3. «Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն․ Բրատիսլավայի տնտեսագիտության համալսարան, Սլովակիա
02.09.2025 - 14.09.2025
«Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն․ Բրատիսլավայի տնտեսագիտության համալսարան, Սլովակիա
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Բրատիսլավայի տնտեսագիտության համալսարանի միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է շարժունություն Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի (հիմնական աշխատակիցների) համար` ս․թ․ հոկտեմբերի 27-29 «19-րդ միջազգային ուսուցման շաբաթ» ծրագրին մասնակցելու և «Գործարարություն և վարչարարություն», «Տնտեսական դիվանագիտություն», «Ֆինանսներ և հարկեր», «Ակտուարական գիտություն», «Կառավարում կամ մարքեթինգ» կրթական ծրագրերի շրջանակում դասախոսություն կարդալու նպատակով։

3. Erasmus+ International Credit Mobility Programme: University of Economics in Bratislava, Slovakia
02.09.2025 - 14.09.2025
Erasmus+ International Credit Mobility Programme: University of Economics in Bratislava, Slovakia
The agreement, signed as part of the Erasmus+ International Credit Mobility Program between Yerevan State University and the University of Economics in Bratislava, Slovakia, offers a mobility opportunity for the academic staff (full-time faculty members) of YSU Faculty of Economics and Management to participate in the 19th International Teaching Week (October 27–29) and deliver lectures within the following academic programs: Business and Administration, Economic Diplomacy, Finance and Taxation, Actuarial Science, Management or Marketing.
The working language of the program is English.
Applications are to be submitted electronically to YSU International Cooperation Office at mnatsakanyan@ysu.am.