3. «Կենսաինֆորմատիկան և տվյալների գիտությունը ուռուցքաբանության մեջ» խորագրով դասընթաց
Երևանի պետական համալսարանի գործընկեր «BostonGene» ամերիկյան կենսատեխնոլոգիական առաջատար ընկերությունը մեկնարկում է «Կենսաինֆորմատիկան և տվյալների գիտությունը ուռուցքաբանության մեջ» նոր դասընթացը։
«BostonGene»-ն մասնագիտացած է ուռուցքների և ուռուցքային միկրոմիջավայրի համապարփակ փորձարկումների ոլորտում և կիրառում է «Whole Exome Sequencing (WES) և RNA sequencing (RNA-seq)» տեխնոլոգիաները: Ուռուցքաբաններին տրամադրելով գենետիկ և մոլեկուլային համապարփակ բնութագրեր՝ ընկերությունը հնարավորություն է տալիս մշակելու անհատականացված բուժման ռազմավարություններ՝ համապատասխանեցված յուրաքանչյուր հիվանդի կենսաբանական եզակի պրոֆիլին:
Եթե հետաքրքրված եք ուռուցքաբանության ոլորտով և ցանկություն ունեք այդ ուղղությամբ նորամուծություններ և փոփոխություններ կատարելու, ապա հնարավորություն ունեք մասնակցելու ընկերության կազմակերպած մասնագիտական ուսուցման նոր դասընթացին: Դասընթացի տևողությունը 8 ամիս է։ Այն կմեկնարկի ս․թ․ սեպտեմբերի 16-ին։
Դասընթացի ավարտին մասնակիցներին կտրվի կենսաճարտարապետության և կենսաինֆորմատիկայի ոլորտում մասնագիտական վերապատրաստման դիպլոմ։
Դասընթացի շրջանակում առաջարկվում է՝
• համապարփակ ուսուցում կենսաինֆորմատիկայի, տվյալների գիտության և ուռուցքաբանության բնագավառներում,
• առաջատար տեխնոլոգիաների գործնական կիրառման փորձառություն,
• ճշգրիտ ուռուցքաբանության զարգացող ոլորտում կարիերայի առաջխաղացման հնարավորություն․ դասընթացը հաջողությամբ ավարտած ուսանողները հնարավորություն կստանան աշխատելու ընկերությունում։
Դասընթացին մասնակցելու հնարավորություն ունեն գիտության հետևյալ բնագավառների ուսանողները, շրջանավարտներն ու հետազոտողները՝
•կենսաբանություն և կենսաինֆորմատիկա,
• բժշկություն,
• կիրառական մաթեմատիկա,
• համակարգչային գիտություն,
• տվյալների գիտություն։
Դասընթացին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել՝ անցնելով հետևյալ հղումով՝ https://rb.gy/lqh6v5։
Դասընթացի վերաբերյալ առավել մանրամասն տեղեկություններ հնարավոր է գտնել այստեղ՝ https://rb.gy/spw63r։

3. Course Titled "Bioinformatics and Data Science in Oncology"
American biotechnology company BostonGene, a partner of Yerevan State University, is launching a new course titled "Bioinformatics and Data Science in Oncology".
BostonGene specializes in comprehensive testing of tumors and their microenvironments using Whole Exome Sequencing (WES) and RNA sequencing (RNA-seq) technologies. By offering oncologists comprehensive genetic and molecular profiling, the company enables the development of personalized treatment strategies, tailored to each patient's unique biological profile.
If you are interested in the field of oncology and have a desire to make innovations and changes in that direction, you have the opportunity to participate in the new professional training course organized by the company. The course has a duration of 8 months and will commence on September 16, 2024.
Upon completing the course, participants will receive a diploma of professional training in the field of bioarchitecture and bioinformatics.
The course offers:
• Comprehensive training in bioinformatics, data science, and oncology.
• Hands-on experience with advanced technologies.
• Career advancement opportunities in the emerging field of precision oncology; successful course completers will have the chance to work in the company.
Students, graduates, and researchers in the following fields of science are eligible to participate in the course:
• Biology and bioinformatics,
• Medicine,
• Applied mathematics,
• Computer science,
• Data science.
To participate in the course, please register in advance using the following link:  https://rb.gy/lqh6v5