3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական և Պոմերանիայի համալսարանի (Սլուպսկ, Լեհաստան) միջև
12.11.2025 - 21.11.2025
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական և Պոմերանիայի համալսարանի (Սլուպսկ, Լեհաստան) միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական և Պոմերանիայի համալսարանի (Սլուպսկ, Լեհաստան) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է շարժունություն Պատմության, Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության, հասարակական գիտությունների ֆակուլտետների պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար` 2025/2026 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում 1 շաբաթ ժամկետով 8 ժամ դասախոսություն կարդալու համար:

12.11.2025 - 21.11.2025
Within the framework of the agreement signed between Yerevan State University and Pomeranian University in Słupsk (Poland), within the framework of the “Erasmus+” International Credit Mobility Action, mobility is envisaged for the teaching staff of the Faculties of History, European Languages and Communication, and Social Sciences for the 2nd semester of the 2025/2026 academic year, for a period of 1 week, for delivering 8 hours of lectures.
More detailed information about the funding and the “Erasmus+” International Credit Mobility Programme can be found on the website of the “Erasmus+” National Agency: https://erasmusplus.am/credit-mobility/