Արթուր Արտուշի Սահակյան
Կենսագրություն
Կրթություն
1972 - 1977 թթ. ԵՊՀ Մեխ-մաթ ֆակուլտետ
1978 - 1981 թթ. ՍՍՀՄ ԳԱ Մաթեմատիկայի ինստիտուտի ասպիրանտուրա

Գիտական աստիճան
թեկնածուական - «Ֆունկցիաների համադրույթներ և նրանց Ֆուրիեի շարքեր», 1981, 01.01.01, 1981, ՍՍՀՄ ԳԱ Մաթեմատիկայի ինստիտուտ
դոկտորական - «Օրթոգոնալ շարքերի որոշ խնդրիներ և բազմաչափ բազմանդամային միջարկում», 1997, ԵՊՀ

Աշխատանքային փորձ
2008 թ-ից մինչ այժմ ԵՊՀ Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի դեկան
2004 - 2008 թթ. ԵՊՀ Մաթեմատիկական անալիզի ամբիոնի վարիչ
2001 թ-ից մինչ այժմ ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող
1987 - 2001 թթ. ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող
1981 - 1987 թթ. ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի ինստիտուտի կրտսեր գործուղումները

Կարդացվող դասընթացներ
Ընդհանուր կուրսեր՝ Մաթեմատիկական անալիզ, իրական անալիզ
Մասնագիտական դասընթացներ՝ Բազիսներ բանախի տարուծություններում, օրթոգոնալ շարքեր, սպլայնների տեսություն, վեյվլետներ

Գիտական հետաքրքրությունների շրջանակը
օրթոգոնալ շարքեր, Ֆուրիեի անալիզ, վեյվլետներ, մոտավորությունների տեսություն, բազմաչափ բազմանդամային միջարկում

Մասնակցությունը դրամաշնորհների
Միջազգային գիտական հիմնադրամ, 1993 թ.
NFSAT-CRDF, 2002 թ.

Լեզուներ
Հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն

Մասնագիտական անդամակցություն
ԵՊՀ 050 մասնագիտացված խորհրդի անդամ
«ՀՀ ԳԱԱ տեղեկագիր։ Մաթեմատիկա» ամսագրի գլխավոր խմբագիր
“East Journal on Approximations” միջազգայի ամսագրի խմբագրական կոլեգիայի անդամ
“Communications in Mathematics” միջազգայի ամսագրի խմբագրական կոլեգիայի անդամ

sart@ysu.am
(+374 10) 55-40-51

Արթուր Արտուշի Սահակյան

Դեկան | Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետ
 
 

Գիրք/Book

G. Gevorkyan, A. Sahakyan

Algebra and Calculus | 9-th class, Edit Print, Yerevan, 2001 (in Armenian)

Bojanov B.D., Hakopian H.A., Sahakian A.A.

Spline Functions and Multivariate Interpolations | "Kluwer Academic Publishers", 1993, 278 pages

A.A. Sahakian, B.S. Kashin

Orthogonal Series | AMS, Providence, 1989
 

Հոդված/Article

A. A. Sahakyan, M. S. Ginovyan

Estimation of spectral functionals for Levy-driven continuous-time linear models with tapered data | Electronic Journal of Statistics. 2019, V 13, N 1, pp. 255-283 |

A. A. Sahakyan, M. S. Ginovyan

Limit Theorems for Tapered Toeplitz Quadratic Functionals of Continuous-time Gaussian Stationary Processes | Journal of Contemporary Mathematical Analysis (Armenian Academy of Sciences), 2019, volo 54, No 4, pp. 222-239

Sahakian A. A., Ginovyan M. S.

On the robustness to small trends of parameter estimation for continuous-time stationary models with memory | Journal of Contemporary Mathematical Analysis (Armenian Academy of Sciences), 2016, 51, 5, pp. 232-241

Artur A. Sahakyan, Mamikon Ginovian

Robust estimation for continuous time linear models with memory | Theory of Probability and Mathematical Statistics, 2016, 95, pp. 75-91 |

Ginovian M., Sahakian A.

On the trace approximations of products of Toeplitz matrices | Statistics and Probability Letters, 83 (2013), 753-760 |
1   2   3   4  |  Տեսնել բոլորը