Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետ
Faculty of Mathematics and Mechanics
Մաթեմատիկոս մասնագետների պատրաստումը ԵՊՀ-ում սկսվել է 1924 թ. հասարակագիտական ֆակուլտետի ֆիզիկամաթեմատիկական ենթաբաժնում:
>
Վիկտոր Կարոյի Օհանյան

Ամբիոնի վարիչ | Հավանականությունների տեսության եւ մաթեմատիկական վիճակագրության ամբիոն
Կրթություն
1966 - 1971 թթ. ԵՊՀ, Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետ, ուսանող
1971 - 1974 թթ. ԵՊՀ, Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետ, հավանականությունների տեսության և մաթ. վիճակագրության ամբիոն, ասպիրանտ

Գիտական աստիճան
Թեկնածուական: «Պատահական կետային պրոցեսներ հատողների վրա», 1979 թ., Ստեկլովի անվան մատեմատիկայի ինստիտուտ, Լենինգրադի մասնաճյուղ,
Դոկտորական: «Կոմբինատոր վալյուացիաներ ինտեգրալ և ստոխաստիկ երկրաչափությունում», 1998 թ., Սանկտ-Պետերբուրգի համալսարան, Սանկտ-Պետերբուրգ

Աշխատանքային փորձ
1974 թ-ից մինչ այժմ ԵՊՀ, Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետ, հավանականությունների տեսության և մաթ. վիճակագրության ամբիոն,
1974 - 1984 թթ. ասիստենտ,
1984 - 2001 թթ. դոցենտ,
2001 թ-ից մինչ այժմ պրոֆեսոր,
1995 թ-ից մինչ այժմ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի հրավիրված պրոֆեսոր,
1994 - 2010 թթ. առաջատար հետազոտող ՀՀ ԳԱԱ Մաթ. Ինստիտուտ
1979 (6 ամիս) և 1983 (6 ամիս) Մոսկվայի Պետական Համալսարանի ստաժոր,
1982 (4 ամիս) Յենայի Համալսարանի (ԳԴՀ), ստաժոր,
2005 (2 ամիս) Մոսկվայի Պետական Համալսարանի և Սանկտ-Պետերբուրգի Ստեկլովի անվան մաթեմատիկայի ինստիտուտ, Սանկտ-Պետերբուրգի մասնաճյուղ

Կարդացվող դասընթացներ
1. Հավանականությունների տեսություն,
2. Մաթեմատիկական Վիճակագրություն,
3. Ստոխաստիկ Երկրաչափություն,
4. Ինտեգրալ Երկրաչափություն,
5. Պատահական կետային պրոցեսներ,
6. Որակի վիճակագրական ստուգում,
7. Դիսկրետ Մաթեմատիկա

Գիտական հետաքրքրությունների շրջանակը
Ստոխաստիկ և ինտեգրալ երկրաչափություն, Պատահական կետային պրոցեսներ, հավանականությունների տեսություն և մաթ. վիճակագրություն, Որակի վիճակագրական ստուգում, Ֆինանսական Մաթեմատիկա

Մասնակցությունը դրամաշնորհների
1. Գլխավոր հետազոտող #AE1-2535-YE-03 դրամաշնորհի «Բազմաչափ բազմապատիկ նմուշային սխեմաների մշակումը արտադրության որակի կառավարման համար»,
1 դեկտեմբերի 2003 – 30 նոյեմբեր 2005;
2. Հետազոտող #CRDF12065 դրամաշնորհի «կոմբինատոր ինտեգրալ երկրաչափության Ստոխաստիկ հետևանքներ»,
1 հունվարի 2003 - 31 դեկտեմբերի 2004;
3. Հետազոտող SOROS դրամաշնորհի «կոմբինատոր ինտեգրալ երկրաչափության անալիտիկ հետևանքներ», 1994 - 1995

Լեզուներ
Հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, գերմաներեն

Մասնագիտական անդամակցություն
1. 050 պաշտպանության խորհրդի անդամ;
2. ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի գիտական խորհրդի անդամ;
3. Հայաստանի Ազգային Ակադեմիայի Տեղեկագիր, Մաթեմատիկա, Գլխավոր խմբագրի տեղակալ:
4. SUTRA (Journal of Mathematical Science Education) ամսագրի խմբագրական կոլեգիայի անդամ:
5. Ամերիկյան մաթեմատիկական միության անդամ;
6. «Mathematical Review» և «Zentrblatt fur Mathematik» ամսագրերի գրախոսող

victo@aua.am

Վ. Կ. Օհանյան , Գ. Լ. Ադամյան
Covariogram of a right parallelepiped (Ուղղանկյունանիստի կովարիոգրամը)
2019 | Հոդված/Article
ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր, Ֆիզիկա և մաթեմատիկա, 2019, հ. 53, #2, էջ 101-108
|
Intersectoral and Integral Approaches as a Response of the Theory of Law to the Contemporary Issues of the Implementation of Law
2018 | Հոդված/Article
Materials of the Conference Devoted to the 85th Anniversary of the Faculty of Law at Yerevan State University, Yerevan, YSU Press, 2018, p. 36-46
|
Calculation of Geometric Probabilities Using Covariogram of Convex Bodies
2018 | Հոդված/Article
«Актуальные задачи математического моделирования и информационных технологий». 2018, 40-43 pp.
Orientation-dependent distributions of cross-sections
2018 | Թեզիս/Thesis
Emil Artin International Conference , Dedicated to the 120th Anniversary. 2018, 104-105 pp.
Covariogram of convex bodies and geometric probabilities
2018 | Թեզիս/Thesis
Dedicated to 90th Anniversary of SERGEY MERGELYAN. 2018, 61-62 pp.
Calculation of Geometric Probabilities Using Covariogram of Convex Bodies
2018 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis (Armenian Academy of Sciences). 2018, Vol. 53, No. 2, 113-120 pp.
Pattern recognition by cross sections
2017 | Հոդված/Article
Modeling of Artificial Intelligence, 2017, vol.4, Is. 2, 72-77 pp.
Victor K. Ohanyan , Hagop Kechejian, Vardan G. Bardakhchyan
Curran's Method for Approximating Arithmetic Average Option for Several Futures
2017 | Հոդված/Article
Modeling of Artificial Intelligence. 2017, Vol. 4, Is. 1, pp. 14-20
Moments of the distance between two random points
2016 | Հոդված/Article
Modeling of Artificial Intelligence, 2016, Vol.10, Is. 2, pp. 64-70
|
Victor K. Ohanyan , Alexander Thomasian
Expected Value and the Laplace Transform of the Maximum for I.I.D. Exponentials
2016 | Հոդված/Article
Modeling of Artificial Intelligence, 2016, Vol. 11, Is. 3, pp. 151-157
Probabilistic characteristic of convex bodies depending on orientation
2016 | Թեզիս/Thesis
Actual Problems of Mathematical modelling and information technologies. 2016, p. 32-36
|
Distribution of random cross-sections of bodies
2016 | Թեզիս/Thesis
Armenian Mathematical Union, annual session. 2016, p. 95-96
Viktor Ohanyan , Hagop Kechejian, Vardan Bardakhchyan
Monte Carlo Method for Geometric Average Options on Several Futures
2016 | Հոդված/Article
Modeling of Artificial Intelligence, 2016, 10, 88-93 pp.
|
Momenrs of the distance between two random points
2016 | Հոդված/Article
Modeling of Artificial Intelligence, 2016, vol.10, Is. 2, pp. 64-70
|
Victor Ohanyan , Ara Gasparyan
Orientation-Dependent Chord Length Distribution as a function of Maximal Chord
2015 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis (Armenian Academy of Sciences). 2015, vol. 50, no. 5, p. 253-257
|
Recognition of convex bodies by probabilistic methods
2015 | Հոդված/Article
Harmonic Analysis and Approximations, VI, 2015-09-12, 72-73 pp.
|
A random copy of a segment, intersecting a convex domain
2010 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis (Armenian Academy of Sciences), vol. 45, no 6, 2010, pp. 5 – 14
Случайная копия отрезка, пересекающая выпуклую область
2010 | Հոդված/Article
Известия НАН Армении, серия Математика, том 45 (6), 2010, с.5 – 14
Tomography of bounded convex domains
2009 | Հոդված/Article
Sutra: International Journal of Mathematical Science Education, vol. 2, no.1, 2009,pp.1–12
H. S. Harutyunyan, V. K. Ohanyan
Chord length distribution function for regular polygons
2009 | Հոդված/Article
Advances in Applied Probability, vol. 41, no. 2, 2009, pp. 358-366
Combinatorial principles in stochastic geometry in the plane: A review
2008 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Math. Anal.(Armenian Academy of Sciences),vol. 43,no.1,2008,pp.20-49
Գերհաղորդիչների ջերմունա- կության առանձնահատկու- թյուններն ու դրանց կապը OFC մեթոդով դիտված «պարամագ- նիսական» երևույթի հետ
2007 | Հոդված/Article
ԵՊՀ ՊՄՖ ամբիոնի հիմնադրման 50-ամյա տարելիցին նվիրված ժողովածու, ԵՊՀ հր., խմբ՝ Ա. Կիրակոսյան,
Երևան, էջ էջ 125-132, 2007
Translation invariant valuations in the space of planes
2007 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Math. Anal.(Armenian Academy of Sciences),vol.42,no.1,2007,pp.60-80
N. Aharonyan , R. Aramyan, M. Ginovyan, V. Ohanyan , H. Sukiasyan
Multivariate double sampling S-chart for controlling variability
2007 | Հոդված/Article
Mathematics in Higher School, vol. 3, no. 1, pp. 20 – 27, 2007
N. G. Aharonyan, V. K. Ohanyan
Chord length distribution functions for polygons
2005 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Math. Anal.(Armenian Academy of Sciences),vol.40,no.4,2005,pp.43-56
Discrete Probabilities
2004 | Հոդված/Article
In Armenian, YSU, Yerevan, 2004, 55 pages
Մաթեմատիկա հումանիտար մասնագիտությունների համար
2004 | Գիրք/Book
Ուսումնական ձեռնարկ, ԵՊՀ, Երևան, 178 էջ, 2004
An inequality in the theory of valuations in the space of planes
2003 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Math.Anal.Armenian Academy of Sciences),vol. 38, no. 3 2003,pp.37-52
To comments on the paper by R. V.Ambartzumian on desintegration
2001 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Math. Anal.(Armenian Academy of Sciences),vol.36,no. 6,2001,pp.37-47
Analysis of homogeneous random line processes in the plane by invariant imbedding
1999 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Math. Anal.(Armenian Academy of Sciences),vol.34,no.6,1999,pp.59-78
R. V. Ambartzumian, V. K. Ohanyan
Palm distributions in the analysis of homogeneous random line processes in the plane
1998 | Գիրք/Book
Journal of Contemporary Math. Anal.(Armenian Academy of Sciences),vol.33,no.4,1998,pp.31-58
R.V. Ambartzumian, V. K. Ohanyan
Parametric versions of Hilbert's fourth problem
1998 | Հոդված/Article
Israel Journal of Mathematics, vol. 103, no. 1, 1998, pp. 41 - 65
Հավանականությունների տեսության լրացուցիչ գլուխներ
1986 | Գիրք/Book
ԵՊՀ հրատարակչություն, Երևան,1986, 63 էջ