3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողություն ԵՊՀ-ի և Սիլեզիայի տեխնոլոգիական համալսարանի միջև
30.09.2024 - 11.10.2024
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողություն ԵՊՀ-ի և Սիլեզիայի տեխնոլոգիական համալսարանի միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում ԵՊՀ-ի և Սիլեզիայի տեխնոլոգիական համալսարանի միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում են  շարժունություններ կիրառական մաթեմատիկա, մաթեմատիկա և մեխանիկա, ռադիոֆիզիկա, ֆիզիկա մասնագիտության բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար՝ 2024/2025 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում ուսանելու նպատակով:
Մանրամասն տեղեկություններ ֆինանսավորման և «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն ծրագրի մասին՝ այստեղ:

This call regulates the application procedure for students in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between Silesian University of Technologies (Gliwice, Poland) and Yerevan State University.
Under this call mobilities (BA, MA level) from the Faculties of Informatics and Applied Mathematics, Mathematics and Mechanics, Institute of Physics are available (study period: 2nd semester of 2024-2025 academic year).
Applicants are required to be proficient in English (at least B2 level, according to Silesian University of Technologies and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level.