3. «Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն․ Մասառիկի համալսարան, Չեխիա
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Մասառիկի համալսարանի միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում են շարժունություններ Կենսաբանության, Միջազգային հարաբերությունների, Պատմության, Իրավագիտության, Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետների դասախոսների համար (հիմնական աշխատակիցների)` 2024/2025 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում 1 շաբաթ դասավանդելու նպատակով (8 ժամ):
Ծրագրի դիմումներն ընդունվում են ԵՊՀ միջազգային կապերի բաժնում էլեկտրոնային տարբերակով (էլհասցե՝ h.mkrtchyan@ysu.am): Նամակի վերնագրի դաշտում անհրաժեշտ է նշել ERASMUS+, MASARYK:

3. International credit mobility of the "Erasmus+" program. Masaryk University, Czech Republic
1. This call regulates the application procedure for staff mobility in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between Masaryk University, Czech Republic and Yerevan State University.
1. The present Erasmus+ International Credit Mobility project between Masaryk University and Yerevan State University lasts from 2022 to July 31, 2025.
Applicants are required to be proficient in English  at level B2 level (according to Masaryk University and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level.
• Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (h.mkrtchyanl@ysu.am) by 25 September, 2025. Any application received after the deadline will not be accepted;