3. «Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն. Բրատիսլավայի տնտեսագիտության համալսարան, Սլովակիա
02.10.2025 - 19.10.2025
«Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն. Բրատիսլավայի տնտեսագիտության համալսարան, Սլովակիա
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Բրատիսլավայի տնտեսագիտության համալսարանի (Սլովակիա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է շարժունություն «Գործարարություն և վարչարարություն» ու «Տնտեսագիտություն» մասնագիտություններով բակալավրիատի, մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի ուսանողների համար՝ 2025/2026 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում 4 ամիս ժամկետով ուսանելու նպատակով:
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետն է ս.թ. հոկտեմբերի 19՝ ժամը 17:00-ն:
7․ առարկաների ցանկը կարող եք գտնել հետևյալ կայքէջում,
8. ընդունող բուհի գիտական ղեկավարի համաձայնությունը (միայն ասպիրանտների համար՝ դիմել ֆակուլտետ՝ ուղարկելով CV և հետազոտական աշխատանքի պլանը),

3. Erasmus+ International Credit Mobility Programme։ University of Economics in Bratislava, Slovakia
02.10.2025 - 19.10.2025
Erasmus+ International Credit Mobility Programme։ University of Economics in Bratislava, Slovakia
The agreement, signed under the Erasmus+ International Credit Mobility Program between Yerevan State University and the University of Economics in Bratislava (Slovakia), offers mobility opportunities for students specializing in "Business and Administration" and "Economics" at the bachelor's, master's, and doctoral levels. This mobility is scheduled for the second semester of the 2025-2026 academic year, allowing students to study abroad for a period of 4 months.
Application deadline: October 19, 2025, at 5:00 p.m.
Below is the list of required documents for students (documents must be submitted in English only, in PDF format):
7. The list of courses can be found on the following website
8. Consent of the scientific supervisor of the host university (only for doctoral students — apply through the faculty by submitting your CV and research plan)