թվայնացման գործընթացների և տվյալահենք կառավարման կապին KPI-ների հետ,
արտաքին գնահատման համակարգին՝ Իտալիայի փորձի համատեքստում,
ներքին և արտաքին որակի ապահովման հանձնաժողովների մոդելներին Իտալիայի բուհերում,
միջազգայնացման և ներառականության ռազմավարություններին՝ Դրեզդենի տեխնոլոգիական համալսարանի փորձի համատեքստում։
Քննարկումների ընթացքում հատուկ ուշադրություն դարձվեց KPI-ների մշակման մեթոդաբանությանը, տվյալների հավաքագրման և վերլուծության մեխանիզմներին, ինչպես նաև դրանց ներդրման ընթացքում առաջացող կազմակերպական և ինստիտուցիոնալ մարտահրավերներին։ Համալսարանականները ներկայացրին նաև ծրագրի շրջանակում կատարվող աշխատանքները և բուհում KPI-ների կիրառման ուղղությամբ կատարված քայլերը։
Գործնական աշխատանք և ռազմավարական մոտեցումներ
Աշխատաժողովի ընթացքում կազմակերպվեց նաև ինտերակտիվ գործնական աշխատանք՝ խաղի ձևաչափով, որի նպատակն էր խորացնել մասնակիցների ըմբռնումը KPI-ների ընտրության և կիրառման վերաբերյալ։
Բուհերին առաջարկվեցին ռազմավարական մի շարք ուղղություններ, այդ թվում՝ շրջանավարտների զբաղվածության խթանում և տարածաշրջանում նրանց պահպանում, կրթական ծրագրերի համապատասխանեցում աշխատաշուկայի պահանջներին, հասարակական ներգրավվածություն և սոցիալական ազդեցություն, աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցում և պրակտիկայի ընդլայնում, շարունակական և մեծահասակների կրթության զարգացում։
Յուրաքանչյուր ուղղության համար մասնակիցները ընտրում էին առավել նպատակային ցուցանիշներ և հիմնավորում դրանց կարևորությունը իրենց համալսարանի ռազմավարական զարգացման համատեքստում։ Գործնական քննարկումները ԵՊՀ ներկայացուցիչների համար կարևոր հնարավորություն էին վերանայելու ցուցանիշների ձևակերպման մոտեցումները և համադրելու դրանք համալսարանի ռազմավարական առաջնահերթությունների հետ։
Կարևոր քայլ տվյալահենք կառավարման ուղղությամբ
Դրեզդենում կայացած աշխատաժողովը կարևոր փուլ էր «KPI4HEI» նախագծի իրականացման գործում և նոր խթան՝ ԵՊՀ-ում տվյալահենք կառավարման մշակույթի ամրապնդման համար։ Միջազգային փորձի ուսումնասիրությունն ու գործընկեր բուհերի հետ քննարկումները կնպաստեն համալսարանում KPI-ների արդյունավետ մշակմանը, կիրառմանը և մշտադիտարկմանը՝ բարձրագույն կրթության որակի շարունակական բարելավման նպատակով։
Դրեզդենի աշխատաժողովը կարևոր քայլ էր Հայաստանի և ԵՄ բարձրագույն կրթության հաստատությունների միջև համագործակցության ամրապնդման, ինչպես նաև Հայաստանում ներառական, թվային և «կանաչ» ուղղվածությամբ բարձրագույն կրթության բարեփոխումների առաջմղման ճանապարհին։
Նշենք, որ «KPI4HE» նախագիծը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության «Erasmus+ Programme» ծրագրի շրջանակում։
Հիշեցնենք, որ ծրագրի համակարգողը Երևանի պետական համալսարանն է, մասնակիցները՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը, Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնը (ՈԱԱԿ), ՀՀ հինգ բուհեր, մեկ ՀԿ, ինչպես նաև եվրոպական երեք բուհեր (Դրեզդենի տեխնիկական, Օլդենբուրգի (Գերմանիա) և Ջենովայի (Իտալիա) համալսարանները):