3. Կրթաթոշակ Բուլղարիայում
Բուլղարիայի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարությունը Հայաստանի ուսանողներին և մասնագետներին հնարավորություն է ընձեռում մասնակցելու օտարերկրյա ուսանողների համար կազմակերպվող բուլղարերենի, գրականության և մշակույթի ամենամյա միջազգային ամառային սեմինարներին.
• Սոֆիայի «Սբ. Կլիմենտ Օհրիդսկի» համալսարան՝ 13.07.2025-02.08.2025 ժամանակահատվածում` մեկ տեղ,
• Վելիկո Տառնովոյի «Սբ. Կիրիլ և Մեթոդիոս» համալսարան՝ 14.07.2025-03.08.2025 ժամանակահատվածում` մեկ տեղ:
Բուլղարական կողմը կհոգա մասնակիցների սննդի և կացության ծախսերը, ինչպես նաև կկազմակերպի վերապատրաստման դասընթացներ և կիրականացնի մշակութային ծրագրեր: Ճանապարհածախսը, ներքին տրանսպորտային ծախսերը և բժշկական ապահովագրությունը կհոգան մասնակիցները կամ ուղարկող կողմը:
Հայտերը ուղարկել Հայաստանի Հանրապետությունում Բուլղարիայի Հանրապետության դեսպանատուն մինչև 2025 թվականի ապրիլի 30-ը։
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կապ հաստատել Վլադիմա Պոպովա-Նատովայի հետ vpopova@mon.bg էլհասցեով կամ +359 2/921 7 582 հեռախոսահամարով:

3. Scholarship Opportunity in Bulgaria
The Ministry of Education and Science of the Republic of Bulgaria is offering students and professionals from Armenia the opportunity to participate in the annual international summer seminars on the Bulgarian language, literature, and culture, organized for foreign students.
• Sofia University "St. Kliment Ohridski" – from July 13, 2025, to August 2, 2025 (one spot available),
• University of Veliko Turnovo St Cyril and St. Methodius – from July 14, 2025, to August 3, 2025 (one spot available).
The Bulgarian side will cover the costs of food and accommodation for the participants, as well as organize training courses and cultural programs. Travel expenses, local transportation, and medical insurance will be covered by the participants or the sending organization.
Applications must be submitted to the Embassy of the Republic of Bulgaria in Armenia by April 30, 2025.
For further information, please contact Vladi­mi­ra Popova-Natova via email at vpopova@mon.bg or by phone at +359 2/921 7 582.