3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում շարժունություն Երևանի պետական համալսարանի և Ռժեշովի  համալսարանի միջև
02.10.2023 - 02.10.2023
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում շարժունություն Երևանի պետական համալսարանի և Ռժեշովի  համալսարանի միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Ռժեշովի  համալսարանի միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է 1 շարժունություն Պատմության, Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության, Իրավագիտության, Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետների, ինչպես նաև Ֆիզիկայի ինստիտուտի բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար՝ 2023-2024 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում ուսանելու նպատակով:

02.10.2023 - 02.10.2023
This call regulates the application procedure for students in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between University of Rzeszow and Yerevan State University.
Under this call 1 mobilities (BA, MA level) from the Faculties of History, European Languages and Communication, Mathematics and Mechanics, Law and the Institute of Physics of Yerevan State University are available. (study period: 2nd semester of 2023-2024 academic year).
Applicants are required to be proficient in English (at least B2 level, according to University of Rzeszow and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level.
Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (lia_evoyan@ysu.am) by October 11,2023 at 17:00. Any application received after the deadline will not be accepted; Students must provide the following documents: