3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական և Գրայֆսվալդի անվան համալսարանի (Գերմանիա) միջև
18.04.2024 - 21.04.2024
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական և Գրայֆսվալդի անվան համալսարանի (Գերմանիա) միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական և Գրայֆսվալդի անվան համալսարանի (Գերմանիա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է շարժունություն Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի (հիմնական) համար` 2023/2024 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում կամ 2024/2025 ուստարվա 1-ին կիսամյակում 1 շաբաթ ժամկետով առնվազն 8 ժամ դասախոսություն կարդալու համար:
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետն է ս․թ․ ապրիլի 21-ը՝ ժամը 17:00-ն:
3. շարժունության համաձայնագիր դասավանդման նպատակով (Staff Mobility Agreement for Teaching)(թեմա, նկարագիր, շարժունության նպատակները, ակնկալվող գործողությունները և այլն),

18.04.2024 - 21.04.2024
This call regulates the application procedure for student and staff mobility in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between the  University of Greifswald and Yerevan State University. Under this call for applications are available for prospective candidates from the Faculty of International Relations from Yerevan State University. The present call for applications provides mobility grants for the 2nd semester of 2023-2024 academic year or 1st semester of 2024/2025.
Applicants are required to be proficient in English at level B2 level (according to the  University  of Greifswald and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level. Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (lia_evoyan@ysu.am) by April 21, 2024. Staff candidates must provide the following documents: