Ենթակառուցվածքներ | Բաց Գիտություն
«Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի բաց հասանելիության քաղաքականությունը մշակվել է Եվրոպական Միության կողմից համաֆինանսավորված «Մոլդովայի և Հայաստանի բուհերի հետազոտության կառավարման և հանրահասանելի գիտության կարողությունների զարգացում» ԷՐԱԶՄՈՒՍ+ ՄԻՆԵՐՎԱ ("MINERVA-Strengthening Research Management and Open Science Capacities of HEIs in Moldova and Armenia" (Ref. nr.: 597912-EPP-1-2018-1-MD-EPPKA2-CBHE-SP) of Erasmus+, the Key Action 2 Capacity Building in the field of Higher Education) ծրագրի շրջանակներում:Եվրահանձնաժողովի աջակցությամբ հրատարկված սույն փաստաթղթի բովանդակությունն արտացոլում է միայն հեղինակների կարծիքները, և Եվրահանձնաժողովը որևէ պատասխանատվություն չի կրում սույն փաստաթղթում ներկայացված տեղեկության օգտագործման համար:
«Երևանի Պետական համալսարան» հիմնադրամի (այսուհետ՝ ԵՊՀ) բաց հասանելիության քաղաքականությունը (այսուհետ՝ Քաղաքականություն) հիմնված է ստորև ներկայացված սկզբունքների վրա:
1. ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
• Քաղաքականության նպատակն է ապահովել անվճար առցանց հասանելիություն պետական կամ հանրային ֆինանսական աջակցությամբ իրականացված հետազոտությունների արդյունքներին:
• Գիտահետազոտական արդյունքների բաց հասանելիությունը (Open Access) հիմնված է գիտելիքի՝ որպես հանրային բարիքի ճանաչման և դրանից բխող սոցիալական ու տնտեսական օգուտների վրա:
• Գիտահետազոտական արդյունքների լայն ու արդյունավետ տարածումը
ԵՊՀ-ի՝ որպես հետազոտական պետական կազմակերպության առանցքային դերակատարումներից է։
• Բաց հասանելիության ապահովման միջոցով գիտահետազոտական արդյունքների տեսանելիության շրջանակի ընդլայնումը նպաստում է հրատարակումների ազդեցության ընդլայնմանը:
• Համալսարանական պահոցում արխիվացվող ԵՊՀ գիտահետազոտական աշխատանքներն ապահովվում են դրանց համակարգմամբ, երկարաժամկետ պահպանությամբ, ինչպես նաև նպաստում են ԵՊՀ գիտական արդյունքների հետագա տարածմանը, դրանց ներքին և արտաքին գնահատումների համար անհրաժեշտ հասանելիությանը:
2. ՍԱՀՄԱՆՈՒՄՆԵՐ
• Հրատարակում (Publication) - հաստատությունում ընդգրկված հետազոտողների գրախոսված և հրատարակված (կամ հրատարակման փուլում գտնվող) աշխատանք (հոդվածներ, մենագրություններ, հատվածներ գրքից, զեկույցներ, գիտաժողովի նյութեր):
• Հետազոտող (Researcher) է համարվում ԵՊՀ-ի՝ ցանկացած մակարդակում գործունեություն ծավալող գիտահետազոտական համակազմի անդամ՝ անկախ նրա կարգավիճակից:
• ԵՊՀ-ում ստեղծված հանրահասանելի համալսարանական պահոցը (Institutional Open Access Repository) («Երևանի պետական համալսարանի համալսարանական պահոց») - համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին, պարունակում է տարբեր գիտակարգերի վերաբերյալ թվային բովանդակություն և տրամադրում է իր թվային հավաքածուների որոնման հանրահասանելի ու ժամանակակից գործիքներ:
• Թվային նմուշ(Digital Copy) հրատարակման վերջին փուլում գտնվող նյութի էլենտրոնային տարբերակն է (կամ հեղինակի աշխատանքի գրախոսումից հետո առկա վերջնական տարբերակը, կամ հրատարակչի տարբերակը):
• Հետազոտական տվյալներ (Research Data) - վերաբերում են այն տվյալներին (վիճակագրական տվյալներ, փորձարկումների, չափումների ու դիտարկումների արդյունքներ, հարցազրույցի ձայնագրություններ, նկարներ և այլն), որոնք օգտագործվում են գիտական հրատարակումներում ներկայացված գիտահետազոտական արդյունքները հավաստելու համար:
• Էմբարգո(Embargo) - այն ժամանակահատվածն է, որի ընթացքում պահոցում ի պահ հանձնվող հրատարակումը կարող է «փակվել» (այսինքն՝ հրատարակումը հասանելի չէ):
• Մետատվյալներ (Metadata) - այն նկարագրիչներն են, որոնք կիրառվում են ի պահ հանձնված նյութը նկարագրելու, հետագծելու, օգտագործելու և կառավարելու համար (մասնավորապես՝ հրատարակման խորագիրը, հեղինակ(ներ)ը, աշխատանքի վայրը, հրատարակումն ընդունած ամսագրի անվանումը):
• Համապատասխան պահոց (Suitable Repository) - այն պահոցն է, որն ապահովում է գիտահետազոտական աշխատանքների արդյունքների հանրահասանելիությունը, մշտական նույնացուցիչների (DOI կամ այլ) միջոցով հղում կատարելու հնարավորությունը, ինչպես նաև տրամադրում է որակական մետատվյալներ (ներառյալ հետազոտության ֆինանսավորման հավաստումը)՝ հիմնված ընդունելի ուղենիշների և չափանիշների վրա:
3. ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ
2022 թվականից ի վեր ԵՊՀ-ն առաջադրում է հետևյալ պահանջները.
• ԵՊՀ հետազոտողները համալսարանական պահոցում ի պահ են հանձնում իրենց բոլոր հրատարակումներին առնչվող մետատվյալները (հեղինակային նյութի վերջնական տարբերակը կամ հրատարակչի տարբերակը)՝ հրատարակման ընդունելու պահից: Հետազոտողները կրում են իրենց հրատարակումները համալսարանական պահոցում սահմանված ժամկետում ի պահ հանձնելու պատասխանատվությունը:
• Հրատարակումները ներկայացվում են ամբողջական տեքստային տարբերակով՝ համաձայն 1-ին կետում նշված պահանջի, այն է՝ ապահովել աշխատանքների հանրահասանելիությունը դրանք պահոցում ի պահ հանձնելու պահից սկսած կամ դրանից հետո՝ հնարավորինս սեղմ ժամկետում: Բոլոր դեպքերում մետատվյալները պետք է հանրահասանելի լինեն: Գրախոսվող հրատարակումների դեպքում ի պահ հանձնված նյութը կարող է փակ մնալ մինչև 6 ամիս (կամ մինչև 12 ամիս՝ հասարակական և հումանիտար գիտությունների ոլորտներում հրատարակվող նյութերի դեպքում): Մենագրությունների ի պահ հանձնումը պարտադիր է, բայց դրանց հասանելիությունը փակ է մինչև հրատարակչի էմբարգոյով նախատեսված ժամկետի լրանալը:
• Ապահովվում է ի պահ հանձնվող ոչ հասանելի («փակ») հրատարակումների ամփոփագրերի բաց հասանելիությունը՝ այդ աշխատանքների տեսանելիության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով:
• ԵՊՀ-ի անդամների գիտահետազոտական աշխատանքների անհատական ու հաստատութենական գնահատումների նպատակով բուհն ընդունելի է համարում միայն այն հրատարակումները, որոնց մետատվյալները և ամբողջական տեքստերն ի պահ են թողնված համալսարանական պահոցում՝ վերոնշյալ պահանջներին համապատասխան:
• ԵՊՀ-ն խրախուսում է հետազոտողներին իրենց հրատարակումներին առնչվող հետազոտական տվյալներն ի պահ հանձնել համալսարանական պահոցում կամ հանրահասանելի տվյալների համապատասխան այլ պահոցում:
• ԵՊՀ-ն խրախուսում է իր աշխատակիցների հեղինակային իրավունքի պահպանումը, իսկ հրատարակիչներին վերապահում է միայն այն իրավունքները, որոնքանհրաժեշտ են հրատարակման համար:
• ԵՊՀ-ն խրախուսում է հետազոտողներին համալսարանական պահոցում ի պահ հանձնել այն հրատարակումները, որոնք հեղինակվել են մինչև ընթացիկ քաղաքականության ուժի մեջ մտնելու ամսաթիվը և հնարավորության դեպքում դրանք հանրահասանելի դարձնել:
4. ԲԱՑ ՀԱՍԱՆԵԼԻՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒՄ ԵՎ ՄՇՏԱԴԻՏԱՐԿՈՒՄ
ԵՊՀ-ն՝
• հանրահասանելիությունն ապահովում է դրան նվիրված սեմինարների, միջոցառումների, իրազեկման բարձրացմանն ուղղված աշխատանքների, կրթության և վերապատրաստումների իրականացման միջոցով:
• մշտադիտարկում է քաղաքականության համապատասխանությունը՝ պահոցում առկա բովանդակությունն ինդեքսավորման ծառայություններից հավաքագրված տեղեկության, ինչպես նաև օգտագործման վերաբերյալ տեղեկության (մուտքեր, ներբեռնումներ) հետ համեմատելու միջոցով՝ ըստ հրատարակման/բաժնի/միավորի/ ինստիտուտի և այլն:
• տրամադրում է մարդկային ռեսուրսներ և ենթակառուցվածքներ, որոնք անհրաժեշտ են հանրահասանելիության քաղաքականության իրականացման համար:
• տրամադրում է հղումներ և ստեղծում է այլ տվյալների շտեմարանների (օրինակ՝ Google Scholar) հետ փոխօգտագործման հնարավորություն:

Cooperation | Open Science
1. Yerevan State university Open Access policy aims at providing free online access to the outputs of publicly funded research supported.
2. Open Access to scientific results is based on the recognition of knowledge as a public good and the social and economic benefits derived.
3. The efficient and wide dissemination of scientific outputs constitutes a significant part of the Yerevan State University role as a public research organization.
4. The increase in the visibility of the scientific outputs resulting from Open Access leads to an increase of the impact of publications.
5. Deposit in the institutional repository ensures curation, long-term preservation, and further dissemination of the scientific output of Yerevan State University and access to them for the conduct of internal and external evaluation.
Article 2
Definitions
• A Publication is defined as the peer-reviewed published (or under publication) work of researchers based in the institution (indicatively this comprises articles, monographs, book chapters, reports, conference presentations).
• A Researcher is any member of the research staff of Yerevan State University, of all levels and irrespective of their employment status.
• An Institutional Open Access Repository is Yerevan State University Repository established at Yerevan State University according to international standards, containing digital content from various disciplines and providing advanced tools for search, navigation and Open Access to its digital collections.
• A Digital copy is the electronic copy of the publication in its final stage (either the author’s final manuscript after peer review or the publisher’s version).
• Research Data is the data (such as statistics, results of experiments, measurements, observations, interview recordings, images, etc.) used to validate the results presented in scientific publications.
• An Embargo is the period during which a publication can be ‘closed’ while deposited in the repository (i.e. the publication is not openly available).
• Metadata are the descriptors used for describing, tracing, use and management of the deposited item (indicatively: title of publication, author(s), institutional affiliation, name of journal where the publication has been accepted).
• A suitable Repository is one that provides Open Access to scientific results, enables citation through permanent identifiers (DOI or other) and provides qualitative metadata (including acknowledgment of research funding) based on accepted guidelines and standards.
Article 3
From 2022 Yerevan State University:
1. Requires its researchers to deposit in the institutional repository a digital copy of the full text, as well as the related metadata of all publications (author final manuscript of publisher version) upon acceptance for publication. Researchers are held responsible for the timely deposit of their publications in the institutional repository.
2. Requires the full text of all publications referred to in 1 to be made openly available upon deposit or as soon as possible following deposit. In all cases, metadata should be openly accessible. For peer-reviewed publications, the deposited item can remain closed for up to 6 months (or for up to 12 months for publications in the social sciences and humanities). For monographs deposit referred to in 1.B remains mandatory, but access is closed until publisher embargo elapses.
3. Requires the deposit of the abstract of the publication to be made openly accessible in the case of ‘closed’ publications with the aim to increase their visibility.
4. For purposes of individual or institutional evaluation of the research output of the institution and its members, [name of the institution] will only consider as publications those whose metadata and full texts are deposited in the institutional repository according to the requirements stated above.
5. Encourages researchers to deposit the research data supporting their publications in the institutional repository or in any other suitable Open Access Data repository.
6. Encourages its members to retain ownership of copyright and to licence to publishers only those rights necessary for publication.
7. Encourages researchers to deposit in the institutional repository publications authored prior to the date of effect of the current policy and make them openly accessible whenever possible.
Article 4
Support and Monitoring of the Open Access Policy
1. Enables the adoption of Open Access through the organization of seminars, events, awareness-raising actions, and education and training on Open Access issues.
2. Monitors policy compliance by comparing the content of the repository with information gathered from indexing services and through data on the use (access and downloads) per publication/ department/unit/ institute etc.
3. Provides the necessary human resources and the required infrastructure for the support of the Open Access policy.