3. ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցը 10-րդ դասարանի աշակերտների համար հայտարարում է 2024-2025 ուսումնական տարվա ընդունելություն՝ բնագիտամաթեմատիկական ուղղությամբ
29.01.2024 - 29.03.2024
ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցը 10-րդ դասարանի աշակերտների համար հայտարարում է 2024-2025 ուսումնական տարվա ընդունելություն՝ բնագիտամաթեմատիկական ուղղությամբ
Բնագիտամաթեմատիկական ուղղության համար դիմորդները հանձնում են մեկ պարտադիր գրավոր քննություն՝ «Մաթեմատիկա» (Հանրահաշիվ, Երկրաչափություն), «Ֆիզիկա», «Քիմիա» կամ «Կենսաբանություն» առարկաներից որևէ մեկը (առարկայի ընտրությունը կատարում է դիմորդը)։
ՍԹԵՄ ուղղությամբ դասարաններում «Ֆիզիկա», «Մաթեմատիկա», «Կենսաբանություն», «Քիմիա» և «Անգլերեն» առարկաների ուսուցումը կատարվում է «ԵՊՀ դպրոցների ցանց» կրթական ծրագրի շրջանակում մշակված և սահմանված կարգով երաշխավորված հեղինակային ծրագրերով, իսկ մյուս առարկաների դասավանդումը՝ պետական առարկայական ծրագրերով։
Հանրապետական առարկայական օլիմպիադաների մրցանակակիրների ու միջազգային առարկայական օլիմպիադաների մասնակիցների ընդունելությունը կազմակերպվում է առանց քննության։
ԵՊՀ ավագ դպրոց դիմելու հնարավորություն ունեն ինչպես ՀՀ, այնպես էլ օտարերկրյա քաղաքացիները։
2024-2025 ուսումնական տարվա ընդունելության գործընթացը կազմակերպվելու է հետևյալ ժամանակացույցով․
• էլեկտրոնային հայտադիմումի ընդունում՝ 18.03.2024 - 29.03.2024,
• դիմում-հայտը լրացնելուց առաջ խնդրում ենք ծանոթանալ պահանջվող փաստաթղթերի ցանկին,
• ընդունելության քննություն՝ 15․04.2024 - 19․04.2024,
• գրավոր փուլի արդյունքների ամփոփում՝ 26․04.2024 - 1․05.2024,
• բողոքարկման փուլ՝ 02.05․2024 - 03․05․2024,
• հարցազրույցի անցկացման փուլ՝ 06.05.2024 - 10.05.2024,
• վերջնական արդյունքների հրապարակում՝ 17.05.2024։
Ընդունելության քննությունների քննաթերթիկները կազմվում են՝ հիմք ընդունելով համապատասխան առարկայի՝ հանրակրթական պետական ծրագրի մինչև 9-րդ դասարանի առաջին կիսամյակի նյութը։
Նախորդ տարվա քննաթերթիկները՝ ստորև․
«Մաթեմատիկա», «Ֆիզիկա», «Քիմիա», «Կենսաբանություն»:
Հարցերի դեպքում հնարավոր է կապ հաստատել՝ զանգահարելով (+374 77) 069 466 հեռախոսահամարով, հաղորդագրություն ուղարկելով stem@ysu.am էլհասցեին կամ ԵՊՀ ՍԹԵՄ դպրոցի ֆեյսբուքյան էջին՝ https://www.facebook.com/YSU.STEM.School

For the STEM direction, applicants pass one mandatory written exam in one of the subjects "Mathematics" (Algebra, Geometry), "Physics", "Chemistry" or "Biology" (the subject shall be chosen by the applicant).
In the direction of STEM, the subjects "Physics", "Mathematics", "Biology", "Chemistry" and "English" are taught with author programs developed within the framework of the "YSU Schools Network" educational program and guaranteed in the prescribed manner. The other subjects are taught in accordance with the state subject programs.
Both RA and foreign citizens have the opportunity to apply to apply for admission to the YSU High School.
The admission process for the 2024-2025 academic year will be organized according to the following schedule:
- Online application period: 18.03.2024 - 29.03.2024
- Entrance exam: 15.04.2024 - 19.04.2024
- Summary of results of written stage: 26․04.2024 – 1.05.2024
- Appeal stage: 02.05.2024 – 03.05.2024
- Interview stage: 06.05.2024 - 10.05.2024
- Publication of final results: 17.05.2024
The exam papers for the entrance exams are prepared based on the material included in the first semester of the general education state program of the given subject up to the 9th grade.
Previous year's exam papers may be found below. (Available in Armenian)
"Mathematics", "Physics", "Chemistry", "Biology".
For further questions, call at (+374 77) 069 466, send a message to stem@ysu.am or YSU STEM School's Facebook page.