3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողություն Երևանի պետական համալսարանի և Պոմերանիայի համալսարանի (Սլուպսկ, Լեհաստան) միջև
03.04.2024 - 10.04.2024
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողություն Երևանի պետական համալսարանի և Պոմերանիայի համալսարանի (Սլուպսկ, Լեհաստան) միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Պոմերանիայի համալսարանի (Սլուպսկ, Լեհաստան) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է  շարժունություն Պատմության ֆակուլտետի և Անգլերեն բանասիրության կամ Գերմանական բանասիրության բաժնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար`  2023/2024 երկրորդ կամ 2024/2025 ուստարվա 1-ին կիսամյակում 1 շաբաթ ժամկետով առնվազն 8 ժամ դասախոսություն կարդալու համար:
3. շարժունության համաձայնագիր դասավանդման նպատակով (Staff Mobility Agreement for Teaching/traning) (թեմա, նկարագիր, շարժունության նպատակները, ակնկալվող գործողությունները և այլն),

03.04.2024 - 10.04.2024
1․ This call regulates the application procedure for student and staff mobility in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between  Pomeranian University Slupsk /Poland/ and Yerevan State University.
2․ The present Erasmus+ International Credit Mobility project between  Pomeranian University Slupsk /Poland/ and Yerevan State University lasts from 2021 to 2027.
a) STAFF:
The present call for applications provides mobility grants for the 2nd semester of 2023-2024 or 1st semester of 2024/2025 academic year.
Applicants are required to be proficient in English at level B2 level (according to Pomeranian University Slupsk and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level.
• Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (lia_evoyan@ysu.am) by 10 April, 2024. Any application received after the deadline will not be accepted;