Արթուր Արտուշի Սահակյան
Կենսագրություն
Կրթություն
1972 - 1977 թթ. ԵՊՀ Մեխ-մաթ ֆակուլտետ
1978 - 1981 թթ. ՍՍՀՄ ԳԱ Մաթեմատիկայի ինստիտուտի ասպիրանտուրա

Գիտական աստիճան
թեկնածուական - «Ֆունկցիաների համադրույթներ և նրանց Ֆուրիեի շարքեր», 1981, 01.01.01, 1981, ՍՍՀՄ ԳԱ Մաթեմատիկայի ինստիտուտ
դոկտորական - «Օրթոգոնալ շարքերի որոշ խնդրիներ և բազմաչափ բազմանդամային միջարկում», 1997, ԵՊՀ

Աշխատանքային փորձ
2008 թ-ից մինչ այժմ ԵՊՀ Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի դեկան
2004 - 2008 թթ. ԵՊՀ Մաթեմատիկական անալիզի ամբիոնի վարիչ
2001 թ-ից մինչ այժմ ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող
1987 - 2001 թթ. ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող
1981 - 1987 թթ. ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի ինստիտուտի կրտսեր գործուղումները

Կարդացվող դասընթացներ
Ընդհանուր կուրսեր՝ Մաթեմատիկական անալիզ, իրական անալիզ
Մասնագիտական դասընթացներ՝ Բազիսներ բանախի տարուծություններում, օրթոգոնալ շարքեր, սպլայնների տեսություն, վեյվլետներ

Գիտական հետաքրքրությունների շրջանակը
օրթոգոնալ շարքեր, Ֆուրիեի անալիզ, վեյվլետներ, մոտավորությունների տեսություն, բազմաչափ բազմանդամային միջարկում

Մասնակցությունը դրամաշնորհների
Միջազգային գիտական հիմնադրամ, 1993 թ.
NFSAT-CRDF, 2002 թ.

Լեզուներ
Հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն

Մասնագիտական անդամակցություն
ԵՊՀ 050 մասնագիտացված խորհրդի անդամ
«ՀՀ ԳԱԱ տեղեկագիր։ Մաթեմատիկա» ամսագրի գլխավոր խմբագիր
“East Journal on Approximations” միջազգայի ամսագրի խմբագրական կոլեգիայի անդամ
“Communications in Mathematics” միջազգայի ամսագրի խմբագրական կոլեգիայի անդամ

sart@ysu.am
(+374 10) 55-40-51

Արթուր Արտուշի Սահակյան

Դեկան | Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետ
 
 

Գիրք/Book

Գ. Գ. Գևորգյան, Ա. Ա. Սահակյան

Հանրահաշիվ և մաթեմատիկական անալիզի տարրեր | 12-րդ դասարանի համար, «Էդիթ պրինտ», Երևան, 2011

Մ.Պ. Պողոսյան, Վ.Հ. Մարտիրոսյան, Գ.Վ. Միքայելյան, Ս.Գ. Ռաֆայելյան, Ա.Ա. Սահակյան, Ա.Ի. Պետրոսյան

Կուրսային և ավարտական աշխատանքների թեմաներ ֆունկցիաների տեսությունից | Ուսումնական ձեռնարկ, Երևան, ԵՊՀ, 2009, 163 էջ

Գ. Գ. Գևորգյան, Ա. Ա. Սահակյան

Հանրահաշիվ և մաթեմատիկական անալիզի տարրեր | 10-րդ դասարանի համար, «Էդիթ պրինտ», Երևան, 2009

Sahakian A. A., Ginovian M. S.

Limit Theorems for Toepltz Quadratic Functionals of Continuous-Time Stacionary Processes | Probability Theory and Related Fields, vol. 137, 2007, 551-579

G. Gevorkyan, A. Sahakyan

Algebra and Calculus | 10-th class, Edit Print, Yerevan, 2001 (in Armenian)

G. Gevorkyan, A. Sahakyan

Algebra and Calculus | 9-th class, Edit Print, Yerevan, 2001 (in Armenian)

Bojanov B.D., Hakopian H.A., Sahakian A.A.

Spline Functions and Multivariate Interpolations | "Kluwer Academic Publishers", 1993, 278 pages

A.A. Sahakian, B.S. Kashin

Orthogonal Series | AMS, Providence, 1989
 

Հոդված/Article

A. A. Sahakyan, M. S. Ginovyan

Estimation of spectral functionals for Levy-driven continuous-time linear models with tapered data | Electronic Journal of Statistics. 2019, V 13, N 1, pp. 255-283 |

A. A. Sahakyan, M. S. Ginovyan

Limit Theorems for Tapered Toeplitz Quadratic Functionals of Continuous-time Gaussian Stationary Processes | Journal of Contemporary Mathematical Analysis (Armenian Academy of Sciences), 2019, volo 54, No 4, pp. 222-239

Sahakian A. A., Ginovyan M. S.

On the robustness to small trends of parameter estimation for continuous-time stationary models with memory | Journal of Contemporary Mathematical Analysis (Armenian Academy of Sciences), 2016, 51, 5, pp. 232-241

Artur A. Sahakyan, Mamikon Ginovian

Robust estimation for continuous time linear models with memory | Theory of Probability and Mathematical Statistics, 2016, 95, pp. 75-91 |

Ginovian M., Sahakian A.

On the trace approximations of products of Toeplitz matrices | Statistics and Probability Letters, 83 (2013), 753-760 |

Goginava U., Sahakian A.

On the convergence of multiple Walsh-Fourier serises of functions of bounded generalized variation | Journal of Contemporary Mathematical Analysis, v. 47 (2012) N 5, 221-233 |

Goginava U., Sahakian A.

Convergence of double Fourier series and generalized -variation | Goergian Math. Journal, v. 15 (2012), N 3, 497-510

Гиновян М. С., Саакян А. А.

Аппроксимации следов произведения усеченных Теплицевых операторов. | Теория вероятностей и ее применения, т. 56 (2011), вып. 1, 23-139

Goginava U., Sahakian A.

On the convergence of Cesaro means of negative order of double trigonometric Fourier series of functions of bounded partial generalized variation | Acta Sci. Math. v. 77 (2011), 451-471 |

Goginava U., Sahakian A.

On the convergence of double Fourier serises of functions of bounded partial generalized variation | East Journal on Approximations, v. 16 (2010), N. 2, 153-165. |

Саакян А.А, Гиновян М. С

Замечание об аппролксимации следов произведения усеченных Теплицевых матриц | Изв. НАН Армении, сер. мат., т. 44 (2009), 4, 77-86

Гиновян М. С., Саакян А. А.

Аппроксимации следов произведения усеченных Теплицевых операторов | Теория вероятностей и ее применения, т. 56 (2011), вып. 1, 23-139

Саакян А.А., Гиновян М. С,

О центральной предельной теореме для квадратичных форм от стационарных пос¬ледовательностей | Теория вероятностей и ее применения, т. 49 (2004), вып. 4, 2-19

Саакян А.А., Гиновян М. С.

О центральной предельной теореме для теплицевых квадратичных фунционалов стационарных последoвательностей | Изв. АН Арм. ССР, сер. мат., т. 38 (2004), 1, 49-73

A. A. Sahakian

Convergence of double Fourier series after change of variable | Mat. Zametki,74(2003),2,267--277 (in Russian). English translation in: Mat. Notes,74(2003),2

A.A. Sahakian

Convergence of Greede Algorithm for continuous functions after change of variable | Izvestia NAN Armenii, 37 (2002), 4, 63--72 (in Russian). English translation in: Journal of Contemporary Math. Analysis, 37 (2002), 4, 67-75

G. G. Gevorgyan, A. A. Sahakyan

Unconditional basis properties of general Franklin series | Izvestija Akad. Nauk Arm. SSR, ser Mat, (in Russian), 35(2000), no. 4, 7-25, English translation in J. Contemp. Math. Anal., 35(2000), no. 4, 2-22

Саакян А.А., Геворкян Г. Г.

О безусловной базисности общих систем Франклина | Известия НАН Армении, 35 (2000), 4, 7-25

Кашин Б. С., Саакян А. А.

Ортогональные ряды | Москва, Наука, 1984, 450 стр., Москва, АФЦ 1999, 550 стр

Саакян А. А.

О теореме Бора для кратных рядов Фурье | Мат. Заметки, 64 (1998), 6, 913-924