Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետ
Faculty of Mathematics and Mechanics
Մաթեմատիկոս մասնագետների պատրաստումը ԵՊՀ-ում սկսվել է 1924 թ. հասարակագիտական ֆակուլտետի ֆիզիկամաթեմատիկական ենթաբաժնում:
>
Յուրի Մովսեսի Մովսիսյան

Ամբիոնի պատվավոր վարիչ | Հանրահաշվի եւ երկրաչափության ամբիոն
Կրթություն
1966-1969թթ. Մեխանիկամաթեմատիկական ֆակուլտետ, Երևանի պետական համալսարան
1969-1971թթ. Մաթեմատիկայի ֆակուլտետ, Քիշնևի պետական համալսարան
1971-1974թթ. Մաթեմատիկայի ֆակուլտետ, Քիշնևի պետական համալսարան, ասպիրանտուրա

Գիտական աստիճան
Ֆիզմաթ. գիտ. թեկնածու
Թեկնածուական թեզ` «Երկրորդ կարգի նույնություններ և հանրահաշիվներ», Քիշնևի պետական համալսարան, 1974թ.
Ֆիզմաթ. գիտ. դոկտոր
Դոկտորական թեզ` «Գերնույնությունները հանրահաշիվներում», Սանկտ-Պետերբուրգի պետական համալսարան, 1992թ.

Աշխատանքային փորձ
2013թ. –ից ԵՊՀ Հանրահաշվի և երկրաչափության ամբիոնի պատվավոր վարիչ
1986-2013թթ. ԵՊՀ Հանրահաշվի և երկրաչափության ամբիոնի վարիչ
2004-2005թթ. Այովայի պետական համալսարան, ԱՄՆ
2005, 2006, 2007`Օկլահոմայի համալսարան, ԱՄՆ
1992թ.-ից առ ասյօր ԵՊՀ Հանրահաշվի և երկրաչափության ամբիոնի պրոֆեսոր
1974-1986թթ. ԵՊՀ Հանրահաշվի և երկրաչափության ամբիոնի դոցենտ

Կարդացվող դասընթացներ
Բարձրագույն հանրահաշիվ և թվերի տեսություն, Հանրահաշվական համակարգեր, Բուլյան հանրահաշիվներ և բիկավարներ, Քվազիխմբերի և լուպաների տեսություն, Ունիվերսալ հանրահաշիվ

Գիտական հետաքրքրությունների շրջանակը
• Հանրահաշիվ
1. Գերնույնությունները և գերբազմաձևությունները հանրահաշիվներում
2. Կավարներ, բիկավարներ, Բուլյան և Դե’Մորգանի հանրահաշիվներ
3. Քվազիխմբեր և լուպաներ
4. Ունիվերսալ հանրահաշիվներ
5. Ֆունկցիոնալ հավասարումներ
• Մաթեմատիկական տրամաբանություն
1. Երկրորդ կարգի տրամաբանություն
2. Ոչ դասական տրամաբանություն
3. Տրամաբանական ծրագրավորում
• Դիսկրետ մաթեմատիկա
1. Բուլյան և Դե Մորգանի ֆունկցիաներ

Մասնակցությունը դրամաշնորհների
• Ֆուլբրայթի ծրագիր
• Եվրասիա ֆոնդ
• Նույնություններով և գերնույնություններով որոշվող համակարգեր և դրանց կիրառությունները
• Նույնություններով և գերնույնություններով հանրահաշիվներ

Լեզուներ
Հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն

Մասնագիտական անդամակցություն
• Ամերիկայի մաթեմատիկական ընկերություն
• Հայաստանի մաթեմատիկական միություն
• Միջազգային մաթեմատիկական ասոցիացիայի GAF ընկերություն
• ԵՊՀ-ի գիտական խորհուրդ
• Եվրոպական ակադեմիայի գիտական խորհուրդ
• ԵՊՀ-ի գիտական տեղեկագիր
• Մաթեմատիկան դպրոցում
• Եվրոպական ակադեմիայի գիտական տեղեկագիր
• Արթինի անվան մրցանակի կոմիտե
• ԵՊՀ 050 մասնագիտացված խորհրդի անդամ
• ԵՊՀ 044 մասնագիտացված խորհրդի անդամ
• Advances in Theoretical and Applied Mathematics (ATAM) միջազգային ամսագրի խմբագրակազմ
• Advances in Algebra (AA) միջազգային ամսագրի խմբագրակազմ

movsisyan@ysu.am

On functional equations and distributive second order formulae
2017 | Թեզիս/Thesis
AMS Spring Central Sectional Meeting, Indiana University, Bloomington, IN. 2017, p. 21
|
On the Belousov variety
2017 | Թեզիս/Thesis
AMS Spring Sectional Meeting. 2017, p. 28
|
Bigroup of Operations
2017 | Թեզիս/Thesis
Armenian Mathematical Union, Annual Session 2017. p. 49-50
|
Yu. M. Movsisyan , M. A. Mando
On Characterization of Belousov Quasigroups
2017 | Թեզիս/Thesis
Armenian Mathematical Union, Annual Session 2017. p. 51-52
|
Yu. M. Movsisyan , D. S. Davidova
Non-Idempotent Plonka Functions and Weakly Plonka Sums
2017 | Հոդված/Article
Вестник Казанского государственного энергетического университета. 2017, 1(33), стр. 7_17
|
Yu. M. Movsisyan , T. A. Hakobyan
Artin Theorem for Semigroups
2017 | Հոդված/Article
Journal of Algebra and its Applications. 2017, 16(2), 1750034(16 pages
|
Yuri Movsisyan , Sergey Davidov, Aleksandar Krapez
On Division and Regular Algebras with Functional Equations
2016 | Թեզիս/Thesis
Continuum Mechanics and Related Problems of Analysis. 2016, p. 173
|
On Burnside Variety
2016 | Թեզիս/Thesis
Continuum Mechanics and Related Problems of Analysis. 2016, p. 172
|
Yuri Movsisyan , Amir Ehsani, Aleksandar Krapez
Algebras with Parastrophically Uncancellable Quasigroup Equations
2016 | Հոդված/Article
Buletinul Academiei de Stiinte a Republicii Moldova. Matematica, 2016, 1(80), 41-63
|
Idempotent algebras with semigroup operations
2016 | Թեզիս/Thesis
Spring Western Sectional Meeting University of Utah, Salt Lake City, UT, USA. 2016, p. 14
|
Free distributive bilattices
2016 | Թեզիս/Thesis
Spring Eastern Sectional Meeting State University of New York at Stony Brook, Stony Brook, NY, 2016, p. 10
|
On Functional Equations with Division and Regular Operations
2016 | Թեզիս/Thesis
Annual Session 2016 of the Armenian Mathematical Union. 2016, p. 38-39
|
On idempotent algebras with hyperidentities of associativity
2016 | Թեզիս/Thesis
Annual Session 2016 of the Armenian Mathematical Union. 2016, p. 81-82
|
Bilattices of bi-De Morgan Functions
2016 | Թեզիս/Thesis
The 5th International Congress on Mathematical Software. 2016. p. 18
|
Movsisyan Yu. M. , Davidova D. S.
A set-theoretical representation for weakly idempotent lattices and interlaced weakly idempotent bilattices
2016 | Հոդված/Article
European Journal of Mathematics, 2016, 2, pp. 853-873
|
Բարձրագույն Հանրահաշիվ և Թվերի Տեսություն
2015 | Գիրք/Book
Դասագիրք: ԵՊՀ տպագրատուն, 2015թ․, ԵՊՀ տպագրատուն, 1 էջ, Հայաստան
|
Yu. M. Movsisyan , D. S. Davidova
A characterization of hyperidentities of the variety of weakly idempotent lattices
2015 | Հոդված/Article
Computer Science and Information Technologies, 2015-09-28, 45-47 pp.
|
Yu. Movsisyan , A. Ehsani, A. Krapez
Algebras with medial-like functional equations on quasigroups
2015 | Հոդված/Article
arXiv.org, USA, 2015թ․, arXiv: 1505. 062, 1-9 pp.
|
Weakly idempotent lattices and Bilattices,non-idempotent Plonka Functions
2015 | Հոդված/Article
Demonstratio Mathematica, Poland, 2015, XLVIII, 509-535 pp.
|
Hyperidentities of Weakly Idempotent Lattices
2015 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis (Armenian Academy of Sciences), 2015, 50(6), 259-264 pp.
|
Ю. М. Мовсисян , Д. С. Давидова
Сверхтождества слабо идемпотентных решеток
2015 | Հոդված/Article
Известия НАН Армении: Математика. Армения, 2015, 50(6), 34-45 стр.
|
Movsisyan Yu. , Ehsani A.
A representation of paramedical n-arygroupoids
2014 | Հոդված/Article
Asian-European Journal of Mathematics, 07. 2014, 1450020 17p. DOI: 10.1142/S179355711450020X
Movsisyan Yu. M , Aslanyan V. A.
A functional completeness theorem for De Morgan functions
2014 | Հոդված/Article
Discrete Applied Mathematics 162, 2014, pp. 1-16.doi: 10.1016/j.dam.2013.08.006
Movsisyan Yu. M. , Pashazadeh J.
Matrix characterization of 4-ary algebraic operations of idempotent algebras
2014 | Հոդված/Article
Communications in Algebra 42, 2014, pp. 2533-2543
Movsisyan Yu. M. , Aslanyan V. A.
Super-Boolean functions and free Boolean quasilattices
2014 | Հոդված/Article
Discrete Mathematics, Algorithms, and Applications 6(2), 2014, 1450024 13p.
DeMorgan and Boole-DeMorgan algebras
2013 | Հոդված/Article
IV International Conference of the Georgian Mathematical Union dedicated to 110 Anniversary of academician V.Kupradze,Tbilisi-Batumi, September 9-15, 2013, pp.80-81
Super-Boolean functions and Free Boolean Quasilattices
2013 | Հոդված/Article
Fall Southeastern Sectional Meeting of the AMS, University of Louisville, Louisville, KY, October 5-6, 2013
Free De Morgan and free Boole - De Morgan Algebras
2013 | Հոդված/Article
AMS Sectional Meeting, University of Colorado Boulder, Boulder, CO, April 13-14, 2013
Յու. Մ. Մովսիսյան , Վ. Ա. Ասլանյան
A functional representation of free De Morgan algebras (Դե Մորգանի ազատ հանրահաշիվների ֆունկցիոնալ ներկայացումը)
2012 | Հոդված/Article
ԵՊՀ գիտական տեղեկագիր, Ֆիզիկա և մաթեմատիկա, 2012, #3, էջ 14-16
|
Movsisyan Yu. M. , Davidova D. S.
Representation theorem for interlaced q-bilattices
2012 | Հոդված/Article
Logic, Algebra and Truth degrees 2012, 10-14 September 2012, Kanazawa, Ishikawa, Japan, pp. 110-113. JAIST, Kurt Godel Society
Movsisyan Yu. M. , Aslanyan V. A.
The functional representation theorem of free De Morgan algebras
2012 | Հոդված/Article
International Conference “Mal’tsev Meeting”, 2012, p.145. Novosibirsk, Russia
Movsisyan Yu. M. , Davidova D. S.
A fixed point theorem for q-lattices
2012 | Հոդված/Article
Mathematical Problems of Computer Science, XXXVIII, 2012, pp. 80-81
Movsisyan Yu. M. , Aslanyan V. A.
On the algebras with hyperidentities of the variety of De Morgan algebras
2012 | Հոդված/Article
Mathematical Problems of Computer Science, XXXVIII, 2012, pp. 77-79
Free A-bisemigroups
2012 | Հոդված/Article
Mathematical Problems of Computer Science, XXXVIII, 2012, pp. 23-25
Movsisyan Yu. M. , Pashazadeh J.
A characterization of (2,n)-semigroup of n-place functions and de Morgan (2,n)- semigroup of n-place functions
2012 | Հոդված/Article
Communications in Algebra, Vol.40, 2012, pp. 3430-3441
Movsisyan Yu. M. , Davidova D. S.
q-Bilattices
2012 | Հոդված/Article
Journal of Mathematical Sciences, Vol.186, No.5, November, 2012, pp. 798-801
Movsisyan Yu. M. , Pashazadeh J.
Characterization of binary polynomials of idempotent algebras
2012 | Հոդված/Article
Journal of Mathematical Sciences, Vol.186, No.5, November, 2012, pp. 802-804
Movsisyan Yu. M. , Ehsani A.
On medial-like algebras
2012 | Հոդված/Article
The 43rd Annual Iranian Mathematics Conference, Tabriz, Tabriz University Press, August 27-30, 2012, p. 31-35
Movsisyan Yu. M. , Nazari E.
A characterization of linear and T-linear invertible algebras by functional equations
2012 | Հոդված/Article
The 43rd Annual Iranian Mathematics Conference, Tabriz, Tabriz University Press, August 27-30, 2012, p. 50-54
Movsisyan Yu. M. , Davidova D. S.
Interlaced q-bilattices
2012 | Հոդված/Article
Armenian Mathematical Union Annual Session 2012 Dedicated to 1400 anniversary of Anania Shirakatsy, Abstracts, Yerevan, Armenian Mathematical Union, May 29 -June 2, 2012, p. 82-85
Hyperidentities of the variety of De Morgan algebra
2012 | Հոդված/Article
AAA84, Workshop on General algebra (84. Arbeitstagung Allgemeine Algebra), Dresden, Technische Universitat Dresden, June 7-10, 2012, p. 36
Movsisyan Yu. M. , Nazari E.
A Cayley theorem for the multiplicative semigroup of a field
2012 | Հոդված/Article
Journal of Algebra and Its Applications, vol. 11, N2, World Scientific Publishing Company, 2012, p. 1-12
Movsisyan Yu. M. , Aslanyan V. A.
Hyperidentities of De Morgan algebras
2012 | Հոդված/Article
Logic Journal of IGPL, Advance Access published February 3, Oxford University Press, (20) 2012, pp. 1153-1174
Movsisyan Yu. , Pashazadeh J.
An Abstract Characterization of De Morgan (2,5)-Semigroup of 5-ary Functions
2011 | Հոդված/Article
Proceedings of the International Conference, Modern Algebra and its Applications, Batumi, Georgia, September 19-25, 2011, V.2, p. 104-107
Characterization of left or right linear (T-linear) invertible algebras by functional equations
2011 | Հոդված/Article
Loops’11, Trest, July 25-27, 2011, p.12-13
Movsisyan Yu. , Hakobyan T.
Distributive hyperidentities in semigroups
2011 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis, V. 46, 6( 2011), p. 289-294
Movsisyan Yu. , Hakobyan T.
The nontrivial hyperidentities of associativity in semigroups
2011 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis, V. 46, 3( 2011), p. 65-78
Movsisyan Yu. , Pashazadeh J.
A characterization of DeMorgan triple semigroup of ternary functions over set
2011 | Հոդված/Article
Bulletin of the Iranian Math. Society, v. 37, N1, 2011, p. 29-41
Movsisyan Yu. , Nazari E.
Transitive Modes
2011 | Հոդված/Article
Demonstratio Mathematica, v. XLIV, 3(2011), p. 511-522
Movsisyan Yu. , Hakobyan T.
Hyperalternative Semigroups
2011 | Հոդված/Article
International Conference Maltsev Meetings, October 11-14, 2011, Collection of Abstracts, Novosibirsk, 2011, p. 95
Movsisyan Yu. , Hakobyan T., Ghumashyan H.
The semigroups with Ternary Alternative Hyperidentities
2011 | Հոդված/Article
Computer Science and Information Technologies, 2011, September 26-30, p. 55-57
Movsisyan Yu. , Aslanyan V.
Hyperidentities of DeMorgan Algebras
2011 | Հոդված/Article
Proceedings of the international conference dedicated to 100-th anniversary of V.V. Morozov, Kazan, 25-30 September, 2011, p. 224-225
Bilattices and hyperidentities
2011 | Հոդված/Article
Proceedings of the Steclov Institute of Mathematics, 2011, v.274, p. 174-192
Movsisyan Yu. M. , Pashazadeh J.
Characterization of Binary Polynomials of Idempotent Algebras
2010 | Հոդված/Article
Procedings of The International Conference “Modern Algebra and its Applications”, 2010, pp. 128-131
Movsisyan Yu. M. , Pashazadeh J.
On The Number Of 4-ary Polynomials in Idempotent Algebras
2010 | Հոդված/Article
JP Journal of Algebra Number Theory and Applications, Vol. 18, (2010), p. 41-47
Movsisyan Yu. M. , Davidova D.S.
q-bilattices
2010 | Հոդված/Article
Proceedings of The International Conference “Modern Algebra and its Applications”, 2010, p. 124-127
Հանրահաշվի և երկրաչափության ամբիոնի կուրսային և ավարտական աշխատանքների թեմաների ժողովածու
2009 | Գիրք/Book
ԵՊՀ հրատարակչություն, Երևան, 2009
DeMorgan algebras with a fixed element and ternary polinomials
2009 | Հոդված/Article
BLAST, August 10-14, (2009), New Mexico State University, Las Cruces, New Mexico, USA, 33.
Yu. M. Movsisyan , J. Pashazadeh
Ternary polynomials of idempotent algebras
2009 | Հոդված/Article
International Conference Mal’tsev Meeting dedicated to the 100th anniversary of Anatoli Ivanovich Mal’tsev , August 24-28, (2009). Sobolev Institute of Mathematics, Novosibirsk State University, 179
Yu. M. Movsisyan , H. Ghumashyan
The {2,3} - hyperidentities in invertible {2,3} - algebras
2009 | Հոդված/Article
Computer Science and Information Technologies. 2009, 59-60
Lattice Ordered Polinomial Algebras - Cayley Theorem for DeMorgan Algebras
2009 | Հոդված/Article
77th Workshepon General Algebra, 24th Conference for Young Algebraists, University of Potsdam, Institute of Mathematics, Potsdam, Germany, March 20-22, (2009), 49
Yu. M. Movsisyan , D. S. Davidova
On the structures of q-bilattices
2009 | Հոդված/Article
Computer Science and Information Technologies, 2009, pp. 57-58
Interlaced, modular, distributive and Boolean bilattices
2008 | Հոդված/Article
Armenian Journal of Mathematics, 1 (2008), pp. 7-13.
Yu. M. Movsisyan , J. Pashazadeh
On 3-semigroups of Ternary Functions
2008 | Հոդված/Article
Kurosh International Algebraic Conf., (2008), 333.
Binary Representation of Algebras with At Most Two Binary Operations. A Cayley theorem for Distributive Lattices
2008 | Հոդված/Article
International Journal of Algebra and Computation, 19(2009), pp. 97-106.
Binary Representation of Algebras with At Most Two Binary Operations. A Cayley theorem for Distributive Lattices
2008 | Հոդված/Article
Workshop on General Algebra, (2008), Johannes Kepler University Linz , Linz , Austria.
Բարձրագույն հանրահաշիվ և թվերի տեսություն
2008 | Գիրք/Book
Երևան 2008
Yu. M. Movsisyan , V. Toghanyan
On t-stochastic algebras
2008 | Հոդված/Article
Aequationes Mathematicae,76( 2008), pp. 241-248
Yu. M. Movsisyan , A. B. Romanowska, J. D. H. Smith
Superproducts of Lattices, Boolean and DeMorgan algebras
2008 | Հոդված/Article
BLAST 2008, University of Denver, Denver, CO, USA
Yu. M. Movsisyan , V. Toghanyan
On DeMorgan Bimonoids
2007 | Հոդված/Article
Computer Science and Information Technologies, 2007, 57
Yu. M. Movsisyan , J. Pashazadeh
On the Representation of Boolean Algebra
2007 | Հոդված/Article
Far East J. Math. Sci. (FJMS), Vol. 26(3), (2007), pp. 789-794.
Yu. M. Movsisyan , A. B. Romanowska, J. D. H. Smith
Superproducts, hyperidentities, and algebraic structures of logic programming
2006 | Հոդված/Article
J. Combin. Math. And Combin. Comput.Vol. 58,(2006), pp.101-111.
Yu. M. Movsisyan , A. B. Romanowska, J. D. H Smith
On representation of bisemigroups, bisemilattices and bilattices
2006 | Հոդված/Article
Internationa Conference on Lattice theory in honour of the 70 th birthday of George Gratzer and E. Tomas Schmidt,Budapest, 2006, pp. 11-12.
On the Representation of Boolean-like Algebras
2006 | Հոդված/Article
International Conference On Logic, Algebra and computation, Moscow, 2006, pp. 8-9.
On the representations of DeMorgan algebras
2005 | Հոդված/Article
Trends in logic III, Studialogica, Warsaw, 2005, 5-11. http//www.ifispan.waw.pl/studialogica/Movsisyan.pdf.
Boolean Bisemigroups, Bigroups and Local Bigroups
2005 | Հոդված/Article
Computer Science and Information Technologies, 2005, pp. 97-102.
Quasigroups, bigroups and local groups
2005 | Հոդված/Article
Mile High Conference on Quasigroups, Loops and Nonassociative Systems, Denver,USA, 2005, p 97.
Boolean Bisemigroups
2005 | Հոդված/Article
International Conference on Algebra, Szeged, Hungary, 2005, p. 33
Yu. M. Movsisyan , A. B. Romanowska, J. D. H Smith
Some algebraic structures of Logic Programming
2005 | Հոդված/Article
70th Workshop on General Algebra, Wien, Austria, 2005, pp. 19-20
On topological subdirectly irreducible stochastic algebras
2005 | Գիրք/Book
International Algebraic Conference, Ekaterinburg, 2005, p. 79
Թվերի տեսություն
2004 | Գիրք/Book
Երևան 2004
Մովսիսյան Յու.Մ. , Թունիև Ա. Դ.
Գծային հանրահաշվի և գծային ծրագրավորման մեթոդներ, Տնտեսագիտության և գործարարության հանգունակներ
2002 | Գիրք/Book
Ուսումնական ձեռնարկ ԲՈՒՀ-երի համար, Երևան, Ասողիկ - 2002, 332 էջ
Hyperidentities and Hypervarieties
2001 | Հոդված/Article
Scientiae Mathematicae Japonicae, 54 No. 3 (2001), 595-640
Յու. Մ. Մովսիսյան , Ի. Ռ. Սիմոնյան
Сверхтождества левой и правой дистрибутивностей в многообразиях полугрупп (Աջ և ձախ բաշխականության գերնույնությունները կիսախմբերի բազմության մեջ)
2000 | Հոդված/Article
ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր, Բնական գիտություններ, 2000, #1, էջ 28-32 (ռուսերեն)
|
Hyperidentities in algebras and varieties
1998 | Հոդված/Article
Uspekhi Mat. Nauk. 53 (1998), 61-114. English trans. in Russ. Math. Surveys 53 (1998)
Յու. Մ. Մովսիսյան , Ա. Գ. Բարխուդարյան
О сверхмногообразии QB-алгебр (QB-հանրահաշիվների գերբազմաձևության մասին)
1996 | Հոդված/Article
ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր, Բնական գիտություններ, 1996, #2, էջ 16-24(ռուսերեն)
|
Сверхтождества и сверхмногообразия в алгебрах
1990 | Գիրք/Book
Изд. ЕГУ, Ереван, 1990
Введение в теорию алгебр со сверхтождествами
1986 | Գիրք/Book
Изд. ЕГУ, Ереван, 1986
Բարձրագույն հանրահաշիվ
1983 | Գիրք/Book
Երևան, 1983