3. ԵՊՀ-ն՝ «TOPIK» կորեերենի միջազգային քննության կենտրոն
Երևանի պետական համալսարանը պաշտոնապես հաստատվել է որպես կորեերենի իմացության միջազգային քննության՝ «TOPIK»-ի (Test of Proficiency in Korean) անցկացման կենտրոն։
Քննությունը կազմակերպվում և անցկացվում է Կորեայի Հանրապետության կրթության նախարարության ենթակայությամբ գործող Միջազգային կրթության ազգային ինստիտուտի (NIIED) և Ռուսաստանի Դաշնությունում Կորեայի Հանրապետության դեսպանության համակարգմամբ։
«TOPIK»-ը կորեերենի իմացության միջազգային պաշտոնական հավաստագրման քննություն է, որի վկայականը լայնորեն կիրառվում է Կորեայի Հանրապետությունում կրթական ծրագրերի, կրթաթոշակների, աշխատանքի և ակադեմիական ընդունելությունների գործընթացներում։
Այսուհետ Հայաստանում կորեերեն սովորողները հնարավորություն կունենան հանձնելու «TOPIK» քննությունը Երևանի պետական համալսարանում՝ առանց արտերկիր մեկնելու անհրաժեշտության։ Քննությանը մասնակցելու հնարավորություն ունեն բոլոր ցանկացողները՝ ինչպես ԵՊՀ ուսանողները, այնպես էլ Հայաստանում և տարածաշրջանում կորեերեն ուսումնասիրող անձինք։
Ս․թ․ հոկտեմբերի 17-ին նախատեսվում է անցկացնել առաջին քննությունը Երևանի պետական համալսարանում։
Դիմումների ընդունման ժամկետները կհայտարարվեն լրացուցիչ՝ «TOPIK» կենտրոնի կողմից սահմանված ժամանակացույցի համաձայն։
ԵՊՀ-ում «TOPIK» քննության անցկացումը կարևոր քայլ է Հայաստանում կորեերենի ուսուցման զարգացման և միջազգային ակադեմիական համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ։

February 17, 2026 | 15:28
Yerevan State University (YSU) has been designated as a testing center for the international TOPIK (Test of Proficiency in Korean) examination.
The examination is administered under the supervision of the National Institute for International Education (NIIED), operating under the Ministry of Education of the Republic of Korea, and coordinated with the Embassy of the Republic of Korea in the Russian Federation.
TOPIK provides internationally recognized certification of Korean language proficiency and is widely recognized in Korea for university admissions, scholarships, employment, and other educational purposes.
Learners of Korean in Armenia can now take the TOPIK test at YSU without traveling abroad. The test is open to all interested candidates, including YSU students and others studying Korean in Armenia and the wider region.
The first test is scheduled for October 17. Application deadlines will be announced separately, in accordance with the schedule established by the TOPIK center.
Hosting the TOPIK test at YSU represents a major step in developing Korean language education in Armenia and expanding international academic collaboration.