3. «Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն. Կոիմբրայի համալսարան, Պորտուգալիա
«Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Կոիմբրայի համալսարանի (Պորտուգալիա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է շարժունություն հումանիտար և սոցիալական գիտությունների ոլորտի պրոֆեսորադասախոսական համակազմի համար` 2025/2026 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում 1 շաբաթ ժամկետով 8 ժամ դասախոսություն կարդալու համար:
1. տեղեկանք՝ ԵՊՀ-ում աշխատելու վերաբերյալ,
2. շարժունության համաձայնագիր դասավանդման նպատակով (Staff Mobility Agreement for Teaching) (թեմա, նկարագիր, շարժունության նպատակները, ակնկալվող գործողությունները և այլն),

26.11.2025 - 07.12.2025
The agreement, signed as part of the Erasmus+ International Credit Mobility Program between Yerevan State University and the University of Coimbra (Portugal), offers mobility opportunities for academic staff in the fields of humanities and social sciences. The mobility is scheduled for the 2nd semester of the 2025/2026 academic year and will last for one week, during which participants are expected to deliver 8 hours of lectures.
Applications should be submitted to the YSU International Cooperation Office at mnatsakanyan@ysu.am.
The deadline for submission is December 7, 2025, at 5:00 p.m.
1. Certificate of employment at YSU
2. Staff Mobility Agreement for Teaching (must include: topic, description, objectives of the mobility, planned activities, etc.)