Շուրջ 40 երիտասարդ երգիչ-երգչուհիներ, ովքեր որոշել են իրենց համար ճանապարհ հարթել երգի ասպարեզում, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ուսանողական թատրոնում ներկայացան իրենց լավագույն կատարումներով: Նրանք հանդես եկան երգեցողության երեք ժանրերում` դասական, էստրադային և ժողովրդական:
«Արտ Ֆեստ» միջազգային փառատոնում, հայաստանցի մասնակիցներից բացի, մրցում էին նաև Ուկրաինայից, Իրանից և Ղազախստանից ժամանած երիտասարդները:
Փառատոնում ԵՊՀ-ն ներկայացնում էին Մշակույթի կենտրոնի սաները՝ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի ուսանողուհիներ Անի Քոչարյանը (էստրադա), Էլեն Տոնոյանը (էստրադա), Ռոմանագերմանական բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողուհիներ Աննա և Մարի Գաբրիելյանները (դասական) և Կենսաբանության ֆակուլտետի ուսանողուհի Անի Սիսակյանը (ժողովրդական):
Կատարումները գնահատում էին մասնագիտական ժյուրիի անդամներ ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Երվանդ Երզնկյանը, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Արզաս Ոսկանյանը և Երևանի պետական կոնսերվատորիայի վոկալի ամբիոնի վարիչ Սուսաննա Մարտիրոսյանը:
«Ես արդեն 3 տարի է` ընդգրկված եմ փառատոնի մասնագիտական հանձնախմբի կազմում և կարող եմ մի բան շատ հստակ ասել՝ տարեցտարի մասնակիցների որակական աճ եմ նկատում: Թեպետ բոլորը հավասար հնարավորություններով չեն, բայց կային այնպիսի մասնակիցներ, ովքեր արդեն պատրաստի երգիչներ են»,- ասում է Արզաս Ոսկանյանը:
Ժյուրին իր որոշումն արդեն կայացրել է` ընտրելով յուրաքանչյուր ոլորտի լավագույն երգչին ու երգչուհուն: Իսկ թե ովքեր են նրանք, կիմանանք միայն հունիսի 19-ին` փառատոնի փակման արարողության և մրցանակաբաշխության ժամանակ:

About 40 young singers made performances at Yerevan Theater and Film Institute. They performed in three genres: classical music, pop and folk.
The festival, in addition to the participants from Armenia, was also attended by the representatives of Ukraine, Iran and Kazakhstan.
YSU was represented here by students of the Faculty of History Ani Kocharyan (pop) and Elen Tonoyan (pop), Anna and Marie Gabrielyans from the Faculty of Romance and Germanic Philology (classical) and Ani Sisakyan (folk) from the Faculty of Biology.
The professional jury was composed of the RA People's Artist, composer Yervand Yerznkyan, RA Honored Art Figure Arzas Voskanyan and Susanna Martirosyan, Head of the Chair of Vocal of Yerevan State Conservatory.
"My first appearance in the jury of the festival was three years ago, and I can say one thing very clearly, I notice the qualitative growth year after year. There were some participants who are quite professional," - says Arzas Voskanyan.
The jury has already made its decision in selecting the best singer and performer in each category. And their names will be announced on June 19 during the closing and awards ceremony.