3. «Հավաքական գործողության հիմքում ընկած սոցիալ-հոգեբանական գործընթացները ռեպրեսիվ համատեքստերում» խորագրով դասախոսություն ԵՊՀ-ում
27.02.2025 - 03.03.2025
«Հավաքական գործողության հիմքում ընկած սոցիալ-հոգեբանական գործընթացները ռեպրեսիվ համատեքստերում» խորագրով դասախոսություն ԵՊՀ-ում
Ս.թ. մարտի 4-ին՝ ժամը 16:00-ին, ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետում տեղի կունենա «Հավաքական գործողության հիմքում ընկած սոցիալ-հոգեբանական գործընթացները ռեպրեսիվ համատեքստերում» խորագրով բանախոսություն:
Հոգեբանության գիտահետազոտական կենտրոնի «Հանրային գործընթացների ուսումնասիրություններ» գիտական խումբը կհյուրընկալի «Պատկանելություն, ազդելու կարողություն և քաղաքացիական գործողություն. հետհեղափոխական և (հետ)պատերազմական Հայաստանում քաղաքացիության ըմբռնումը սոցիալ-հոգեբանական հայացքով» գիտական դրամաշնորհային ծրագրի միջազգային համաղեկավար, սոցիալական-քաղաքական հոգեբան, Կոնֆլիկտի և բռնության ուսումնասիրությունների միջառարկայական կենտրոնի (Բիլեֆելդի համալսարան, Գերմանիա) պրոֆեսոր Արին Այանյանին:
Բանախոսության ընթացքում Ա. Այանյանը կխոսի ռեպրեսիվ, ոչ դեմոկրատական համատեքստերում միկրո-՝ անհատական մակարդակում խաղաղ քաղաքացիական բողոքներին մասնակցելու հիմքում ընկած տարբեր սոցիալ-հոգեբանական գործընթացների մասին՝ անդրադառնալով նրան, թե ինչպես է ճնշումը ձևավորում այդ գործընթացները։ Պրոֆեսոր Այանյանը կներկայացնի Եգիպտոսից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Հոնկոնգից և Թուրքիայից հավաքագրված քանակական և որակական տվյալների հիման վրա ստացված հետազոտությունների արդյունքներ: Զեկուցողը կանդրադառնա, թե ինչ հնարավոր ուղղություններով կարելի է խորացնել անորոշությամբ և անկայունությամբ բնութագրվող համատեքստերում հավաքական գործողության մասին գիտելիքը։
Դասախոսությունը նախատեսված է ինչպես ուսանողների, այնպես էլ հոգեբանության, սոցիոլոգիայի, քաղաքագիտության և հարակից այլ ոլորտների հետազոտողների համար:

3. Lecture on "The Socio-Psychological Processes Underlying Collective Action in Repressive Contexts" at YSU
27.02.2025 - 03.03.2025
Lecture on "The Socio-Psychological Processes Underlying Collective Action in Repressive Contexts" at YSU
On March 4, 2025, at 4:00 p.m., YSU Faculty of Philosophy and Psychology will host a lecture on "The Socio-Psychological Processes Underlying Collective Action in Repressive Contexts."
The "Public Process Studies" research group of the Psychology Research Center will host Professor Arin Ayanyan, international co-director of the research grant project "Belonging, Power to Influence, and Civic Action: The Understanding of Citizenship in Post-Revolutionary and (Post)War Armenia from a Socio-Psychological Perspective", social-political psychologist, and professor at the Center for Conflict and Violence Studies (Bielefeld University, Germany).
During the lecture, Professor Arin Ayanyan will discuss the various socio-psychological processes underlying participation in peaceful civil protests at the individual (micro) level in repressive, non-democratic contexts, focusing on how pressure shapes these processes. She will present the findings of research based on quantitative and qualitative data collected from Egypt, Russia, Ukraine, Hong Kong, and Turkey. The speaker will also address potential directions for deepening the understanding of collective action in contexts characterized by uncertainty and instability.
The lecture is tailored for students as well as researchers in psychology, sociology, political science, and related fields.