3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական և Լուդվիգհաֆենի համալսարանների միջև
01.09.2025 - 16.09.2025
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական և Լուդվիգհաֆենի համալսարանների միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական և Լուդվիգհաֆենի համալսարանների (Գերմանիա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է շարժունություն Տնտեսագիտության և կառավարման, Միջազգային հարաբերությունների («Հանրային կառավարում» կրթական ծրագրի) ֆակուլտետների բակալավրիատի և մագստրատուրայի ուսանողների համար՝ 2025-2026 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում ուսանելու նպատակով:
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետն է ս․թ. սեպտեմբերի 16-ը՝ ժամը 17:00-ն:
6. ուսումնառության համաձայնագիր (KA 171, Learning Agreement for Studies),
7. անգլերենի և/կամ գերմաներենի իմացությունը հավաստող փաստաթուղթ (TOEFL, IELTS, TestDaF, onDaF, Goethe -Zertifikat և այլն պարտադիր չէ, բավարար է ներկայացնել ակադեմիական տեղեկանքի հիման վրա Միջազգային կապերի բաժնից ստացված համապատասխան փաստաթուղթ, եթե ակադեմիական տեղեկանքում առկա է վերջնական գնահատմամբ արդյունք տվյալ լեզվից, այսինքն գնահատական և ոչ ստուգարք):

01.09.2025 - 16.09.2025
This call regulates the application procedure for students in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between University of Ludwigshafen and Yerevan State University. Under this call  mobilities (BA and MA level) from the Faculty of Economics and Management, and Department of Public Administration, Faculty of International Relations of Yerevan State University are available. (study period: 2nd  semester of 2025-2026 academic year).
Applicants are required to be proficient in German or English (at least B2 level, according to  University of Ludwigshafen and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level.
Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (lia_evoyan@ysu.am) by September 16 at 17:00. Any application received after the deadline will not be accepted;
•  Proof of English/German knowledge / No need for TOEFL, IELTS, TestDaF, onDaF, Goethe -Zertifikat, etc., it is sufficient to present a certificate issued by the International Relations Office on the basis of the Academic Transcript if it contains a final grade (not "passed") from English and/or German.