Յուրաքանչյուր պետության կրթական և մշակութային կարևոր ձեռնարկումներից մեկը միշտ էլ եղել է համալսարանի հիմնադրումը: Այս առումով բացառություն չէր նաև Հայաստանի առաջին Հանրապետությունը:
1919 թ-ի մայիսի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության նախարարների խորհուրդը Երևանում համալսարան հիմնելու վերաբերյալ որոշում է ընդունում: 1920 թ-ի հունվարի 31-ին Ալեքսանդրապոլի (այժմ` Գյումրի) առևտրային դպրոցի շենքում մեծ շուքով կատարվում է Հայաստանի համալսարանի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցում էին ինչպես հանրապետության ղեկավարները, այնպես էլ բազմաթիվ հյուրեր արտասահմանից: Համալսարանում դասերի մեկնարկը տրվեց նշանավոր հայագետ Ստեփան Մալխասյանցի` 1920 թ-ի փետրվարի մեկին կարդացած դասախոսությամբ:
Առաջին ուսումնական տարում համալսարանն ուներ մեկ` պատմալեզվաբանական ֆակուլտետ, 262 ուսանող և 32 դասախոս: Ի պատիվ համալսարանի առաջին ռեկտոր Յուրի Ղամբարյանի՝ պետք է նշել, որ հիմնադրման առաջին իսկ տարում համալսարանում դասախոսելու հրավիրվեցին արտասահմանյան բուհեր ավարտած, մանկավարժական ու գիտական աշխատանքի փորձ ունեցող այնպիսի անվանի մասնագետներ, ինչպիսիք էին` Հակոբ Մանանդյանը, Մանուկ Աբեղյանը, Ստեփան Մալխասյանցը և ուրիշներ: Հայաստանում խորհրդային կարգերի հաստատումից հետո, ՀԽՍՀ առաջին լուսժողկոմ Աշոտ Հովհաննիսյանի «Երևանի համալսարանի վերակազմության մասին» հրամանով, 1920 թ-ի դեկտեմբերի 17-ին Հայաստանի համալսարանը վերանվանվեց Երևանի ժողովրդական համալսարան: Երևանում վերաբացված կրթօջախի ռեկտոր ընտրվեց հայագետ, պրոֆեսոր Հակոբ Մանանդյանը:
Նախորդ դարասկզբի 20-ական թթ-ին համալսարանը գործում էր Աստաֆյան (այժմ՝ Աբովյան) փողոցում գտնվող ուսուցչական սեմինարիայի` սև տուֆով կառուցված երկհարկանի շենքի առաջին հարկում: Ժողովրդական համալսարանում գործում էր ընդամենը երկու ֆակուլտետ՝ հասարակագիտական և բնագիտական: Իսկ արդեն 1921 թ-ի հոկտեմբերից համալսարանն ուներ հինգ ֆակուլտետ՝ բնագիտական, արևելագիտական, տեխնիկական, մանկավարժական և խորհրդային շինարարության: Այնուհետև բնագիտական ֆակուլտետը վերաձևավորվեց գյուղատնտեսականի, իսկ 1922 թ-ի մարտին բացվեց նաև բժշկական ֆակուլտետը:
Կառավարության 1923 թ-ի հոկտեմբերի 20-ի որոշման համաձայն` ժողհամալսարանը վերանվանվեց Պետական համալսարան: Ըստ այդմ` բարձրացավ Մայր բուհի կարգավիճակն ու պատասխանատվությունը, ինչպես նաև խստացան կրթօջախին ներկայացված պահանջները: Համալսարանի ղեկավարությունը հատուկ ընտրությամբ աշխատանքի հրավիրեց արտասահմանյան բուհեր ավարտած և մի քանի օտար լեզուների տիրապետող, մանկավարժական հարուստ փորձ ունեցող գիտնականների:
1933 - 1934 ուսումնական տարում համալսարանում գործում էին տնտեսագիտական, բնապատմական, պատմալեզվագրական, ֆիզիկամաթեմատիկական և մանկավարժական ֆակուլտետները: 1934 թ-ին մանկավարժական ֆակուլտետն առանձնացավ, և նրա հիմքի վրա կազմավորվեց Մանկավարժական ինստիտուտը (այժմ՝ Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան): Նույն ուստարում բնագիտական ֆակուլտետը բաժանվեց երկու` կենսաբանական և քիմիական ֆակուլտետների:
Այսպիսով, 1935 - 1936 ուստարվանից համալսարանում ձևավորվում և սկսում են գործել ութ ֆակուլտետներ՝ պատմության, բանասիրական, իրավաբանական, երկրաբանա-աշխարհագրական, քիմիական, ֆիզիկամաթեմատիկական, կենսաբանական: 1945 թ-ին բացվում և մինչև 1953 թ-ը գործում է նաև միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը: 1957 թ-ին Պետական համալսարանին որպես առանձին ֆակուլտետ միացվում է Ռուսաց և օտար լեզուների ինստիտուտը, որը 1961 թ-ին կրկին առանձնանում է:
1959 թ-ին Ֆիզիկամաթեմատիկական ֆակուլտետից անջատվում և ինքնուրույն միավոր է դառնում Ֆիզիկայի ֆակուլտետը, որից էլ 1975 թ-ին առանձնանում է Ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետը:
Հատկապես 1960 - 1990-ական թվականները համալսարանի համար դարձան աննախադեպ զարգացման տարիներ. կազմավորվեցին նոր ֆակուլտետներ, ստեղծվեցին գիտական նոր լաբորատորիաներ, հիմնվեց հայագիտական կենտրոն: Զգալիորեն աշխուժացավ հրատարակչական գործը. ուսումնական դասագրքերից ու ձեռնարկներից բացի, հրատարակվեցին նաև անվանի դասախոսների գիտական աշխատություններ, գիտական ամսագրեր, բազմաբնույթ ժողովածուներ և այլն:
1991 թվականին Երևանի պետական համալսարանն արդեն ուներ 17 ֆակուլտետ, որոնցում կադրեր էին պատրաստվում 32 մասնագիտությունների գծով:
1994 թ-ին հիմնադրվել է ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը: Մասնաճյուղն ունի 4 ֆակուլտետ, որտեղ սովորում են շուրջ 1600 ուսանող:
1995 - 1996 ուսումնական տարին Երևանի պետական համալսարանի համար նշանավորվեց նոր ուսումնական գործընթացի սկզբնավորմամբ: Հանրապետությունում միջազգային չափանիշներին համապատասխան նոր և որակյալ կրթակարգ ունենալու նպատակով ԵՊՀ-ն, ինչպես նաև հայաստանյան մի շարք բուհեր, անցան երկաստիճան կրթական համակարգին:
90-ականների կեսերից մինչ օրս հետևողական աշխատանք է տարվել բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերի չափորոշիչների, ուսումնական գործընթացի բարելավման հետ կապված չափանիշների և կանոնակարգերի մշակման ու ներդրման ուղղությամբ: Ուսումնառության գործընթացն առավել ճկուն դարձնելու համար մշակվել և կիրառվում է գիտելիքների գնահատման կանոնակարգ, որը նախատեսում է մասնագիտական առարկաներից ընթացիկ քննությունների հանձնում:
Համալսարանում գործում է նաև կրթական երրորդ աստիճանը, որի ծրագրով իրագործվում է հետդիպլոմային պատրաստություն` ասպիրանտական եռամյա կրթություն: Ուսումնառությունն ավարտվում է ասպիրանտի կողմից ատենախոսության պաշտպանությամբ և գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի շնորհմամբ: Համալսարանում գործում են ատենախոսության պաշտպանության մասնագիտական 12 խորհուրդներ:
Մինչ օրս ԵՊՀ-ն տվել է 100 հազարից ավելի շրջանավարտ: Համալսարանում այսօր գործող 19 ֆակուլտետում մասնագիտանում են շուրջ 20 հազար ուսանողներ: Բուհի ավելի քան 1600 պրոֆեսորադասախոսական կազմից շուրջ 209-ը պրոֆեսորներ են, 601-ը` դոցենտներ, 396-ը` ասիստենտներ, 453-ը` դասախոսներ: Համալսարանում գիտամանկավարժական աշխատանք են կատարում ՀՀ ԳԱԱ 19 ակադեմիկոսներ և 18 թղթակից անդամներ: Բարձր որակավորում ունեցող գիտնականների շնորհիվ բուհում իրականացվում են ժամանակակից գիտության տարբեր ոլորտներին առնչվող հիմնարար և կիրառական կարևորագույն հետազոտություններ: Ինչ վերաբերում է ուսումնագիտական աշխատանքներին, ապա դրանք կազմակերպվում են ավելի քան 100 ամբիոններում, որոնք համալրված են նորագույն տեխնիկայով և սարքավորումներով:
2014 թ. նոյեմբերի 27-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ Երևանի պետական համալսարանը ՊՈԱԿ-ից վերակազմավորվել է հիմնադրամի: ԵՊՀ կառավարման նոր մարմնի՝ Հոգաբարձուների խորհրդի անդրանիկ նիստը տեղի ունեցավ 2015 թ. ապրիլի 29-ին: Հոգաբարձուների խորհրդի 32 անդամներից խորհրդի նախագահ ընտրվեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, իսկ 2019 թ. հունվարի 22-ին խորհրդի նախագահ ընտրվեց ֆիզմաթ. գիտ. թեկնածու, «Մետրիկա» ՍՊԸ-ի հիմնադիր Գևորգ Մուրադյանը:

One of the important educational and cultural undertakings of each country has always been the foundation of a university. In regard to this the Republic of Armenia was not an exception. In 1919, on the 16-th of May, the RA Ministers Council made a decision to found a university inYerevan. This was realized on the 31-th of January in 1920 in Alexandrapol's (now Gyumri) trade school.
A gorgeous ceremony was celebrated where the government and guests from abroad were present. The lessons in the university started in February of 1920. The first lecture was held by an outstanding scientist Stepan Malkhasyanc.
In the beginning there was only one faculty, that of History and Linguistics, 262 students and 32 lecturers. Owing to great efforts of the first rector of YSU, Yuri Ghambaryan, an experienced staff from abroad having great pedagogical and scientific experience was invited to work in YSU. Among them the names of Hakob Manandyan, Manuk Abeghyan and Stepan Malkhasyanc should especially be mentioned.
In 1920 Armenia became a part of the Soviet Union. On the 17-th of December, the first national commissioner of education of the ASSR, Ashot Hovhannisyan, declared about "The new order of the university reformation", according to which it was to be renamed into Yerevan National University. The above said was realized by the next rector professor, Armenologist Hakob Manandyan.
In the 20s of the 20-th century, the university was located on Astafyan (now Abovyan) Street on the first floor of the teacher's seminary. The National University had 2 faculties; those were Departments of Social Sciences and Biological Sciences. And in 1921 there were already 5 faculties, namely the Faculties of Biology, Oriental Studies, Technical Studies, Pedagogical and Soviet Industry. Later, the Biological Faculty was transformed into Agricultural. In March of 1922 a Medical Faculty was also founded.
According to the government decision of 20.10.1923, the National University was renamed into State University. Therefore, the responsibilities and the status of the university became higher, and at the same time the requirements became more complicated. Experienced lecturers from abroad with knowledge of several foreign languages after a thorough election by the authorities of the university were invited to work.
In 1933-34 Faculties of Economy, History, History and Linguistics, Physics and Mathematics as well as Pedagogical Faculty started to function. In 1934 the Pedagogical Faculty was separated from YSU and a new pedagogical institute was founded which was later renamed after K H. Abovyan. In the same year the Biological Faculty was divided into 2 branches - Faculties of Biological and Chemical Sciences.
Thus, in 1935-36 8 faculties were formed and started to function. These were the Faculties of History, Linguistics, Law, Geology and Geography, Physics and Mathematics and Biology. In 1945 the Faculty of International Relations was formed and functioned till 1953. In 1957 the Institute of Russian and Foreign Languages was joined to YSU as a separate faculty, which was again separated in 1961. In 1959 the Faculty of Physics and Mathematics was divided into 2 separate branches. And on the basis of this in 1975 the Faculty of Radiophysics was separated from the Faculty of Physics, which in its turn had been separated from the Faculty of Physics and Mathematics in 1959.
In 1991 YSU had 17 faculties which provided 32 specializations.
1960-1990 became a period of unprecedented development for YSU. New faculties and scientific laboratories were opened. One of the most important achievements was the foundation of the Armenology Center. Publishing started its active functioning. Scientific researches of our staff, magazines and journals, periodicals and collected works were issued.
The period of 1995-96 became significant for the university with the beginning of new educational process.
In order to have an educational system corresponding to international standards YSU as well as a number of Armenian Educational Institutions adopted the two-grade system of education (bachelor's and MA degrees).
By now approximately 100 000 students have graduated from YSU. About 20000 students study at 19 faculties of this HEI. The educational process is conducted by more than 1600 highly qualified specialists and experts (207 professors, 581 associate professors, 375 assistants, 453 lecturers). 15 academicians of NAS RA and 19 associate members of NAS RA are also involved in the educational process of this higher education institution. Owing to highly qualified scientists significant researches related to different modern scientific branches are implemented at YSU. The educational and research activities are organized at more than 100 chairs, which are periodically replenished with modern techniques and equipment.
Beginning with 2006 YSU Rector is NAS RA Associate Member, Doctor of History, Professor Aram Simonyan.