1933 թվականին Երևանի պետական համալսարանում բացվեց ֆիզ․-մաթ. ֆակուլտետը, որի կազմում կաին երկու ամբիոններ` մաթեմատիկայի և ընդհանուր ֆիզիկայի՝ որն անվանվում էր էքսպերիմենտալ ֆիզիկայի ամբիոն: Ամբիոնի առաջին վարիչը եղել է Հովհաննես Նավակատիկյանը (1933 - 1937 թթ.): Այնուհետև ամբիոնի վարիչներ են եղել․ Նորայր Քոչարյանը (1938 - 1952թթ.), Մարտիրոս Կյուրեղյանը (1952-1960թթ.), Արշալույս Դադայանը (1960 - 1968 թթ.), Ռաֆիկ Հովհաննիսյանը (1968 - 1977 թթ.), Դավիթ Սեդրակյանը (1977 - 1987 թթ․, 1994 - 2014 թթ.), Գագիկ Վարդանյանը՝ ընդհանուր ֆիզիկայի I ամբիոն (1987 - 1993 թթ.), Մարտին Աբրահամյանը՝ ընդհանուր ֆիզիկայի II ամբիոն (1992-1994թթ.):
2009 թ. Վ. Համբարձումյանի անվ. Աստղաֆիզիկայի ամբիոնը միացվել է Ընդհանուր ֆիզիկայի ամբիոնին և միացյալ ամբիոնը մինչ այժմ կոչվում է Վ. Համբարձումյանի անվ. Ընդհանուր ֆիզիկայի և Աստղաֆիզիկայի ամբիոն: Աստղաֆիզիկայի ամբիոնը բացվել է 1945 թ. ակադեմիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի ղեկավարությամբ, ով մինչև 1994 թ. եղել է ամբիոնի վարիչ: Այնուհետև ամբիոնի վարիչներ են եղել Միշա Ղազարյանը, Արա Ավետիսյանը:
2014 թվականից մինչև այժմ Ընդհանուր ֆիզիկայի ամբիոնը ղեկավարում է ֆիզ․-մաթ. գիտ․ դոկտոր, պրոֆեսր Ատոմ Ժորայի Մուրադյանը:
Ընդհանուր ֆիզիկայի ամբիոնը ուսումնա-գիտական մի մեծ կոլեկտիվ է, որն իր մեջ ընդգրկում է տարբեր գիտական թեմաներով զբաղվող խմբերի, որոնք ժամանակակից գիտության մակարդակով, կատարում են տեսական և փորձարարական աշխատանքներ:
Ամբիոնում կատարվող գիտական աշխատանքների հիմնական ուղղություններն են․
Գերհոսելի նեյտրոնային աստղերի մագնիսական դաշտի առաջացման մեխանիզմները, բաբախիչների ռադիոճառագայթումը, կոմպակտ գերխիտ օբյեկտների գրավիտացիոն ճառագայթումը:
Ատոմների քվանտամեխանիկական վարքը լազերային ճառագայթման դաշտում, ատոմային ինտերֆերոմետրեր, քվանտային գործառույթներ:
Գրավիտացվող համակարգերի դինամիկա, հիդրոդինամիկական մրրիկներ
Ոչ կարգավորված պլաստիկ և հեղուկ բյուրեղային համակարգերի թերմոդինամիկական և առաձգական հատկություններ
Բաց ալիքային վեկտորների մակերևույթով, պարուրաձև, կառուցվածքային շերտի և բազմաշերտ համակարգերի, ֆոտոնիկ բյուրեղների օպտիկական հատկությունների ուսումնասիրություն
Կենսաբանական բնական նանոկառուցվածքների ստացումն ու փորձնական ուսումնասիրությունը, դրանց ձևավորման մեխանիզմները
Կիսահաղորդչային նանոբյուրեղներ պարունակող ապակիների օպտիկական հատկությունների ուսումնասիրությունը՝ կախված ջերմային մշակման ռեժիմից:
Ամբիոնի անբաժան մաս է կազմում ԵՊՀ աստղադիտարանը, որը հիմնադրվել է 1933 թ.։ Հենց այստեղ են կատարվել առաջին աստղագիտական ուսումնասիրությունները: Այստեղ է գործել նաև Երկրի արհեստական արբանյակների դիտման կայանը, որն այդ ժամանակաշրջանում միակն էր Կովկասում: 1957 - 1980 թթ. այն ղեկավարել է պրոֆ. Բ.Ե. Թումանյանը, այնուհետև ղեկավարն էր պրոֆ. Մ.Ա. Ղազարյանը: Արհեստական արբանյակների դիտման կայանը գործել է մինչև ԽՍՀՄ-ի փլուզումը:
ԵՊՀ աստղադիտարանը, ինչպես նաև ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանը, ծառայում են որպես ուսումնական և գիտական բազա ամբիոնի համար:
ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանի 1մետրանոց Շմիդտի դիտակով, 1.50 և 40 պրիզմաներով կատարվել են երկնքի շրջահայական դիտումներ, որն ընդգրկել է ավելի քան 2000 քառ․աստիճան տիրույթ։
Աստղաֆիզիկոսների խմբի կողմից կատարվող գիտական աշխատանքների հիմնական ուղղություններն են․
Թիթեղների վրա հայտնաբերված նոր գերմանուշակագույն ավելցուկով գալակտիկաների և աստղերի ուսումնասիրություն
Սպեկտրալ-լուսաչափական և վիճակագրական ուսումնասիրություն
Թիթեղների թվայնացում և նոր օբյեկտների հայտնաբերում:
Ամբիոնը պատրաստում է «Աստղաֆիզիկա» մասնագիտությամբ մագիստրոսներ։

The Faculty of Physics of the Yerevan State University was founded in 1933 and consisted of two chairs: Mathematics and General Physics, which was called the Chair of Experimental Physics. The first chairman of Chair of General Physics was Hovhannes Navakatikyan (1933-1937). Then there were heads of the chair: Norayr Kocharyan (1938-1952); Martyros Kyureghyan (1952-1960); Arshaluys Dadayan (1960-1968); Rafik Hovhannisyan (1968-1977); David Sedrakyan (1977-1987, 1994-2014 ); Gagik Vardanyan։ Head of Chair of General Physics I (1987-1993); Martin Abrahamyan: Head of Chair of General Physics II (1992-1994).
In 2009 the Chair of Astrophysics after V. Hambardzumyan has been merged with the Chair of General Physics and the Unified Chair is still called Chair of General Physics and Astrophysics after V. Hambardzumyan.
Since 2014 the Head of the Chair is Professor Atom Muradyan.
The Chair of General Physics is an educational-scientific collective, which includes a various research groups working in different branches of modern science, in both theoretical and experimental physics.
The scientific disciplines investigated in the Chair include:
The mechanisms of arising of magnetic fields in super fluid neutron stars; the radio emission of pulsars; the gravity emission of compact super dense objects.
The quantum-mechanic behavior of atoms in a periodic potentials; quantum interferometers; investigation of Bose-Einstein condensate.
The dynamics of the gravitating systems; the investigation of hydrodynamic vortices.
Investigation of non-ordered plastic and liquid crystal systems’ thermodynamic and elasticity properties.
Investigation of the optical properties of multi-layer systems with open wave vector surface and spiral structural layer, and of properties of photonic crystals.
Obtaining of natural biological nanostructures, their experimental investigation, and the mechanisms of their formation.
The optical properties of glasses containing semi-conductor nano-crystals, depending on of their thermal treatment regime.
The physical mechanisms of formation of ion and electron beams obtained by Penning discharge.
An inseparable part of the Chair is YSU Astrophysical Observatory, founded in 1933. Here are made the first astronomical studies. There was an Earth's artificial satellites observation station, that was the only one in the Caucasus during that period. The artificial satellite observation station operated until the USSR collapse.
Up to now the YSU Observatory and Byurakan Astrophysical Observatory serve as an educational and the scientific basis for the Chair.
The main directions of the scientific research of the Astrophysicists Group are:
the study of galaxies and stars with a new red-blue surplus found on plates
spectral-photometric and statistical study; *digitization of plates and detection of new objects.
The Chair prepare and give the Master degree in Astrophysics.