3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական համալսարանի և Հումբոլդտի համալսարանի միջև
09.10.2024 - 20.10.2024
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական համալսարանի և Հումբոլդտի համալսարանի միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Հումբոլդտի համալսարանի միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է  շարժունություն «Գերմանական բանասիրություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսանողների համար՝ 2024-2025 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում ուսանելու նպատակով:

Within the framework of the "Erasmus+" international credit mobility operation and the agreement signed between Yerevan State University and Humboldt University, mobilities for MA degree students from the Department of German Philology, Faculty of European Languages and Communication are intended for the 2nd semester of the 2024-2025 academic year.
Knowledge of German at least C1 level is mandatory.
Under the program, grantees are provided with an individual stipend, as well as travel expenses.
Detailed information about financing and the Erasmus+ international credit mobility program can be found on the Erasmus+ national agency website.
Program applications are accepted by the YSU International Relations Department electronically (e-mail: lia_evoyan@ysu.am).
The deadline for applications is October 15 at 5:00 p.m.
The list of necessary documents for students can be found below (documents are accepted only in English, PDF version):