3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողություն Երևանի պետական համալսարանի և Հումբոլդտի համալսարանի միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողություն Երևանի պետական համալսարանի և Հումբոլդտի համալսարանի միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Հումբոլդտի համալսարանի միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է 2 շարժունություն Կենսաբանության ֆակուլտետի GIS մասնագիտությամբ և 2 շարժունություն Քիմիայի ֆակուլտետի մագիստրատուրայի ուսանողների համար՝ 2023-2024 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում ուսանելու նպատակով:

Within the framework of the "Erasmus+" international credit mobility operation and the agreement signed between Yerevan State University and Humboldt University, mobilities for Master’s degree students from the GIS major of the Faculty of Biology and the Faculty of Chemistry are intended for the 2nd semester of the 2023-2024 academic year (2 for each).
Knowledge of English at least B2 level is mandatory.
Under the program, grantees are provided with an individual stipend, as well as travel expenses.
Detailed information about financing and the Erasmus+ international credit mobility program can be found on the Erasmus+ national agency website.
Program applications are accepted by the YSU International Relations Department electronically (e-mail: lia_evoyan@ysu.am).
The deadline for applications is October 30 at 5:00 p.m.
The list of necessary documents for students can be found below (documents are accepted only in English, PDF version):