3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական համալսարանի և Զալցբուրգի համալսարանի միջև
05.04.2024 - 15.05.2024
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական համալսարանի և Զալցբուրգի համալսարանի միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Զալցբուրգի համալսարանի միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում են շարժունություններ Արևելագիտության ֆակուլտետի արաբագիտության ամբիոնի ասպիրանտների համար՝ 2024/2025 ուստարվա 1-ին կիսամյակում 3 ամիս ժամկետով հետազոտական աշխատանքներ կատարելու նպատակով:
Ասպիրանտի հետազոտական թեման պետք է ընդգրկի հետևյալ ոլորտներից մեկը՝ դասական արաբերեն և գրականություն, միջնադարյան արաբական ձեռագրեր, արաբական գրականության թարգմանություն:

3. "Erasmus+" international credit mobility between Yerevan State University and University of Salzburg
05.04.2024 - 15.05.2024
"Erasmus+" international credit mobility between Yerevan State University and University of Salzburg
The Center for the Study of the Christian East, University of Salzburg, is offering an Erasmus phd for a phd-student from the YSU Faculty of Oriental Studies, Arabic Studies. The PHD should work on a topic in classical Arabic philology and linguistics, in the field of (medieval) Arabic manuscripts, preferably in the field of natural science manuscripts or in the field of translations of Arabic literature from Byzantine-Greek or from Arabic into Armenian. Research period: 1st semester of 2024-2025 academic year.
Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (h.mkrtchyan@ysu.am) by May 15, 2024 at 17:00. Any application received after the deadline will not be accepted;