Այսօր ԵՊՀ գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոն-Հայաստանի գործունեության 10-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումը:
Միջոցառմանը ներկա էին ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը, ՀՀ Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, «CRRC-Հայաստան»-ի գործադիր տնօրեն Հեղինե Մանասյանը, Կարնեգի կորպորացիայի փոխնախագահ, Ռուսաստանի և Եվրասիայի միջազգային ծրագրերի տնօրեն Դիանա Արսենիանը, «Եվրասիա համագործակցություն» հիմնադրամի տնօրեն Գևորգ Տեր-Գաբրիելյանը, ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի, հասարակական կազմակերպությունների և պետական կառույցների ներկայացուցիչներ:
ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը ողջունեց հյուրերին և բարձր գնահատեց «CRRC-Հայաստան»-ի գործունեությունը՝ ի նպաստ Մայր բուհի և ընդհանրապես ամբողջ երկրի:
«Մայր բուհը սերտորեն համագործակցում է կենտրոնի հետ, և այդ համագործակցությունը բավականին արդյունավետ է: Ռեսուրսային կենտրոնն իր ուժերի չափով նպաստել է համալսարանականների հետազոտական, կրթական աշխատանքների իրականացման մեջ հմտանալու գործին: Սակայն պետք է նշել, որ կենտրոնը նաև հետազոտական մեծ ներուժ ունի և տարիների ընթացքում հետազոտական գործունեության մեծ փորձ է կուտակել»,- ասաց Արամ Սիմոնյանը:
Վաչե Գաբրիելյանը նույնպես շնորհավորեց կենտրոնի հոբելյանը, մաղթեց բեղուն ճանապարհ և ընթերցեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը:
«Կենտրոնը մեծ ավանդ ունի Հայաստանի հասարակագիտական հետազոտությունների զարգացման կարևոր գործում: Առանձնահատուկ շնորհավորում եմ ԵՊՀ-ին, Կարնեգի կորպորացիային և «Եվրասիա համագործակցություն» հիմնադրամին այսպիսի գործունակ կենտրոն ձևավորելու և գործունեությանը աջակցելու համար»,- նշված էր վարչապետի ուղերձում:
Այնուհետև Վաչե Գաբրիելյանը «CRRC-Հայաստան»-ի գործադիր տնօրեն Հեղինե Մանասյանին հանձնեց Տիգրան Սարգսյանի հուշամեդալը:
CRRC-Հայաստանի գործունեությունը գնահատեցին, շնորհավորանքի և շնորհակալական խոսքեր ասացին նաև մյուս հյուրերը:
Միջոցառման վերջում Հեղինե Մանասյանը նախ շնորհակալություն հայտնեց բոլորին ջերմ խոսքերի, մասնակիցների՝ կենտրոնի հետագա ծրագրերի հանդեպ հավատով լցված լինելու, ինչպես նաև համագործակցության պատարստակամություն հայտնելու համար, ինչպես նաև հակիրճ ներկայացրեց կենտրոնի կատարած աշխատանքները:
«Այսօր, հիրավի, շատ պատասխանատու օր է մեզ համար: Մենք ունեցել ենք հզոր աջակիցներ, որոնց շնորհիվ էլ կարողացել ենք արդյունավետ գործունեություն ծավալել և հրաշալի արդյունքներ գրացել: Եթե սկզբնական շրջանում մենք մի կառույց էին, որ միջազգայինն ամփոփում և արտացոլում էր ազգայինի մակարդակով, այսօր արդեն հպարտությամբ պետք է ասեմ, որ ազգայինն ենք տարածում միջազգային հանրության մեջ: Ձեր ջերմ խոսքերը որքան հաճելի, այնքան էլ պարտավորեցնող են»,- նշեց Հեղինե Մանասյանը:
Հավելենք, որ այսուհետ Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոն-Հայաստանը գործելու է ԵՊՀ գրադարանի մասնաշենքի 6-րդ հարկում: Նախկինում այն տեղակայված էր ԵՊՀ 6-րդ մասնաշենքում:

Today, an event, devoted to the 10th anniversary of the Caucasus Research Resource Center-Armenia (CRRC) was held at YSU Academic Council Sessions Hall.
YSU Rector Aram Simonyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the USA to the Republic of Armenia John Heffern, Chief of the Staff of the RA Government Vache Gabrielyan, Executive Director of “CRRC-Armenia” Heghine Manasyan, Vice-president of the Carnegie Corporation, the Russian and Eurasian Program Director Diana Arsenyan, “Eurasia” Foundation Director Gevorg Ter-Gabrielyan, YSU lecturers, representatives of non-governmental organizations and government agencies were present at this meeting.
YSU Rector Aram Simonyan welcomed the guests and highly assessed the activities of the “CRRC-Armenia”, which are for the benefit of YSU and our country in general.
“YSU actively cooperates with the CRRC and this cooperation is quite effective. The resource center has always supported the development of the research skills of the universitarians. And it should be noted that the CRRC has got a great research potential and has accumulated large experience of research activities over the years,” - said Aram Simonyan.
Vache Gabrielyan also congratulated the CRRC and wished more new achievements and read the congratulatory message of the RA Prime Minister.
“The center has a great contribution to the development of social researches inArmenia. My special congratulations to YSU, Carnegie Corporation and “Eurasia” foundation for shaping and supporting such a proficient center,” - was stated in the Prime Minister’s congratulatory message.
Then Vache Gabrielyan conferred the Executive Director of “CRRC-Armenia” Heghine Manasyan the commemorative medal of the Prime Minister of Armenia.
Congratulatory messages were read and words of gratitude voiced also by other guests of the event.
At the end of the event Heghine Manasyan expressed her gratitude for the warm words and noted she is filled with faith towards the implementation of future projects of the center. She expressed her willingness for the cooperation, as well as made a brief presentation on the center’s activities.
“Today, really, is a very responsible day for us. We have had powerful supporters, owing to whom we have been able to develop effective activities and registered wonderful results. If initially we were a structure which was summarizing the international and reflecting it at the national level, now, I have to say with pride we disseminate the national within the international community. Your warm words are both pleasant and obliging,” - said Heghine Manasyan.
We should note that from now on the Caucasus Research Resource Center-Armenia will be on the 6th floor of the University Library building.