3. Եվրոպայի քոլեջը Նատոլինում առաջարկում է մագիստրոսական ծրագիր՝ ամբողջական կրթաթոշակով
Եվրոպայի քոլեջը Նատոլինում (College of Europe in Natolin) ՀՀ քաղաքացիներին առաջարկում է եվրոպական ուսումնասիրությունների միջառարկայական մագիստրոսական ծրագիր՝ ամբողջական կրթաթոշակի տրամադրմամբ։
Երկլեզու ծրագիրը, որի շրջանակում դասավանդում են անվանի մասնագետներ, հնարավորություն է տալիս մասնագիտանալու պատմական և քաղաքակրթական հարցերի, ինչպես նաև Եվրոպական միության առջև ծառացած ժամանակակից մարտահրավերների ուղղությամբ։ Ուսումնական տարվա ավարտին շրջանավարտները սովորաբար շարունակում են իրենց կարիերան ազգային կառավարություններում, միջազգային կառույցներում, ՀԿ-ներում կամ մասնավոր հատվածում։
Եվրոպայի քոլեջը հիմնադրվել է 1949 թ.։ Այն եվրոպական ուսումնասիրությունների ամենահին կրթական հաստատությունն է և ունի մասնաճյուղեր Բրյուգեում (Բելգիա), Նատոլինում (Վարշավա, Լեհաստան) և Տիրանայում (Ալբանիա): Ամեն տարի քոլեջում ուսումնառում են ուսանողներ ավելի քան 50 երկրներից:
Նշենք, որ 2026-2027 ուսումնական տարվա համար Նատոլինում բացվել է նոր մասնագիտացում՝ Եվրոպական անվտանգություն ու ռազմավարություն (European Security and Strategy Study Track)։ Այս նոր ուղղությունը ստեղծվել է՝ նպատակ ունենալով արձագանքելու Եվրոպայում ռազմավարական մտածողության և անվտանգության բազմաչափ ոլորտներում փորձագիտության աճող պահանջին։
ԵՊՀ-ի և Եվրոպայի քոլեջի համատեղ նախաձեռնությամբ տեղի ունենա առցանց հանդիպում, որի շրջանակում կներկայացվեն քոլեջի ընձեռած հնարավորությունները, մագիստրոսական ծրագրի, կրթաթոշակային փաթեթների, ինչպես նաև դիմումների լրացման հետ կապված մանրամասները։
Հանդիպմանը մասնակցելու համար անհրաժեշտ է նախապես գրանցվել՝ անցնելով հղումով։ Գրանցվելուց հետո արդեն կտրամադրվի հանդիպման հղումը։

3. College of Europe in Natolin offers fully-funded master's program
The College of Europe in Natolin (Poland) offers Armenian citizens the Master's Program in European Interdisciplinary Studies, with full scholarships available.
This bilingual program, taught by renowned experts, provides students with the opportunity to specialize in historical and civilizational issues, as well as contemporary challenges facing the European Union. Upon completion of the academic year, graduates typically pursue careers in national governments, international organizations, NGOs, or the private sector.
Founded in 1949, the College of Europe is the oldest institution for European studies and has campuses in Bruges (Belgium), Natolin (Warsaw, Poland), and Tirana (Albania). Each year, the college welcomes students from over 50 countries.
Notably, for the 2026–2027 academic year, a new specialization—European Security and Strategy Study Track—has been introduced at Natolin. This program was designed to address the growing demand for expertise in strategic thinking and the multifaceted field of security in Europe.
In collaboration with Yerevan State University, an online information session will be held to present the opportunities offered by the college, including details on the master's program, scholarship packages, and application procedures.
Pre-registration is required to attend the session via the provided link. Upon registration, participants will receive the access link.