Երեւանի համալսարանի բարեկամների, Հայկական միջազգային քոլեջի բարեգործական դրամաշնորհի միջոցներով մայիսի 22-ին ԵՊՀ ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետում բացվեց տերահերցային ալիքների լաբորատորիա:
Պրոֆեսոր Յուրի Ավետիսյանը մանրամասն բացատրեց տերահերցային համակարգի կատարող ֆունկցիաները: Այդ սարքավորումը հնարավորություն է ստեղծում մի քանի հաճախությունների տիրույթում կատարել նյութերի հետազոտություն:
«Տերահերցային համակարգը, ֆիզիկական հիմնարար նշանակություն ունենալուց բացի, անվտանգության առումով ունի նաեւ ռազմական կարեւորություն»,- նկատեց պրոֆեսոր Ավետիսյանը:
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանն էլ կարծիք հայտնեց, թե տերահերցային ալիքների լաբորատորիայի բացումը գիտության առաջընթացի մեծ քայլ է:
Այսուհետ ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետի լաբորանտները, ասպիրանտներն ու մագիստրոսները հնարավորություն կունենան հետազոտություններ կատարել ժամանակակից սարքավորումների օգնությամբ:
Վերջում ցուցադրվեց ֆիլմ, որտեղ պատմվում էր տերահերցային համակարգ միջոցով կատարված ուսումնասիրությունների մասին:
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դատական նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ ֆակուլտետի իրավաբանական կլինիկայում որպես կամավոր ընդգրկված 28 ուսանողների վկայականների հանձնման արարողությունը:
ԵՊՀ այս տարվա շրջանավարտներից է եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի ուսանող Ջոզեֆ Մոմջյանը, ում հետ զրուցել ենք համալսարանում ստացած կրթության, ֆակուլտետի ընձեռած հնարավորությունների, ապագայի պլանների և այլ հարցերի շուրջ։

Owing to the means provided by the beneficiary grant program of Armenian International College the laboratory for the researches in the area of tera-hertz waves was opened at the Faculty of Radiophysics on the 22nd of May.
Professor Yury Avetisyan gave us a detailed explanation on the functions of the tera-hertz system. This technique makes it possible to realize the research of the materials in the footprints of several frequencies.
The tera-hertz system is not only a basic one in Physics: from the aspect of the security it has a military importance,- said Professor Avetisyan.
President of NAS RA Radik Martirosyan expressed an opinion that the foundation of this laboratory is a great step for the progress of science.
From now on the laboratory assistants, postgraduate students and students of Magistracy of the above mentioned faculty will hold their researches with the help of modern equipment.
In the end of the ceremony a movie on the researches realized with the help of tera hertz system was shown.