3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողություն Երևանի պետական և Լոձի համալսարանի (Լեհաստան) միջև
16.05.2024 - 31.05.2024
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողություն Երևանի պետական և Լոձի համալսարանի (Լեհաստան) միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական և Լոձի համալսարանի (Լեհաստան) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է շարժունություն Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի, Քիմիայի, Աշխարհագրության և երկրաբանության, Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների և Ֆիզիկայի ինստիտուտի պրոֆեսորադասախոսական հիմնական կազմի համար` 2024/2025 ուստարվա 1-ին կիսամյակում 1 շաբաթ ժամկետով առնվազն 8 ժամ դասախոսություն կարդալու համար:

16.05.2024 - 31.05.2024
between the  University of Lodz and Yerevan State University. Under this call for applications are available for the main academic staff from
the Faculties of Mathematics and Mechanics, Chemistry, Geography and Geology, International Relations and the Institute of Physics from Yerevan State University. The present call for applications provides mobility grants for the 1st  semester of 2024-2025 to conduct minimum 8 hours lectures within one week.
Applicants are required to be proficient in English at level B2 level (according to the   University  of Lodz and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level. Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (lia_evoyan@ysu.am) by May 31, 2024. Staff candidates must provide the following documents: