Սիրիայի Արաբական Հանրապետության մուֆթի շեյխ Ահմադ Նադր ալ Դին Հասսունին ողջունեց Երեւանի պետական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Արամ Սիմոնյանը:
Սեպտեմբերի 5-ին Մայր բուհի Աստվածաբանության ֆակուլտետի ուսանողների եւ դասախոսների հետ հանդիպման եկած հոգեւոր առաջնորդն ուրախ էր, որ Հայաստանի բնակչության մեծ մասը երիտասարդ է: «Նայում եմ ձեզ ու հիշում, որ ես էլ նույն տարիքին եմ եղել, նստել նույնպիսի գրասեղանների առջեւ: Հավատացեք` դա կյանքի ամենաուրախ շրջանն է»: Հյուրը ներողություն խնդրեց, որ ինքն ուսանողների սպասածից ավելի երիտասարդ է: Միաժամանակ նշեց, որ Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահն ամենաերիտասարդն է աշխարհում:
Առաջին անգամ լինելով Հայաստանում` Շեյխ Հասսունը բավական լավ գիտեր մեր երկիրը. «Հայաստանը մեծ հարստություններ չունեցող երկիր է, բայց հզոր է ու հարուստ իր ժողովրդով,- ասաց նա: -Արեւելքում բնակվող 3-4 միլիոն հայերն ապացուցում են, որ իրենք կառուցող ժողովուրդ են:Ու հիմա Սիրիայում բնակվող հայերը արաբ ժողովրդի հետ կառուցում են իրենց ապագան»:
Ըստ հյուրի` հայ եւ արաբ ժողովուրդների բարեկամությունը օրինակ է ողջ աշխարհի համար` ցույց տալու, որ տարբեր կրոնական ուղղությունների դավանող երկրների միջեւ կարող է դարավոր խաղաղություն լինել: «Եթե որեւէ ազգից որեւէ մեկը երբեւէ ասի, որ սպանում է հանուն կրոնի, երբեք չհավատաք այդ ստախոսին: Ես կարդացել եմ աշխարհի բոլոր կրոնական ուսմունքները. որեւէ տեղ բռնությունը, մարդասպանությունը չի քարոզվում»,- համոզված է մուֆթին: Ըստ նրա` Աստված սեր է, եւ եթե նա ստեղծել է որեւէ արարածի, ապա վերջինս հաստատ գոյություն ունենալու իրավունք ունի: «Պատերազմը, բռնության քարոզումը չկայացած դիվանագետների եւ կրոնական գործիչների տարերքն են: Ջեհադը սերն է, հոգատարությունը, կյանքը, լույսը եւ ոչ երբեք` մարդասպանությունը»,- ասում է նա:
Առհասարակ, Սիրիայի մուֆթին ողջ աշխարհին հայտնի է իր խաղաղասիրական բնույթի բաց, համարձակ ելույթներով: Նա չի վարանում իր տեսակետը հայտնել նաեւ հայոց ցեղասպանության եւ ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ: Մասնավորապես, Հալեպում Թուրքիայի հյուպատոսի հետ զրույցի ընթացքում Շեյխ Հասսունն ասել է. «Դուք չեք արել ցեղասպանությունը, ձեր նախնիներն են արել: Ասեք` եղել է այդպիսի բան, ներողություն խնդրեք, եթե հարկ լինի` թեկուզ 500 մլն դոլար փոխհատուցում տվեք: Դրանից բոլորը կշահեն»:
Շեյխ Ահմադ Հասսունը ծնվել է 1949թ.-ին Հալեպում: Եղել է քարոզիչ եւ հովվապետ մի շարք մզկիթներում, երկու անգամ ընտրվել է Սիրիայի խորհրդարանի անդամ: Մինչեւ 2005 թ.-ը եղել է Հալեպի նահանգի մուֆթին, որից հետո նախագահի հրամանագրով դարձել է Սիրիայի մուֆթի: Նա հիմնել է բարեսիրական միություններ, դպրոցներ, արհեստանոցներ, հիվանդանոցներ, ծերանոց: «Ամենամեծ աղոթքը կարիքավորին ձեռք մեկնելը, հիվանդին բուժելն է,-ասում է Շեյխ Հասսունը:- Իսկ մենք աղոթում ենք, որովհետեւ դեպի Աստված մեր մեծ սերն այդպես է ձեւակերպում ստանում»:

On September 5 the regional leader who came to the meeting with the students and lecturers of the faculty of Theology was happy that the main part of Armenian population is young. I look at you and remember that I was at the same age and sat in front of the same desks. Believe that it is the most interesting and happiest circle of ones life. Our guest apologized to the students that he is younger than the students expected. He added that the president of the Syrian Arab Republic is the youngest president in the world.
Being in Armenia for the time, Hassun knew well our country. Armenia is a country which doesnt have wealth but it is powerful and rich with its people, he said.
3-4 million Armenians living in East prove that they are people who build. And now Armenians who live in Syria build their future.
According to our guest the relationship between Armenian and Arabic people friendship is an example for whole the world to show that between different countries that have different religions may have age-long peace. If a person from a nation says that he kills for his religion, never believe that liar. I have read nearly every religion studies, violence and assassination dont preach somewhere, said Mufti. According to him, God is love and if he created a being, so he has the right to exist. War, preach of violence are the religional workers elements. Jihad is love, life, right, care but never the assassination.
In general, Syrian Mufti is known to the whole world with its peaceful and frankly speeches. He also talks about his viewpoints about genocide and Kharabakhian Antagonism. Particularly, during the talk with consul Sheikh Hassun said, It is not you that did the genocide, its your ancestors. Tell me if there is such thing, apologize for this, if there is a need give 500 million dollar as compensation. Everyone will win.
Sheikh Ahmad Hassun was born in Aleppo in 1949. He has been a preacher and pastor in a number of mosques. He was elected a member of Syrian parliament twice. Till 2005 he was Mufti of Aleppo state, after was appointed Mufti of Syria according to the decree of the president. He has founded beneficiary unions, schools, workshops, hospitals and nursing homes for the old-aged people. The greatest prayer is to support the poor, to cure the sick, - says Sheikh Hassun. - And we pray, because this is the way to show and express our love towards God.