3. «Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն. Եվրոպական բիզնես դպրոց, Պորտուգալիա
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Եվրոպական բիզնես դպրոցի միջև (Պորտուգալիա) կնքված պայմանագրով նախատեսվում է շարժունություն Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական հիմնական կազմի համար՝ 2024/2025 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում 1 շաբաթ ժամկետով առնվազն 8 ժամ դասախոսություն կարդալու նպատակով:
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետն է ս.թ. հունվարի 29-ը՝ ժամը 17:00-ն:
3. շարժունության համաձայնագիր՝ դասավանդման նպատակով (Staff Mobility Agreement for Teaching) (թեմա, նկարագիր, շարժունության նպատակներ, ակնկալվող գործողություններ և այլն),

As part of the Erasmus+ International Credit Mobility Programme, an agreement between Yerevan State University (YSU) and the European College of Business Studies (Portugal) offers mobility opportunities for the teaching staff of the Economics and Management Faculty to deliver at least 8 hours of lectures for a period of 1 week in the 2nd semester of 2024/2025.
The program offers individual scholarships and covers travel expenses.
The deadline for applications is January 29, 2025, by 17:00.
Staff Mobility Agreement for Teaching (topic, description, goals of mobility, expected actions, etc.)
For further questions and additional information, please contact the YSU International Relations Department (YSU Central Building, 4th floor, room 408).