Ավագ տարիքային խմբում (10-12-րդ դաս․) առաջին տեղը գրավել է Երևանի պետական համալսարանին առընթեր Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Սամվել Աբելյանը։
Կրտսեր տարիքային խմբում (7-9-րդ դաս․) առաջին տեղը զբաղեցրել են ԵՊՀ-ին առընթեր Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցի աշակերտ Ալեքսանդր Ղազարյանը և «Քվանտ» վարժարանի աշակերտ Ալեքս Գրիգորյանը:
Նշենք, որ հաղթողներին կհանձնվեն դիպլոմներ ԿԳՄՍՆ-ի կողմից:
Դիպլոմակիր աշակերտներից ձևավորվելու է ընտրական խումբ, որի հետ անցկացվելու են մասնագիտական պարապմունքներ, կազմակերպվելու են մրցույթներ։ Խմբում իրենց լավագույնս դրսևորած աշակերտները կմասնակցեն ինֆորմատիկայի միջազգային օլիմպիադային։
Հավելենք, որ ինֆորմատիկայի օլիմպիադայի հանրապետական փուլը տարիներ շարունակ համակարգում է ԵՊՀ ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետը:

3. THE NAMES OF THE WINNERS OF THE REPUBLIC PHASE OF THE "INFORMATICS" OLYMPIAD ARE KNOWN
The Republican stage of the "Informatics" Olympiad was held at Yerevan State University, in which three of the more than 40 participating schoolchildren were recognized as winners.
the-names-of-the-winners-of-the-republic-phase-of-the-informatics-olympiad-are-known
Samvel Abelyan, a 12th-grade student of the Artashes Shahinyan special school for Physics and Mathematics under Yerevan State University, won first place in the senior age group (10-12th grade).
In the younger age group (grades 7-9), the first place was taken by Alexander Ghazaryan, a pupil of YSU's special physics-mathematical school named after A. Shahinyan, and Alex Grigoryan, a student of "Quantum" college.
Let us note that RA ESCS Ministry will grant the winners diplomas.
A selection group will be formed from students with diplomas, with which professional training will be held and competitions will be organized. The best-performing students in the group will participate in the International Informatics Olympiad.
Let us add that the YSU Faculty of Informatics and Applied Mathematics has coordinated the Republican stage of the Informatics Olympiad for years.