Երևանի պետական համալսարանում այսօր տեղի են ունեցել կանանց նկատմամբ բռնության դեմ պայքարի 16-օրյակին նվիրված «Հավասարության սերունդ՝ վերջ տանք սեռական բռնությանը» թեմայով կլոր սեղան-քննարկում և «Լուռ ձայներ» խորագրով ցուցադրություն։
27.06.19
ԵՊՀ Պալեանների անվան դահլիճում այսօր տեղի է ունեցել «Գենդերային զգայուն հետազոտություններ. մեթոդաբանություն և մարտահրավերներ» թեմայով աշխատաժողով, որը կազմակերպել էր ԵՊՀ գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության կենտրոնը Ֆրիբուրգի համալսարանի սոցիալական գիտությունների ֆակուլտետի հետ համատեղ:
13.06.19
ԵՊՀ գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության կենտրոնում այսօր «Սեռական ոտնձգությունները աշխատավայրում․ Հնդկաստանի իրավական ակտերի վերլուծություն» թեմայով հետազոտություն ներկայացրեց Դելիի համալսարանի հետազոտող Անուշ Գասպարյանը:
18.04.19
ԵՊՀ Հովհաննես Ադամյան սրահում Գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության կենտրոնի նախաձեռնությամբ այսօր ներկայացվեց «19-րդ դարի պատրիարքարանի արխիվները և օսմանահայ կանայք» հետազոտությունը:
06.11.18
ԵՊՀ գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության կենտրոնն այսօր նախաձեռնել էր հանդիպում Վարշավայի համալսարանի ներկայացուցիչ Մագդալենա Կոնդասի հետ:
23.10.18
ԵՊՀ գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության կենտրոնում այսօր տեղի ունեցավ «Կանայք քրիստոնեության մեջ. ներառումից մինչև փոխակերպում» խորագրով հանդիպում:
11.06.18
Այսօր ԵՊՀ կոնֆլիկտաբանության կենտրոնում տեղի ունեցավ կլոր սեղան-քննարկում: Քննարկմանը ներկա էին Նևադայի համալսարանի պրոֆեսոր, բազմաթիվ գրքերի հեղինակ Պերճ Բերբեյանը (Բերբերօղլին) և Նևադայի պետական համալսարանի սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի ուսանողները:
03.05.18
ԵՊՀ շրջանավարտ Սոնա Գրիգորյանի նախաձեռնությամբ Մայր բուհի Գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության կենտրոնում ստեղծվել է Ֆիլմերի ակումբ: ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի կանայք, առաջնորդություն, զարգացում մագիստրոսական ծրագրի շրջանավարտ Սոնան մեզ հետ զրույցում պատմում է ակումբի նպատակների, հրաձգության հանրապետական մրցույթում առաջին տեղը գրավելու, ինչպես նաև իր իսկ կողմից համակարգվող «ԱՐՔԱՆԵ» աղջիկների առաջնորդության և զարգացման ամառային դպրոցի մասին:
09.04.18
Հայաստանում տղամարդկանց կողմից կանանց հանդեպ ցուցաբերվող անհավասարության երևույթը դեռևս շարունակում է արդիական մնալ: Վերջին տարիներին իրականացվել են բազմաթիվ հետազոտություններ, որոնք նվիրված են կանանց իրավունքների, հասարակությունում կանանց դերի, գենդերային հավասարության, ընտանեկան բռնությունների խնդիրներին: Մեզ հետ զրույցում վերոնշյալ խնդիրներին անդրադարձավ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դասախոս, ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատող Աղասի Թադևոսյանը:
07.04.18
«Այսօր հիմնականում կինն ընկալվում է որպես ավելի թույլ էակ, որի ձգտումներն ավելի սահմանափակ են, այն դիտվում է ոչ միայն ընտանիքում, այլև ընտանիքից դուրս»,- այսօր մեզ հետ զրույցում, խոսելով գենդերային հավասարությանն ուղղված քաղաքականության մասին, նման տեսակետ հայտնեց ԵՊՀ գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության կենտրոնի տնօրեն, Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դոցենտ Գոհար Շահնազարյանը:

“Gender-sensitive research: methodology and challenges” workshop was organized in Paleans hall of YSU by the Centre for Gender and Leadership Studies of YSU jointly with the Facuty of Social Sciences of Fribourg University, Switzerland.
13.06.19
The researcher at the University of Delhi Anush Gasparyan presented her research on “Sexual Harassment in the Workplace: Analysis of Legal Acts of India” in the Centre for Gender and Leadership Studies of YSU.
18.04.19
On the initiative of the Centre for Gender and Leadership Studies of YSU, the research “The archives of the 19th century patriarchy and Turk-Armenian women” was presented in Hovhannes Adamyan hall of YSU.
06.11.18
YSU Centre for Gender and Leadership Studies initiated a meeting with the representative of Warsaw University Magdalena Kondas.
23.10.18
Today the meeting entitled “Women in Christianity: From Inclusion to Transformation” was held at YSU Center for Gender and Leadership Studies.
11.06.18
A roundtable discussion took place today at YSU Center for Conflict Studies. The lecture was attended by Professor of Nevada University, author of many books Pertch Berberyan (Berberoghli) and students of the Faculty of Sociology of Nevada State University.
03.05.18
At the initiative of YSU graduate Sona Grigoryan a Film Club has been opened at YSU Center for Gender Studies and Leadership. Sona, a graduate of the program Women's Studies, Leadership and Development at YSU Faculty of Sociology tells us about the club's goals and the Girls' Leadership and Development Summer School "ARCANE".
09.04.18
In Armenia, the phenomenon of gender inequality still remains relevant. In recent years, numerous studies have been conducted that focus on women’s rights, women’s role in society, gender inequality and domestic violence. During the conversation with us the lecturer of YSU Faculty of History, researcher of the Institute of Archeology and Ethnography of the National Academy of Sciences Aghasi Tadevosyan touched upon the above mentioned issues.
07.04.18
"Today, the woman is perceived as a weaker creature whose aspirations are restricted not only in the family, but also outside the family,” - said today the Director of the Center, Associate Professor at the Faculty of Sociology Gohar Shahnazaryan.
06.04.18
Today, YSU Center for Gender Studies and Leadership organized a research on the theme "Clothes as a woman's image and a means of deconstruction in late Soviet times" by ethnographer, cultural anthropologist Lilit Manukyan.