4. Որակի ապահովման կենտրոն
Որակի ապահովման կենտրոնը Երևանի պետական համալսարանի ինքնու­րույն կառուցվածքային ստորաբաժանում է, որի առաքելությունը համալսա­րանում որակի ներքին ապահովման մեխա­նիզմ­ների գործադրումը և որակի շարունակական բարելավման մշակույթի խթանումն է:
Երևանի պետական համալսարանի որակի ապահովման կենտրոնի (ՈԱԿ) կանոնադրությունը հաստատվել է ԵՊՀ գիտական խորհրդի 2012 թ. սեպտեմբերի 27-ի №1 նիստում (որոշում Զ)։
ՈԱԿ-ը սույն կանոնադրությամբ սահմանված խնդիրների լուծման նպատակով համագործակցում է ԵՊՀ կառուցվածքային այլ ստորաբաժանումների և արտահամալսարանական տարբեր կազմակերպությունների հետ և կատարում իր հիմնական գործառույթները։
ԵՊՀ որակի ապահովման հայեցակարգի հիմքում համալսարանի ՈԱ համակարգի առաքելությունն է, այն է` նպաստել համալսարանի գործունեության հիմնական ոլորտներում (կրթություն, գիտություն և հանրային ծառայություններ) վստահության ամրապնդմանը և հավաստել, որ համալսարանի շնորհած որակավորումների որակն ու գործող չափորոշիչները պահպանվում, շարունակաբար բարելավվում և արդյունավետ կառավարվում են։
ԵՊՀ որակի ապահովման կենտրոնի հիմնական գործառույթներն են՝ սահմանված կրթական չափորոշիչների պահպանում, կրթական ծրագրերի որակի ապահովում, ուսանողների գնահատում, դասախոսական կազմի որակի ապահովում, ուսումնական ռեսուրսների և օժանդակ ծառայությունների որակի ապահովում, գիտահետազոտական գործունեության գնահատում, հանրային ներգրավման գնահատում և այլն:

Quality Assurance Center
The Quality Assurance Center is an independent structural unit of Yerevan State University, whose mission is to implement internal quality assurance mechanisms and promote a culture of continuous quality improvement in the university.
The YSU Academic Council at its session No. 1 on September 27, 2012, approved the charter of the Yerevan State University Quality Assurance Center (QAC) (Decision Z).
To solve the problems defined by this charter, the QAC cooperates with other structural divisions of YSU and various extra-university organizations and performs the main functions assigned to it.
The YSU Academic Council approved the concept of YSU QAC at its session No. 1 on September 27, 2012.
The core of YSU's quality assurance concept is the mission of the University's QA system, which is to contribute to the strengthening of trust in the main areas of the University's activities (education, science, and public services) and to ensure that the quality and current standards of the qualifications awarded by the University are maintained, continuously improved and effectively managed.