3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն ԵՊՀ-ի և Բիզնեսի բարձրագույն ակադեմիայի միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում ԵՊՀ-ի և Բիզնեսի բարձրագույն ակադեմիայի (Լեհաստան, Դաբրովա Գորնիչա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում են  շարժունություններ Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի, Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետների բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար՝ 2024/2025 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում ուսանելու նպատակով:
Մանրամասն տեղեկություններ ֆինանսավորման և «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի մասին հնարավոր է գտնել այստեղ:

3. "Erasmus+" international credit mobility between YSU and the Higher Academy of Business
This call regulates the application procedure for students in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between Akademia WSB (Dabrowa Gornicza, Poland) and Yerevan State University.
Under this call  mobilities (BA, MA level) from the Faculties of Informatics and Applied Mathematics and Economics and Management are available (study period: 2nd semester of 2024-2025 academic year).
Applicants are required to be proficient in English (at least B2 level, according to   Akademia WSB and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level.