Օտարերկրյա քաղաքացիների ընդունելությունն իրականացվում է ՀՀ Կառավարության համապատասխան որոշմամբ հաստատված «ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ օտարերկրյա քաղաքացիների ընդունելության կարգի» համաձայն: կարդալ ավելին
ԵՊՀ միջազգային համագործակցությունն իրականացնում է Միջազգային համագործակցության վարչությունը, որի կազմում գործում են միջազգային կապերի, օտարերկրյա սովորողների կրթության կազմակերպման եւ գրանտների բաժինները: կարդալ ավելին
ՑԱՆՑԱՅԻՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ
Ցանցային համալսարանի ստեղծման նախագիծը նախաձեռնվել էր 2008-ին Ժողովուրդների բարեկամության ռուսական համալսարանի կողմից` ԱՊՀ մասնակից երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ:
2009 թ-ի հունիսի 9-12-ը Մոսկվայում տեղի է ունեցել ՙԱնկախ պետությունների համագործակցության ցանցային բաց համալսարանի ստեղծումը՚ միջազգային համաժողովը, որտեղ ստորագրվել է ԱՊՀ Ցանցային համալսարանի ստեղծման հարցով կոնսորցիումի մասնակիցների համաձայնագիրը:
Ցանցային համալսարանի հիմնական խնդիրն ակադեմիական առաջընթացի, համագործակության ամրապնդման և բարձրագույն կրթության ոլորտում միջբուհական կապերի զարգացումն է, ինչպես նաև ԱՊՀ տարածքում բարձրագույն կրթության որակի բարձրացումը:
Նախագիծն ուղղված է համատեղ մագիստրոսական ծրագրերի կազմակերպմանն ու իրականացմանը, բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների և ասպիրանտների շարժունությանը, միջազգային համագործակցության ամրապնդմանը, թեկնածուական ատենախոսությունների պատրաստման նպատակով համատեղ գիտական հետազոտությունների անցկացմանը:
ԱՊՀ Ցանցային համալսարանը մի շարք համալսարանների միջև իրականացվող կրթական ծրագիր է, որն ուսանողներին հնարավորություն է ընձեռում սովորելու երկու գործընկեր համալսարաններում միաժամանակ (մեկ տարի սեփական բուհում, մեկ տարի համագործակցող բուհում), որի արդյունքում նրանք կարող են ստանալ երկու համալսարանների ավարտական փաստաթղթեր:
Ցանցային համալսարանի ուսումնական ծրագրերը հաստատվում են գործընկեր համալսարանների համապատասխան կառույցների կողմից:
Ցանցային համալսարանն ունի մի շարք առավելություններ` ուսման տևողությունը երկու տարի է, որն իրականացվում է համատեղ ուսումնական ծրագրով և բաղկացած է երկու փուլից։ Ընդունելության քննություններն անցկացվում են միայն համալսարաններից մեկում։
2010թ. Երևանի պետական համալսարանը դարձել է ԱՊՀ Ցանցային համալսարանի գործընկեր (անդամ): Այսպիսով, ԵՊՀ-ն դարձավ ԱՊՀ Ցանցային համալսարանին միացած 16-րդ բուհը: Ցանցին միացել են նաև բուհեր Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Մոլդովայից, Տաջիկստանից ու Ուկրաինայից:
2010-2011 ուսումնական տարում Ցանցային համալսարանը ընդունելություն է իրականացրել հետևյալ ծրագրերով` ՙԻրավագիտություն և միջազգային իրավունքի՚, ՙՄենեջմենթ, « Միջազգային մենեջմենթ և Միջազգային նախագծերի կառավարում՚, ՙՏնտեսագիտություն՚, ՙՄիջազգային առևտուր՚, ՙԲանասիրություն՚, ՙՌուսաց լեզու և գրականություն՚ մասնագիտություններով:
2011-2012 ուսումնական տարում ԱՊՀ երկրների Ցանցային համալսարանում ուսանելու համար ֆինանսավորումը իրականացվել է երկու ուղղություններով`ՌԴ պետ. բյուջեի և Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի տեղերի հաշվին: ՌԴ պետ. բյուջեի տեղերի հաշվին ուսանել են ԵՊՀ-ից 8 ուսանող` ՙՏնտեսագիտություն՚, ՙՄենեջմենթ՚, «Միջազգային քաղաքականություն՚, ՙԲանասիրություն՚, Իրավագիտություն՚ մասնագիտություններով: Իսկ Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի տեղերի հաշվին` 4 ուսանող` ՙԲանասիրություն՚ և ՙՄիջազգային քաղաքականություն՚ մասնագիտություններով:
2012-2013 ուսումնական տարում ԱՊՀ երկրների Ցանցային համալսարանում ՌԴ պետ. բյուջեի տեղերի հաշվին ուսանել են ԵՊՀ-ից 9 ուսանող` ՙՌուս բանասիրություն՚, ՙՄիջազգային քաղաքականություն՚, ՙՏնտեսագիտություն՚ մասնագիտություններով: Իսկ Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի տեղերի հաշվին` 6 ուսանող` ՙՌուս Բանասիրություն՚, ՙՄիջազգային քաղաքականություն՚ և ՙԻնֆորմատիկա՚ մասնագիտություններով:
ԵՊՀ-ում Ցանցային համալսարանի աշխատանքները կոորդինացնում են հետևյալ անձինք` Կ. Գևորգյան` իրավագիտության ֆակուլտետ, Պ. Բալայան` ռուս բանասիրության ֆակուլտետ, Վ. Ագլյան` միջազգային հարաբերություններ ֆակուլտետ, Ա. Առաքելյան` տնտեսագիտության ֆակուլտետ, Յու. Հակոբյան` ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետ:

On June 9-12, 2009 Moscow hosted an international forum, headed "Creating Open Network University of Independent States", during which members of the consortium signed an agreement on the establishment of the Network University of the CIS.
The main objective of the Network University is the enhancing cooperation and academic progress, the development of inter-institutional ties in higher education, as well as improving the quality of higher education in the CIS.
The project aims at organizing and implementing the joint master's degree programs, mobility of PhD students and highly qualified specialists, strengthening international cooperation, joint research in order to prepare candidate's theses.
Network University of CIS is an educational program between a number of universities, which gives students the opportunity to study at two partner universities at the same time (one year in their own university, the other year in the partner institution), and students finally receive diplomas from two universities .
Training programs are approved by the relevant structures of the partners of the Network University.
Network University has got a number of advantages: the duration of training is two years training is implemented on the joint training program and consists of two rounds. Entrance examinations are held only in one of the universities.
In 2010, YSU became a partner of the CIS Network University. Thus, YSU became 16th HEI to join the Network University of the CIS. The partner sides are the universities of Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Tajikistan and Ukraine.
In the framework of the cooperation YSU Vice-rector on Academic Affairs Alexander Grigoryan participated in a coordination session of the Network University in the capital of the Russian Federation from May 30 to June 1 of 2011.
In 2010-2011 academic year Network University organized an entrance on the following programs: "Jurisprudence in the field of international law", "Management", "International Management" and "Management of international projects", "Economy": "International trade", "Philology": "Russian language and literature". The Republic of Armenia presented four places in the following specialties, and students were trained at the Russian Peoples' Friendship University.
Funding for training at the Network University of the CIS countries in 2011-2012 academic year is provided in two ways: via the budget of the Russian Federation and the allocations, made by the Interstate Humanitarian Cooperation Fund. The tuition fees of 8 students from Yerevan State University will be covered from the state budget of Russia: "Economy", "Management", "International Politics", "Philology" and "Jurisprudence". And at the expense of the Interstate Humanitarian Cooperation Fund 4 students will be trained, majoring "Philology" and "International Politics".
Activities of the Network University at Yerevan State University are coordinated by the following people: K. Gevorgyan (Faculty of Law), P. Balayan (Faculty of Russian Philology), V. Aglyan (Faculty of International Relations) and A. Arakelyan (Faculty of Economics).