3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողություն ԵՊՀ-ի և Ֆրիդրիխ Շիլլերի անվան Յենայի համալսարանի միջև
02.10.2024 - 20.10.2024
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողություն ԵՊՀ-ի և Ֆրիդրիխ Շիլլերի անվան Յենայի համալսարանի միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում ԵՊՀ-ի և Ֆրիդրիխ Շիլլերի անվան Յենայի համալսարանի (Գերմանիա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում են  շարժունություններ բոլոր ֆակուլտետների բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար՝ 2024/2025 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում ուսանելու նպատակով:
Մանրամասն տեղեկություններ ֆինանսավորման և «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն ծրագրի մասին հնարավոր է գտնել այստեղ:
Ստորև ներկայացվում է անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը (փաստաթղթերն ընդունվում են միայն անգլերեն/գերմաներեն, PDF տարբերակով).

3. "Erasmus+" international credit mobility operation between YSU and Friedrich Schiller University of Jena
02.10.2024 - 20.10.2024
"Erasmus+" international credit mobility operation between YSU and Friedrich Schiller University of Jena
This call regulates the application procedure for students in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between the Friedrich Schiller University Jena (Jena, Germany) and Yerevan State University.
Under this call  mobilities (BA, MA level) from all faculties (study period: 2nd semester of 2024-2025 academic year).
Applicants are required to be proficient in German (at least B2 level, according to   FSU and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level.
Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (lia_evoyan@ysu.am) by October 20, 2024 at 17:00. Any application received after the deadline will not be accepted;