4. Ռազմավարական պլանավորման կենտրոն
Ռազմավարական պլանավորման կենտրոնը ԵՊՀ կառուցվածքային առանձին ստորաբաժանում է, որը գործում է ՀՀ օրենսդրության և ԵՊՀ կանոնադրության համապատասխան։ Կենտրոնը ստեղծվել է համալսարանի հավատարմագրման գործընթացի արդյունքում և ակտիվորեն գործում է 2022 թվականի սեպտեմբերից:
Ռազմավարական պլանավորման կենտրոնը կազմակերպում է ԵՊՀ ռազմավարական պլանավորման գործընթացը, կազմում է զարգացման ծրագրերի նախագծերը, մշտադիտարկման ու գնահատման պլանը, կատարում մշտադիտարկում, կազմում համապատասխան զեկույցներ:
ԵՊՀ կառուցվածքային ստորաբաժանումների հետ համատեղ մշակում է նրանց ռազմավարական ծրագրերի ու գործողությունների պլանի նախագծերը, ռազմավարական ծրագրերի ու տարեկան գործողությունների պլանների կատարման հաշվետվությունները, ապահովում աշխատանքի պլանավորման գործընթացը:
Կենտրոնի կողմից ձեռնարկվող քայլերը նպատակաուղղված են շարունակաբար լավարկելու ակադեմիական միջավայրը, արդիականացնելու կրթական գործընթացները և ստեղծելու լավագույն պայմաններ ուսանողների, պրոֆեսորադասախոսական կազմի և գիտնականների համար:

4. Center for Strategic Planning
The Center for Strategic Planning is a separate structural division at YSU, acting according to the Legislation of the Republic of Armenia and the Charter of Yerevan State University. The center was established as a result of the university's accreditation process and has been actively operating since September 2022.
The Center for Strategic Planning organizes the strategic planning process of YSU, prepares the drafts of development programs, the monitoring and evaluation plan, performs monitoring and compiles reports.
In cooperation with YSU structural divisions, the center compiles the drafts of their strategic plans and action plans, reports on the implementation of strategic plans and annual action plans and ensures the work planning process.
The steps taken by the center are aimed at continuously improving the academic environment, modernizing educational processes and creating the best conditions for students, teaching staff and scientists.