- ԵՊՀ վարչական ստորաբաժանումներ
ԵՊՀ իրավաբանական ծառայությունը մշակում է համալսարանի ներքին իրավական ակտերի նախագծերը, ստուգում է ԵՊՀ կառուցվածքային ստորաբաժանումների ներկայացրած ներքին իրավական նախագծերի, այդ թվում՝ աշխատանքային իրավահարաբերությունների հետ կապված անհատական իրավական ակտերի համապատասխանությունը ՀՀ գործող օրենսդրության պահանջներին, ըստ անհրաժեշտության՝ ներկայացնում իրավական մեկնաբանություններ և մասնագիտական եզրակացություններ։
Ռեկտորի հանձնարարությամբ Իրավաբանական ծառայությունը պատասխանում է ստացված պաշտոնական գրություններին, համապատասխան ընթացք է տալիս քաղաքացիների դիմումներին, բողոքներին և առաջարկներին։
Իրավաբանական ծառայությունը մասնագիտական եզրակացություն է տալիս ուսանողներին ուսման վարձավճարի լրիվ կամ մասնակի փոխհատուցում տրամադրելու մասին դիմումների վերաբերյալ։
Սահմանված կարգով Իրավաբանական ծառայությունն ապահովում է ԵՊՀ ներկայացուցչությունը դատարանում և պետական այլ մարմիններում։
Ծառայությունն իր իրավասության սահմաններում իրավունք ունի ընդունելու որոշումներ, եթե դրանք չեն հակասում ՀՀ օրենսդրությանը և ԵՊՀ ներքին իրավական ակտերին։

The YSU Legal Service develops drafts of internal legal acts of the university, verifies the compliance of internal legal drafts submitted by YSU structural divisions, including individual legal acts related to labor relations with the requirements of the current RA legislation, and provides legal interpretations and professional conclusions as necessary.
On the instructions of the rector, the Legal Service responds to the official letters received and processes the citizens' applications, complaints and proposals accordingly.
The Legal Service provides a professional conclusion on applications for providing full or partial reimbursement of tuition fees to students.
According to the established procedure, the Legal Service ensures the representation of YSU in court and other state bodies.
The Service has the right to make decisions within its jurisdiction, if they do not contradict RA legislation and internal legal acts of YSU.