Գենդերային հետազոտություների և առաջնորդության ԵՊՀ կենտրոն
Գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության ԵՊՀ կենտրոնը հիմնադրվել է 2013 թ. մայիսի 7-ին ԱՄՆ միջազգային զարգացան գործակալության «Հայաստանում գենդերային հավասարության ապահովման և կանանց հնարավորությունների ընդլայնման» եռամյա ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրը իրականացվում է Արիզոնայի պետական համալսարանի Մելիքյան կենտրոնի և Արիզոնայի պետական համալսարանի Սոցիալական փոխակերպումների դպրոցի հետ համագործակցությամբ:
Նպատակը
Գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության կենտրոնի հիմնական նպատակն է նպաստել գենդերային հավասարության և առաջնորդության զարգացմանը հայ հասարակությունում: Գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության ԵՊՀ կենտրոնը իրականացնում է լայնածավալ հետազոտական, կրթական գործառույթներ և հայաստանյան բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, տեղական Հկ-ների և միջազգային կազմակերպությունների հետ համատեղ աջակցում է կանանց՝ մասնագիտական առաջխաղացման գործում:
Կենտրոնի նպատակները
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ!!!
2017 թվականից ի վեր Կենտրոնը իրականացնում է կարճաժամկետ դասընթացների ծրագիր: Մանրամասները հասանելի են Հայտարարություններ բաժնում: Հարցերի դեպքում գրեք մեզ՝ cgls@ysu.am:
Աշխատակազմ
Գոհար Շահնազարյան՝ Տնօրեն
Սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու, ԵՊՀ Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի Կիրառական սոցիոլոգիայի ամբիոնի դոցենտ,
Հայաստանում Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի համահիմնադիր
Հեռ: +374 60 71 03 90
Էլ. հասցե: goarshahnazaryan@gmail.com
Սիրան Հովհաննիսյան՝ Արտաքին և հասարակայնության հետ կապերի կոորդինատոր
Սոցիալական աշխատանքի մագիստրոս,
ԵՊՀ Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի Սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի դասախոս
Էլ. հասցե: siranhovhannisyan@ysu.am
Նախկին աշխատակիցներ
Սինարա Նավոյան՝ Ծրագրի ասիստենտ
Սոցիոլոգիայի մագիստրոս, ԵՊՀ Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի հայցորդ,
Սյուզաննա Գրիգորյան՝ Կենտրոնի ասիստենտ
Սոցիոլոգիայի բակալավր,
Մեր դրամաշնորհառուները (2013-2015)`
Արթուր Աթանեսյան՝ Արթուր Աթանեսյանը քաղաքական գիտությունների դոկտոր է, ԵՊՀ Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի Կիրառական սոցիոլոգիայի ամբիոնի պրոֆեսոր: 2008 թվականից ի վեր նա հանդիսանում է նույն Կիրառական սոցիոլոգիայի ամբիոնի վարիչը: Նրա գիտական հետաքրքրությունների շրջանակում են հաղորդակցությունների ուսումնասիրությունները, տեղեկատվական անվտանգությունը, տեղեկատվական պատերազմների, տարածաշրջանային և էթնիկ կոնֆլիկտների, քաղաքական գործընթացների ուսումնասիրությունները: 2014 թվականին Ա. Աթանեսյանը իրականացրել է “Կանայք ՀՀ զինված ուժերում. ինքնընկալումը, ներգրավման և հարմարման բարելավման խնդիրները” հետազոտական ծրագիրը Գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության ԵՊՀ կենտրոնի կողմից տրամադրվող Փոքր դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում:
Անի Կոջոյան՝ Անի Կոջոյանը Երևանի պետական համալսարանի դասախոս է: Դասավանդում է անգլերեն, ինչպես նաև հետևյալ դասընթացները՝ «Լեզու, գենդեր և հաղորդակցություն», և «Գենդերը Վաղ Ժամանակակից անգլիական դրամայում»: Ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի ռոմանագերմանական բանասիրության ֆակուլտետը: 2012-ին ավարտել է Օքսֆորդի համալսարանի անգլերեն լեզվի և գրականության ֆակուլտետի մագիստրատուրան: 2013-ին Արիզոնայի պետական համալսարանում կատարել է գիտահետազոտական աշխատանք գենդերի, կանանց ուսումնասիրությունների, լեզվի, գրականության, ֆեմինիզմի, հեքիաթների և մեդիայի ուսումնասիրության վերաբերյալ: 2014-ին իրականացրել է հետազոտություն «Գենդերային բռնությունն ու առնականությունը հայկական հեռուստասերիալներում»: Հետազոտությունը կատարվել է Աննա Գևորգյանի (ԵՊՀ գիտաշխատող) հետ համատեղ՝ Գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության ԵՊՀ կենտրոնի ֆինանսավորմամբ:
Աննա Մելիքյան՝ Աննա Մելիքյանը 2012 թ.-ից աշխատում է «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ-ում որպես մարդու իրավունքների հարցերով պատասխանատու: 2013թ.-ից հանդիսանում է ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող Խմբի անդամ: 2010-2012 թթ.-ին Աննան աշխատել է Ղրղզստանի Օշ քաղաքում էթնիկական ջարդերից հետո առաջացած խնդիրներին արձագանքելու համար ստեղծված ՄԱԿ-ի Գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի առաքելության շրջանակներում որպես Մարդու իրավուքների գծով դիտորդ: Նա նաև աշխատել է ԵԱՀԿ-ի ժողովրդական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի՝ մարդու իրավունքների, կանանց՝ անվտանգության համակարգում իրավահավասարության ապահովման, խտրականության դեմ և հանդուրժողականության զարգացմանն ուղղված ծրագրերում: Աննա Մելիքյանը ավարտել է Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի Իրավաբանական ֆակուլտետը և Ժնևի Միջազգային հումանիտար իրավունքի և Մարդու իրավունքերի ակադեմիան: Աննա Մելիքյանը զբաղվում է նաև հետազոտական աշխատանքներով՝ Հայաստանում մարդու իրավունքների ոլորտում արդիկան հարցերի շուրջ:
Հասմիկ Շափաղաթյան՝ Հասմիկ Շափաղաթյանը քաղաքական գիտությունների թեկնածու է, գիտական աստիճանը ստացել է 2000 թ: 2007 թվականից մինչ օրս ԵՊՀ քաղաքագիտության ֆակուլտետի Քաղաքական ինստիտուտներ և գործընթացներ ամբիոնում աշխատում է որպես դոցենտ: 2014 թվականի հունիս-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում իրականացրել է հետազոտություն “Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում կանանց քաղաքական մասնակցությունը. խնդիրներ և հեռանկարներ” թեմայով ԵՊՀ Գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության կենտրոնի Փոքր դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում (համահեղինակ՝ Լուսինե Պողոսյան, ԵՊԼՀ):
Հովհաննես Հովհաննիսյան՝ Հովհաննես Հովհաննիսյանը ստացել է գիտությունների թեկնածուի գիտական կոչումը 2007թ. հունսիսին և թեզի թեման է «Բարենորոգչական շարժումը Հայ առաքելական եկեղեցում 1901-1906թթ.»: Նա ավարտել է նաև Հայաստանի պետական կառավարման դպրոցը 2002թ., ինչպես նաև Հայաստանի դիվանագիտական ակադեմիան 2010թ.: Ներկայումս նա աշխատում է ԵՊՀ Աստվածաբանության ֆակուլտետի Կրոնի պատմության և տեսության ամբիոնում որպես դոցենտ, ինչպես նաև Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում: Ներկայումս նա Սոցիալ մշակութային իննովացիաների լաբորատորիա հիմնադրամի գործադիր տնօրենն է (www.skilfound.com): 2014 թվականին Հ. Հովհաննիսյանը իրականացրել է “Կանանց դերի ընկալումներն ավանդական ու ոչ ավանդական կրոնական համայնքների կողմից Հայաստանում” հետազոտությունը Գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության կենտրոնի աջակցությամբ:
Ինգա Հարությունյան՝ Ինգա Հարությունյանը 1994-1999թթ. սովորել է ԵՊՀ Հոգեբանության, սոցիոլոգիայի և փիլիսոփայության ֆակուլտետում, մասնագիտությամբ հոգեբան է: 1999-2000 թթ կրթությունը շարունակել է ԱՄՆ Նյու-Ջերսի նահանգի Ռաթգերս պետական համալսարանում, ստացել է Կրթության մագիստրոսի կոչում: 2000-2001թթ աշխատել է ԱՄՆ Նեբրասկա նահանգի Մադոննա Կաթոլիկ դպրոցում որպես դպրոցի հոգեբան-խորհրդատու: 2001թ. վերադարձել է Հայաստան, 2003-2014 դասավանդել է ԵՊՀ Անձի հոգեբանության ամբիոնում, 2005-2006թթ. դասավանդել է Երևանի Պետական Բժշկական համալսարանի հոգեբանության և հոգեբուժության ամբիոնում: 2008թ. ստացել է Հոգեբանական գիտությունների թեկնածուի կոչում: 2008-2010 թթ. աշխատել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում որպես Միջազգային հարաբերությունների բաժնի ղեկավար, այնուհետև 2010-2011 ընթացքում Բաց հասարակության հիմնդրամում որպես քաղաքացիական հասարակության ու կանանց ծրագրերի կորդինատոր: 2012-ից աշխատում է World Vision Armenia Միջազգային բարեգործական հիմնադրամում որպես ծրագրերի մշակման և մոնիթորինգի մասնագետ, ինչպես նաև գենդերային հարցերով պատասխանատու:
Քնարիկ Առաքելյան՝ Քնարիկ Առաքելյանը մասնագիտությամբ հոգեբան է, 2011 թ. դասավանդում է ԵՊՀ հոգեբանության ֆակուլտետի Անջի հոգեբանության ամբիոնում: 2014 թվականի գարնանը մասնակցել է Գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության ԵՊՀ կենտրոնի կողմից կազմակերպված մասնագիտական վերապատրաստմանը Արիզոնայի պետական համալսարանի Սոցիալական փոխակերպումների ֆակուլտետում: Ք.Առաքելյանը նաև ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի ասսպիրանտ է 2011 թվականից սկսած: Քնարիկ Առաքելյանի գիտական հետաքրքրություններն են զոհաբանությունը, կանանց զոհայնացումը, բռնությունը կանանց նկատմամբ, իրավաբանական հոգեբանությունը, դեստրուկտիվ վարքի հոգեբանությունը, դեվիանտալոգիան:
Լուսինե Պողոսյան՝ Լուսինե Պողոսյանը Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և Եվրոպագիտության ամբիոնի դասախոս է: 2014 թվականի հունիս-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում իրականացրել է հետազոտություն “Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում կանանց քաղաքական մասնակցությունը. խնդիրներ և հեռանկարներ” թեմայով ԵՊՀ Գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության կենտրոնի Փոքր դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում (համահեղինակ՝ Հասմիկ Շափաղաթյան, ԵՊՀ):
Մեր գործընկերները
Արիզոնայի պետական համալսարան (ԱՊՀ)
Երևանի պետական համալսարան (ԵՊՀ)
ԱՄՆ Միջզգային զարգացման գրասենյակ (USAID)
Բարձրագույն կրթության զարգացման ծրագիր (HED)
Գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության կենտրոն
Հեռ: +37460710390
Ներքին: 2390
Էլ.հասցե: cgls@ysu.am
Հասցե: Ալեք Մանուկյան 1, 0025, Երևանի պետական համալսարան,Ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետ, 436 սենյակ
Սույն վեբ կայքը ստեղծվել է Ամերիկայի ժողովրդի աջակցությամբ` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության միջոցով: Այստեղ արտահայտված տեսակետները /կամ նյութի բովանդակությունը/ միմիայն հեղինակներինն են և պարտադիր չէ, որ արտահայտեն ԱՄՆ ՄԶԳ կամ ԱՄՆ կառավարության տեսակետները:

Yerevan State University /YSU/ Center for Gender and Leadership Studies
YSU Center for Gender and Leadership Studies was established on May 7, 2013 in the framework of “Advancing Gender Equality and Women’s Empowerment in Armenia” three-year USAID project. The project is implemented with the cooperation The Melikian Center; Russian, Eurasian & East European Studies and The School of Social Transformations, Arizona State University.
Mission
The main goal of the Center is to promote gender equality and leadership in the Armenian society. YSU Center for Gender and Leadership Studies provides comprehensive research, training, and outreach functions engaging Armenian higher education institutions, local NGOs and international agencies in training women for career promotion and professional leadership.
The Objectives of the Center:
ATTENTION!!
Since 2017 the Center is organizing short Certificate-Based Training. For more please see our Announcement page or contact us directly at cgls@ysu.am.
Gohar Shahnazaryan: Director
PhD in Sociology, Associate professor at the Chair o Applied Sociology, Faculty of Sociology of Yerevan State University,
Co-founder and co-president of Women’s Resource Center of Armenia
Tel: +374 60 71 03 90
E-mail: goarshahnazaryan@gmail.com
Siran Hovhannisyan: Outreach and PR Coordinator
MA in Social Work, Lecturer at the Chair of Social Work and Social Technology, Faculty of Sociology of Yerevan State University
E-mail: siranhovhannisyan@ysu.am
Former Employees:
Sinara Navoyan: Program assistant
MA in Sociology, PhD Student of Faculty of Sociology
Syuzanna Grigoryan: Assistant
BA in Sociology
Small Grants Receivers (2013-2015):
Arthur Atanesyan: Arthur Atanesyan is doctor of political sciences and professor of the Department of Applied Sociology at YSU Faculty of Sociology. Since 2008 he is the head of Department of Applied Sociology. His professional academic interests are in the fields of communication studies, informational security, studies of informational wars, regional and ethnic conflicts, political processes. In 2014 A. Atanesyan has implemented a research project on “Women in Armenian Armed Forces: self-perception and opportunities for the better recruitment and adaptation policies” funded by the YSU Center for Gender and Leadership Studies.
Ani Kojoyan: Ani Kojoyan is a DPhil candidate and a lecturer of English at Yerevan State University (hereafter YSU). She got her BA and MA in English from YSU, and her second Master’s Degree in English Literature from the University of Oxford. In 2013 (August-December) she was a visiting scholar at Arizona State University (ASU). At ASU she carried out research on Gender and Women’s Studies, focusing mainly on the following topics: language and gender; language and communication, gender and Early Modern English drama; and feminism and folklore, gender and media studies, gender and genocide. At university she delivers English classes, and lectures on 'Gender, Language and Communication', and 'Gender in Early Modern English Drama'. In 2014 she carried out co-operative research with Anna Gevorgyan, researcher at YSU Center for Civilization and Cultural Studies on “Gendered Violence and Power in Armenian Soap Operas: Women, Masculinity and Violence”, funded by the YSU Center for Gender and Leadership Studies.
Anna Melikyan: Anna Melikyan currently works as a human rights officer at Civil Society Institute NGO, Yerevan. Since 2013 Ms. Melikyan is a member of Public Monitoring Group over Penitentiary Institutions under the Ministry of Justice of Armenia. In 2010-2012 Ms. Melikyan worked as a human rights monitor for the Office of the UN High Commissioner for Human Rights, Mission to Osh, Kyrgyzstan following the inter-ethnic violence in that region in 2010. Prior to this assignment and following it, Ms. Melikyan worked for the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights in programs aimed at integrating gender perspective and promoting women in security sector reform as well as promoting tolerance and non-discrimination. Ms. Melikyan holds Master degree from the Russian-Armenian (Slavonic) University and LL.M from Geneva Academy for International Humanitarian and Human Rights Law. Anna Melikyan is actively engaged in research projects on issues related -o the human rights situation in Armenia.
Hasmik Shapaghatyan: Hasmik Shapaghatyan has PhD in political sciences since 2000. Since 2007 she works at the department of Political institutions and processes of YSU Faculty of Political Science as associate professor. From June to December 2014 she has implemented a research on “Political Participation of Women in the Elections for the Local Territorial Administration Bodies: Problems and Perspectives” in the cooperation with Lusine Poghosyan from Yerevan State Linguistic University in the context of Small Grants Program of YSU Center for Gender and Leadership Studies.
Hovhannes Hovhannisyan: Hovhannes Hovhannisyan received his PhD in June 2007 and the theme of his thesis was “The reformation movement in Armenian Apostolic Church within 1901-1906”. He has also graduated from Public Administration School of Armenia in 2002 and Diplomatic Academy of Armenia in 2010. He is currently working at the Department of the History of Religions, Faculty of Theology, Yerevan State University as associated-professor, and American University of Armenia as an associated professor. He is currently also the executive director of SKIL Foundation (www.skilfound.com). In 2014 Hovhannes Hovhannisyan has implemented a research on “Women role perceptions in traditional and non-traditional religious communities in Armenia” funded by the YSU Center for Gender and Leadership Studies.
Inga Harutyunyan: In 1999 Inga Harutyunyan graduated from YSU department of Psychology at the faculty of Psychology, Philosophy and Sociology. During 1999-2000 continued her education at Rutgers The State University of New Jersey and received MA in Special Education and Psychology. During 2000-2001 was working as a learning consultant/psychologist at the Madonna Catholic School in Nebraska, USA. Starting 2003 and up to the date Inga has assumed the position of lecturer (Assistant Kafedry) at the Chair of Psychology at YSU and was a lecturer at the Medical Psychology and Psychiatry Chair at the Yerevan State Medical University. In 2008 she defended her PhD thesis and started to work as the of Head of International Affairs department at the Human Rights Defender’s Office of Armenia while keeping her academic career at YSU. In 2011 Inga took over the position of Civil Society & Women’s Program’s Coordinator at the Open Society Foundation-Armenia. Since 2012 Inga works as Design, Monitoring & Evaluation and Gender point person for World Vision Armenia.
Knarik Arakelyan: Knarik Arakelyan is a psychologist. She is a professor of the department of Chair of Psychology of Person at the YSU Faculty of Philosophy and Psychology since 2011. In spring 2014 she has participated in the “Semester in Residence” program Arizona State University school of Social Transformation provided by the YSU Center for Gender and Leadership Studies. Since 2011 K. Arakelyan is also PhD student at the faculty of Philosophy and Psychology. Knarik Arakelyan’s professional (academic) research interests are in the fields of Victimology, Women’s Victimization, Violence Against Women, Psychology of Law, Psychology of Destructive Behavior, and Deviantology.
Lusine Poghosyan: Lusine Poghosyan is lecturer at UNESCO Chair on Human Rights, Democracy and European Studies of Yerevan State Linguistic University after Valery Brusov. From June to December 2014 she has implemented a research on “Political Participation of Women in the Elections for the Local Territorial Administration Bodies: Problems and Perspectives” in the cooperation with Hasmik Shapaghatyan from Yerevan State Linguistic University in the context of Small Grants Program of YSU Center for Gender and Leadership Studies.
Our Partners
Facebook
Center for Gender and Leadership Studies
Tel: +37460710390
Extension: 2390
E-mail: cgls@ysu.am
Address: #1 Alex Manoogian, 0025, Yerevan State University, Faculty of Radio physics, room 436
Yerevan, Armenia
This website is made possible by the generous support of the American People through the United States Agency for International Development (USAID). The contents of this website are the sole responsibility of the authors and do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government.