բանախյան տարածությունում նորմալ օպերատորների որոշ սպեկտրալ հատկությունների մասին)
1986 | Հոդված/Article
ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր, Բնական գիտություններ, 1986, #3, էջ 3-11 (ռուսերեն)
|
Initial-boundary problems for the degenerate Sobolev type equations
1986 | Հոդված/Article
“Uchenie zapiski EGU”, part 1(161),1986
About the correctness of non-classic mixed problem of Sobolev systems
1986 | Հոդված/Article
“Sbornik nauchnikh trudov”, part 4, 1986
Some spectral properties of normal operators in a Banach space
1986 | Հոդված/Article
“Uchenie zapiski EGU”, part 3 (161), 1986
О начально-краевых задачах для вырождающихся уравнений типе С. Л. Соболева (Ս. Լ. Սոբոլևի վերասերվող հավասարումների համար սկզբնաեզրային խնդիրների մասին)
1986 | Հոդված/Article
ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր, Բնական գիտություններ, 1986, #1, էջ 20-26 (ռուսերեն)
|
Spectral properties of bunch of differential operators in the space of vector – function
1980 | Հոդված/Article
Journal “DAN, ARM. SSR” part 70, 1980, p.2
Dirichlet problem for bunch of Differential operators in the space of vector function
1980 | Հոդված/Article
“Journal of Contemporary Mathematical Analysis”, part 15,1980, p.6