3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողություն ԵՊՀ-ի և Լոձի համալսարանի (Լեհաստան) միջև
26.05.2025 - 09.06.2025
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում ԵՊՀ-ի և Լոձի համալսարանի (Լեհաստան) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է շարժունություն Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի, Քիմիայի, Աշխարհագրության և երկրաբանության, Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների և Ֆիզիկայի ինստիտուտի պրոֆեսորադասախոսական հիմնական կազմի համար` 2025/2026 ուստարվա 1-ին կիսամյակում 1 շաբաթ ժամկետով առնվազն 8 ժամ դասախոսություն կարդալու համար:
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետն է 2025 թվականի հունիսի 9՝ ժամը 17:00-ն:
3. շարժունության համաձայնագիր՝ դասավանդման նպատակով (Staff Mobility Agreement for Teaching) (թեմա, նկարագիր, շարժունության նպատակները, ակնկալվող գործողությունները և այլն),

3. "Erasmus+" international credit mobility action between YSU and the University of Lodz (Poland)
This call regulates the application procedure for student and staff mobility in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between the  University of Lodz and Yerevan State University. Under this call for applications are available for the main academic staff from the Faculties of Mathematics and Mechanics, Chemistry, Geography and Geology, International Relations and the Institute of Physics from Yerevan State University. The present call for applications provides mobility grants for the 1st  semester of 2025-2026 to conduct minimum 8 hours lectures within one week.
Applicants are required to be proficient in English at level B2 level (according to the   University  of Lodz and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level. Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (lia_evoyan@ysu.am) by June 9, 2025. Staff candidates must provide the following documents: