3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական և Ֆրիդրիխ Շիլլերի անվան Ենայի համալսարանի (Գերմանիա) միջև
16.05.2024 - 31.05.2024
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական և Ֆրիդրիխ Շիլլերի անվան Ենայի համալսարանի (Գերմանիա) միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական և Ֆրիդրիխ Շիլլերի անվան Յենայի համալսարանի (Գերմանիա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է շարժունություն Կենդանաբանության և Մարդու գենետիկայի ամբիոնների պրոֆեսորադասախոսական հիմնական կազմի համար` 2024/2025 ուստարվա 1-ին կիսամյակում 1 շաբաթ ժամկետով առնվազն 8 ժամ դասախոսություն կարդալու համար:

16.05.2024 - 31.05.2024
between the  Friedrich Schiller University of Jena and Yerevan State University. Under this call for applications are available for prospective candidates from
the Departments of Zoology and Human Genetics from Yerevan State University. The present call for applications provides mobility grants for the 2nd semester of 2023-2024 academic year or 1st semester of 2024/2025.
Applicants are required to be proficient in English at level B2 level (according to the  Friedrich Schiller University  of Jena and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level. Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (lia_evoyan@ysu.am) by May 31, 2024. Staff candidates must provide the following documents: