Նշենք, որ աշխատաժողովը Շվեյցարիայի կրթության, հետազոտությունների և նորարարությունների քարտուղարության «Գիտության և տեխնոլոգիաների» բնագավառում համագործակցության դրամաշնորհային ծրագրի մաս է կազմում։
Կենտրոնի տնօրեն Գոհար Շահնազարյանը, ողջունելով ներկաներին, կարևորեց համագործակցությունն արտասահմանյան գործընկերների հետ, ինչպես նաև անդրադարձավ գենդերային զգայուն թեմաներով քննարկումների անհրաժեշտությանը:
Ելույթով հանդես եկավ Ֆրիբուրգի համալսարանի մարդաբանության պրոֆեսոր Անդրեա Բոսկոբոյնիկը: Նրա հետազոտությունը վերաբերում էր լեռնային տարածքներում բնակություն հաստատողների ուսումնասիրությանը:
Նա ներկայացրեց հետազոտական թիմը, որի կազմում են մասնագետներ Իսպանիայից և Շվեյցարիայից: Ուսումնասիրվել են շվեյցարական Ալպերը և իսպանական Պիրենեյները: Դրանք տուրիստական կենտրոններ են, որոնք այժմ նաև ուրբանիզացված լեռներ են:
Ինչպես նշեց բանախոսը, սա կոչվում է էթնոգրաֆիկ իրավիճակ, որը կարող ենք պայմանավորել կենսակերպի նոր ձևերով:
Կենսակերպի միգրացիան բացատրվում է որպես ավելի լավ կյանքի որոնման գործընթաց, երբ մարդիկ որոնում են գեղեցիկ տեսարաններ, բնություն, օտար մշակույթ և էթնիկ շրջակայք: Անդրեա Բոսկոբոյնիկը լեռներում բնակություն հաստատածների բնութագրիչներից առանձնացրեց աշխուժությունը, ճկունությունը, տարասեռությունը, շարժունությունը:
Նա նշեց հետազոտության մեթոդները՝ որակական էթնոգրաֆիկ, դիտարկման և հարցազրույցի մեթոդներ:
Գենդերային թեմաների մասին խոսելիս բանախոսը ներկայացրեց, թե ինչպիսին են կանայք լեռներում:
Նշենք, որ աշխատաժողովը շարունակվելու է նաև վաղը՝ հունիսի 28-ին, և իրենց հետազոտություններն են ներկայացնելու Սիբիլ Լուստենբերգերը և Ուլրիկե Զիմերը: Վերջինս Մեծ Բրիտանիայի Վինչեսթերի համալսարանի դասախոս է և հետազոտել է հայկական սփյուռքը Ռուսաստանում, ինչպես նաև գենդերային խնդիրները Հայաստանում և Արցախում:

The workshop is a part of the grant program of cooperation in the field of “Science and Technology” of the Secretariat for Education, Research and Innovations of Switzerland.
The director of the centre Gohar Shahnazaryan greeting those present attached importance to the cooperation with foreign partners and referred to the necessity of discussion related to gender-sensitive themes.
Professor of Social Anthropology of Fribourg University, Switzerland Andrea Boscoboinik made a report on the studies of settling in mountainous regions.
She introduced the research team comprised of the specialists from Spain and Switzerland. The Swiss Alps and the Spanish Pyrenees were studied as thy are touristic centres which are currently actively urbanized.
According to the speaker, this phenomenon is called an ethnographic situation which can be explained with a new form of habitation.
Lifestyle migration is explained as a process of seeking for better life, when people search for beautiful sights, nature, foreign culture and ethnic surroundings.
The workshop is to be continued on June 28, and research results will be presented by Sibylle Lustenberger and Ulrike Ziemer. The latter is a lecturer at Winchester University, UK and researched the Armenian Diaspora of Russia and the gender problems in Armenia and Artsakh.