3. «Միջազգային դատարաններ և արբիտրաժ» մագիստրոսական ծրագիրը ԵՊՀ-ում․ հանդիպում-քննարկում
Ս․թ․ հունիսի 13-ին՝ ժամը 10։00-ին, ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի կունենա Երևանի պետական համալսարանում 2023 թվականից մեկնարկած «Միջազգային դատարաններ և արբիտրաժ» մագիստրոսական ծրագրի վերաբերյալ հանդիպում-քննարկում։ Ծրագիրը նախաձեռնել և ղեկավարում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ, ի․գ․թ․ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Ծրագիրն առկա ուսուցմամբ է, տևողությունը՝ 3 կիսամյակ։ Այն հնարավորություն է տալիս ուսանողներին ծանոթանալու միջազգային իրավունքի սկզբունքներին ու հիմունքներին, ստանալու խորը և համակողմանի գիտելիքներ միջազգային դատարանների և արբիտրաժային վարույթների վերաբերյալ, հասկանալու միջազգային իրավական վեճերի կարգավորման տարբեր ատյանների դերը, գործունեությունն ու առանձնահատկությունները, միջազգային իրավական վեճերի կարգավորման տարբեր փուլերը՝ բանակցություններից մինչև վերջնական վճռի ճանաչումը և կատարումը, ինչպես նաև դրանց հնարավոր վիճարկումը, գնահատելու ներպետական իրավունքի դերը միջազգային իրավական վեճերի կարգավորման գործընթացում, ինչպես նաև զարգացնելու գրավոր և բանավոր փաստարկումների հմտությունները:
Դասընթացներն անցկացվում են բացառապես անգլերենով։ Դասախոսական կազմն ընդգրկում է ոլորտում աշխատող փորձառու միջազգային իրավաբաններ ու առաջատար համալսարաններից հրավիրյալ պրոֆեսորներ։
Ծրագրի գործընկերներն են Ճշմարտության և արդարության կենտրոնը (CFTJ), ինչպես նաև Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը (AMAA):
Ծրագրի կազմակերպչական թիմը կներկայացնի մանրամասն տեղեկություններ մագիստրոսական ծրագրի առանձնահատկությունների և դասախոսական կազմի վերաբերյալ, ինչպես նաև կպատասխանի հարցերին։
Միջոցառմանը մասնակցելու համար անհրաժեշտ է նախապես գրանցվել՝ անցնելով հետևյալ հղումով՝ https://forms.gle/2WQ9J24qdtvnerjd7:

On June 13, this year, at 10:00 a.m., the YSU Academic Council Session Hall will host the presentation of the master's program "International Courts and Arbitration." Launched in 2023 at Yerevan State University, this program is initiated and led by Yeghishe Kirakosyan, Candidate of Legal Sciences and Representative of Armenia on international legal issues.
The program is conducted in a full-time mode with a duration of three semesters. It offers students the opportunity to learn the principles and foundations of international law, to gain in-depth and comprehensive knowledge of international courts and arbitration proceedings, to understand the role, activities and characteristics of various courts of international legal dispute settlement, the different stages of international legal dispute settlement, from negotiations to the recognition and implementation of final judgments, including potential contestations, to evaluate the role of domestic law in the process of international legal dispute settlement, as well as to develop written and oral argumentation skills.
The courses are conducted exclusively in English. The teaching staff includes experienced international lawyers and guest professors from leading universities.
The program's partners are the Center for Truth and Justice (CFTJ) and the Armenian Missionary Association of America (AMAA).
The organizational team will present detailed information about the features of the master's program and the teaching staff, as well as answer questions.
To participate in the event, please register in advance by using the following link: https://forms.gle/2WQ9J24qdtvnerjd7