ԵՊՀ-Ն ՈՒՆԵՆԱԼՈՒ Է ՇՐՋԱՆԱՎԱՐՏՆԵՐԻ ԱՄԲՈՂՋԱԿԱՆ ԲԱԶԱ
Այսուհետ հայաստանյան 8 բուհեր ունենալու են շրջանավարտների տվյալների բազա, որով նրանք մեկ քայլ ավելի մոտ կլինեն գործատուին:
Այսօր ԵՊՀ Պալեանների անվան դահլիճում մեկնարկեց երկօրյա դասընթաց, որի մասնակիցները Եվրոպական միության և «TEMPUS»-ի համաֆինանսավորմամբ իրականացվող «HEN GEAR» ծրագրի մասնակից հայկական 8 բուհերի, այդ թվում` ԵՊՀ-ի ներկայացուցիչներն էին: Ծրագրի շրջանակում բուհերն իրենց համար կստեղծեն շրջանավարտների տվյալների բազա, որը հասանելի կլինի գործատուներին ոչ միայն Հայաստանում, այլև արտասահմանում:
Նշենք, որ ԵՊՀ-ում ծրագրի իրականացմանը մասնակցելու են Միջազգային համագործակցության վարչությունը, Շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնը, Տեղեկատվական համակարգերի սպասարկման և զարգացման վարչությունը, Ուսումնամեթոդական վարչությունը, 7 ֆակուլտետներ և այլ ստորաբաժանումներ:
«HEN GEAR»-ի մանրամասները հայաստանյան բուհերի` շրջանավարտների գծով պատասխանատուներին ներկայացնելու էին եկել իտալականAlmaLaurea համալսարանի կոնսորցիումի մասնագետները:AlmaLaurea համալսարանի կոնսորցիումի անդամ են 64 համալսարաններ: Այնտեղ ծրագիրը ներդրվել է 2 տարի առաջ, սակայն բուն համակարգը Իտալիայում գործում է դեռեւս 1994 թ-ից:
«Այս նախագծի նպատակն է ապահովել հայաստանյան համալսարանների մասնակցությունը միջազգային պլատֆորմի ստեղծմանը: Փորձելու ենք օգնել համակարգի ներդրմանն ու տեղայնացմանը»,- ասում է ծրագրի միջազգային կապերի պատասխանատու Մատեոս Գարդին:
Բազաները ձևավորվում են շրջանավարտների լրացրած հարցաթերթիկների հիման վրա: Իտալիայում կիրառվող հարցաթերթիկներն արդեն հարմարեցվել են հայկական չափանիշներին, և արդեն այս տարվա հոկտեմբերից բազան կարող է համալրվել դրանցով: Տվյալների բազան հասանելի կլինի այն ձեռնարկություններին կամ անհատներին, ովքեր բուհի տվյալ ոլորտը համակարգող կառույցի հետ համաձայնություն ձեռք կբերեն:
Պարոն Գարդին ասում է, որ բուհերն են որոշում` այդ հարցաթերթիկները լրացնելը կլինի պարտադիր, թե ըստ ցանկության, սակայն ամեն տարի բազայում պետք է լինեն շրջանավարտների գոնե 90 տոկոսի տվյալները: Ծրագիրն իրականացվելու է մինչև 2015 թ-ը, սակայն բուհերն այդ բազաները կարող են օգտագործել նաև հետագայում` դրանք պարբերաբար թարմացնելով:
Հայ մասնագետները մեկ անգամ արդեն եղել են Իտալիայում` Alma Laurea համալսարանում, և ծանոթացել են համակարգին տեղում: «Այնտեղ ցույց տվեցին մի քանի երկրների բուհերի շրջանավարտների բազան, որը կենտրոնացված էր մեկ վայրում: Բազայում հիմնականում շրջանավարտի մասնագիտության, տարիքի ու սեռի, որակավորման և լեզուների իմացության վերաբերյալ տվյալներ էին»,- պատմում է ԵՊՀ տեղեկատվական համակարգերի սպասարկման և զարգացման վարչության պետ Արշալույս Հովհաննիսյանը:
Ծրագրին, ԵՊՀ-ից բացի, հայաստանյան բուհերից մասնակցում են ՀՊՏՀ-ն, ՀՊՃՀ-ն, ՀՊՃՇՀ-ն, Հայաստանի պետական ագրարային, Գավառի պետական, Գյումրու պետական մանկավարժական համալսարանները և Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան: Յուրաքանչյուրն ունենալու է իր բազան:
«Վերջին 2 տարիների ընթացքում ԵՊՀ-ն մեծ ուշադրություն է դարձնում շրջանավարտների զբաղվածությանը: Գիտխորհրդի կազմում ստեղծվել է նաև հանձնաժողով, որի նպատակն է խթանել աշխատաշուկա-բուհ համագործակցությունը, հետևաբար մեզ համար շատ ողջունելի է այս համակարգի ներդրումը»,- նշեց ԵՊՀ պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը:

From now on 8 higher education institutions of Armenia will have full databases of their alumni at their disposal.
Today, YSU hosted the participants of the TEMPUS funded project HEN GEAR. In the framework of the project databases of the alumni will be made, available to employers, not only in Armenia but also abroad.
YSU International Cooperation Office, Alumni and Career Centre, Information Systems Service and Development Department, Educational-Methodological Department, 7 faculties and other subdivisions participate in the implementation of the project.
Experts of the Italian AlmaLaurea Inter-University Consortium presented the details of the project. The consortium has 64 members. The program was introduced there 2 years ago, but the system has been operating in Italy since 1994.
This project aims to provide Armenian universities with the opportunity to participate in the creation of the international platform. We will support you in the process of the introduction and localization of the system, - says the International Relations Officer of the project Mateos Gardi.
Databases are formed on the basis of the completed questionnaires by the alumni. The Italian questionnaires have been already localized in Armenia, and the system can operate beginning with October of current year. The database will be available to the enterprises or individuals who have an agreement with the coordinators of this field in higher educational institutions.
Mr. Gardi says the universities have to decide whether this procedure is mandatory or optional, but every year at least 90 percent of the alumni should be included in the database. The project will be implemented by 2015, but the universities can also use these databases in future, regularly updating it.
The Armenian experts have already visited Alma Laurea University: There we saw alumni databases of several state universities. Database mainly included the profession, age and gender, qualifications and language proficiency of the alumni, - says Head of YSU Information Systems Service and Development Department Arshaluys Hovhannisyan.
Partner sides from Armenia are Armenian State Economic University, Armenian State Engineering University, Armenian State University of Engineering and Construction, Armenian National Agrarian University, Gavar State University, Gyumri State Pedagogical University and Yerevan State Academy of Fine Arts.
In the last 2 years, the University has paid great attention to the employment of the alumni. A special commission, formed at YSU Academic Council, is to promote labor market-university cooperation, so we are very encouraged by the introduction of the system, - said YSU Vice-rector Ruben Markosyan.
YSU RECTOR HOVHANNES HOVHANNISYAN AND PRESIDENT OF TIANJIN NORMAL UNIVERSITY ZHONG YINGHUA SIGNED AN COOPERATION AGREEMENT
According to the agreement approved today, the two universities will carry out exchange programs for professors, researchers and students, will exchange scientific, professional literature, periodicals and other materials, will organize joint research programs, conferences and other events.