3. Միջբուհական համագործակցություն Երևանի պետական համալսարանի և Գրայֆսվալդի համալսարանի (Գերմանիա) միջև
27.02.2025 - 13.03.2025
Միջբուհական համագործակցություն Երևանի պետական համալսարանի և Գրայֆսվալդի համալսարանի (Գերմանիա) միջև
Միջբուահական համագործակցության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Գրայֆսվալդի համալսարանի (Գերմանիա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է  շարժունություն Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի գերմանական բանասիրության ամբիոնի բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար՝ 2025-2026 ուստարվա 1-ին կիսամյակում ուսանելու նպատակով:
Ծրագրով դրամաշնորհառուներին 5 ամիս ժամկետով տրամադրվում է անհատական կրթաթոշակ՝ ամսական 992 եվրո, սակայն չի հատկացվում ճանապարհածախս:
Մանրամասն տեղեկություն ֆինանսավորման և «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի մասին կարող եք գտնել «Էրազմուս+» ազգային գործակալության կայքէջում:

3. Inter-University Cooperation Between YSU and the University of Greifswald (Germany)
Under the framework of inter-university cooperation, an agreement has been signed between Yerevan State University (YSU) and the University of Greifswald (Germany), which provides mobility opportunities for bachelor’s and master's students of the Chair of German Philology at the Faculty of European Languages and Communication. This program is intended for the first semester of the 2025-2026 academic year.
Proficiency in the German language at a minimum of B2 level is mandatory.
Scholarship recipients under the program will be granted an individual grant for a period of five months, with a monthly allowance of 992 euros. Travel expenses will not be covered.
For detailed information regarding the funding and the Erasmus+ International Credit Mobility Program, please refer to the website of the Erasmus+ National Agency.
Applications for the program are accepted at YSU International Cooperation Office via email at lia_evoyan@ysu.am.